parkování na dvoře

Vložil olga (bez ověření), 4. Duben 2012 - 10:42 ::

Dobrý den, také náš dům má malý dvorek, který využívají obyvatelé domu k parkování. Na poslední schůzi SVJ navrhl jeden z vlastníků rozšíření místa pro parkování tím, že ukrojíme kus ze zeleně (keře a trávník), která odděluje zaparkovaná auta od samotného domu a současně také náš přízemní byt od aut. Návrh se mi samozřejmě nelíbí, neboť v takovém případě by se auta parkovala téměř v bezprostřední blízkosti od našich oken a nám by se tak výrazně snížila úroveń bydlení. Zajímalo by mě, zda pro tuto situaci například existují nějaké hygienické normy (odstupová vzdálenost). Domnívám se, že pokud by došlo k navrhované úpravě, došlo by i k částečnému znehodnocení naší investice do bydlení a pokud bychom chtěli byt prodat, cena by byla díky tomuto nižší. Máte s tímto nějaké zkušenosti? Poradíte, jak se bránit? Předem děkuji, Olga.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jandus (bez ověření), 5. Duben 2012 - 12:44

    Předpokládám, že na výstavbu (rozšíření) parkoviště je třeba stavební povolení, které můžete oponovat. Informujte se na Stavebním úřadě.

    Vložil Zdenek 22, 5. Duben 2012 - 6:14

    Komu patří pozemek dvorku? Předpokládám, že přísluší k pozemku, na kterém stojí dům a je tedy ve spoluvlastnictví všech. To si ale ověřte na KN. Pokud je ve spoluvlastnictví všech, pak o jeho využití rozhodují všichni vlastníci „dohodou“, tj. všichni se musí (písemně) shodnout na způsobu jeho využití.

    Píšete, že v současné době je využíván jen několika vlastníky k parkování. Pak by ale za parkování měli platit všem vlastníkům, opět na základě dohody, tj. měli byste si stanovit pravidla pro pronájem parkovacích míst.

    Vložil lake, 5. Duben 2012 - 7:52

    Zdenek22 nemá pravdu ohledně společného rozhodování.
    Pokud pozemek je ve spoluvlastnictví podle ObčZ, rozhodují o jeho běžném využití spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů (§ 139 ObčZ).

    Pokud pozemek je ve spoluvlastnictví podle ZoVB (uveden v Prohlášení jako věcně příslušný k domu), rozhodují o jeho běžném využití vlastníci jednotek tříčtvrtinovou většinou přítomných hlasů na shromáždění (§ 11 odst. 4 ZoVB).

    Souhlas všech by byl nutný při změně, týkající se samé podstaty vlastnictví, např. při změně ve způsobu využití pozemku (z "ostatní plocha - zeleň" na "parkoviště").

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".