Parkování na společném dvoře

Vložil Jiří Benda (bez ověření), 30. Březen 2011 - 15:46 ::

Dobrý den,

mám na Vás krátký dotaz. Jsem vlastníkem bytu a části pozemku okolo domu. Podle výpisu z katastru je plocha nádvoří, nikoliv zahrada. Musím mít opravdu povoleno od všech vlastníků ostatních jednotek parkování, nebo se to na toto nevztahuje, když mám taky vlastnický podíl domovního dvora?

Děkuji za rychlou odpověď

JIŘÍ BENDA

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jiří Benda (bez ověření), 31. Březen 2011 - 9:35

    Zdravím,

    věc je vyžízená. Spojil jsem se s právníkem. Tím, že pozemek okolo domu není podle katastru nemovitostí brán jako zahrada – ale jako domovní dvůr, tak není problém, pokud máme část vlastnického práva na dvůr – tam zajíždět autem. Výjimka by byla, kdyby bylo ve stanovách společenství vlastníků, že se tam autem nemůže vjíždět. To tam uvedené není, takže parkovat na rádoby „zahradě“ můžeme!

    Díky za spolupráci. Ikdyž jsem většině komentářům, tady vůbec nerozuměl!

    HEZKÝ DEN

    Vložil lake, 30. Březen 2011 - 21:39

    Pane Bendo,

    píšete, že jste spoluvlastníkem pozemku. O způsobu užívání rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle spoluvlastnických podílů (§ 139 odst. 2 ObčZ). Jestliže žádná pravidla dosud schválena nebyla, má každý ze spoluvlastníků shodné právo pozemek užívat podle svých potřeb.

    Můžete tedy pozemek užívat bez toho, že byste žádal o svolení, neboť tak činíte na základě Vašeho vlastnického práva. Nesmíte však bránit ostatním spoluvlastníkům ve vjezdu.

    V okamžiku, kdy dojde k omezení některých vlastníků či k neshodám ohledně rozsahu a doby užívání, situace se změní: bude vhodné přijmout většinové rozhodnutí, podle něhož se všichni budete nadále řídit.

    Podotýkám, že rozhodnutím většiny může spoluvlastník být vyloučen z užívání společné věci; v tom případě mu ovšem náleží finanční náhrada ve výši nájemného, které je v místě obvyklé za obdobný předmět nájmu.

    lake

    Vložil zovb - omyl Lake §139 (bez ověření), 30. Březen 2011 - 23:48

    Vážený pane Lake,

    Odkazujete na ustanovení §139 a násl. (podílové spoluvlastnictví) v souvislosti se zák. č. 72/1994 Sb. – pozemek.

    Ustanovení §139 a násl. o.z. se použije pouze tehdy, pokud je předmětem jednotka.

    §3 zák. č. 72/1994 Sb.

    … Není-li předmětem spoluvlastnictví jednotka, ustanovení občanského zákoníku o podílovém spoluvlastnictví,2) se nepoužijí.

    Váš názor, že poměry mezi vlastníky jednotek (týkající se pozemku-alespoň z části pod domem) je vadný.

    ZoVB

    Vložil lake, 31. Březen 2011 - 7:14

    Inu, vycházel jsem z úvodního dotazu, v němž stojí, že pozemek je označen jako „nádvoří“ a je zapsán v katastru jako samostatná nemovitost.

    Jedině pokud by šlo podle prohlášení vlastníka o pozemek „věcně příslušný k domu“, pak o něm budou rozhodovat spoluvlastníci většinou, počítanou podle spoluvlastnických podílů, a to v režimu ZoVB, nikoliv v režimu Občanského zákoníku.

    Až nám tazatel sdělí, co o pozemku praví Prohlášení vlastníka budovy nebo smlouva o výstavbě, bude možno najisto říci, zda se právní vztahy v tomto případě řídí podle ObčZ nebo podle ZoVB.

    lake

    Vložil Jiří Benda (bez ověření), 30. Březen 2011 - 22:06

    Je to asi takto. V baráku bydlí bývalý předseda shromáždění. Všechny v domě utlačoval. Dole si udělal v domě garáž a přes zahradu (podotýkám, že v katastru je uvedeno, že se jedná jen o dvůr) si udělal betonovou cestičku, po které jezdí. Dále nechce aby nikdo další zahradu používal. Má spřátelenou ještě jednu rodinu, která ho podporuje. Nyní jsem předseda já a snažím se si udělat malé parkovací místo taky na dvoře, když on přez něj přejíždí. Jinak vlastnici neměli doposud žádná pravidla jeho úžívání. Tuhle proběhlo hlasování, kdy sice většina lidí byla pro – parkování, ale prej podle zákona se to řídí hlavně vlastnickým podílem bytu. Bohužel hlavní sok má největší podil, takže procentuálně vyhrál zase on. Jenže to se furt bavíme, že podle zákona musí to schválit většina – ale tady se o změnu dvora nebo zařízení nejedná. Jen chci dát na společný dvůr, kde si bývalý předseda udělal betonovou cestu stejně … zaparkovat auto.

    Dá se to nějak tedy obejít?

    Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 30. Březen 2011 - 16:07

    jste majitelem části pozemku nebo je pozemek ve spoluvlastnictví spolu s dalšími majiteli bytů ??

    Vložil Jiří Benda (bez ověření), 30. Březen 2011 - 16:11

    Dvůr je ve společném vlastnictví vlastníků bytových jednotek.

    Vložil Deleted1, 31. Březen 2011 - 9:18

    Vážený pane, jak na to koukám, to Vaše SVJ si moc nepomohlo, když jste předseda. Už jenom výrazy předseda shromáždění, tuhle proběhlo hlasování, hlavní sok, atd. Vy, když jste teď předseda, tak chcete být jako ten minulý. Dělat si co chcete. Když to mohl on, já také. Kolik máte bytových jednotek, když „hlavní sok“ má největší podíl? Nepíšete, zda se jedná o zpevněnou plochu, je tam beton, trávník, je to uvnitř domu, atd. Podle vašeho vyjádření je to společná část všech. Buď budou užívat všichni, nebo se shromáždění rozhodne pronajímat parkovací místa za úplatu a výnosy z pronájmu se rozdělí mezi vlastníky. Pozorně si přečtěte komentář Lake a podle toho se zařiďte. Jaro

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".