Osobní odpovědnost statutárních orgánů

Vložil juras, 29. Listopad 2015 - 10:52 ::

Kdo tomu rozumí a především pro pana Laka: dle par.159 NOZ kdo chce vykonávat funkci ve výboru má jednoduše posoudit, jestli na to má a když na to nemá a nezodpovědně se tzv. natlačí do funkce a způsobí škodu, tak by ji měl nahradit. Dotaz: je to řešitelné ze strany člena SV, když ost. tzv. „stádo“ je rádo, že je rádo a když tomu nerozumí, tak ani po potvrzení způsobené škody od policie nechtějí škodu vymáhat. Pozn. předsedkyně nejprve obviněna z trestného činu, policie pak upustila od obvinění z trestného činu s tím, že nebyla způsobena škoda značného rozsahu (prý více jak 0,5 mil.Kč).Jak tedy lze uplatnit osobní odpovědnost za škody způsobené SV ?! Praxe: Já jsem požadoval od soudu poměrnou část škody (celk.škoda/počet bytů), ale neuspěl jsem a navíc si to okr.soud pinká na vrchní soud a někdy i na krajský soud.. soudci neznalí aplikace o.s.ř., co SV se týče!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr. (bez ověření), 29. Listopad 2015 - 13:28

    Neztotožňujte tresný čin s vymáháním škody podle § 159 NOZ. Když vymáháte škodu podle § 159 NOZ po členech SVJ, nemuseli se členové výboru dopoustit trestného činu.

    Vložil Rosťa (bez ověření), 29. Listopad 2015 - 11:33

    Policie Vám pomohla, nebo nepomohla? Pokud policie věc odložila, nerozumím, jak můžete napsat, že policie škodu potvrdila. Hranice pro trestný čin je 5000 Kč, nikoliv Vámi uváděná částka.

    Jak soud odůvodnil to, že Vám nevyhoví? (Požadoval bych spíše než celk.škoda/počet bytů částku ve výši celk.škoda x spoluvlastnický podíl, pokud nejsou všechny spoluvlastnické podíly stejné, to ale není příliš podstatné.)

    Vložil juras, 9. Únor 2016 - 12:11

    Dotaz: už chápete, že obecně platné není to, co píšete, že hranice pro trestný čin není Kč 5OOO,–, když způsobená škoda byla dle znalce byla více jak 7O tis.kč. a přestože státní zástupce nechal doplnit vyšetřování o znalecký posudek a škoda byla takto odborně policií doložena, tak nakonec po stížnosti obviněných to stáhl!!! juras

    Vložil Vlastiks, 29. Listopad 2015 - 10:57

    O jaký trestný čin se jednalo ?

    Uveďte bližší informace.

    Vložil juras, 8. Prosinec 2015 - 21:17

    Všem: 1/policie konstatovala na základě znaleckého posudku, že byla způsobena škoda více jak 70 tis.Kč předražením opravy ( a navíc nefunkční elektročidla na osvětlení chodeb) a přestože škoda byla větší než 5 tis.kč a byla předsedkyně a místopředsedkyně obviněna nejprve z trestného činu, tak pak na základě stížnosti jejich advokáta bylo jejich obvinění tzv. ztaženo, že nebyla způsobena škoda velkého rozsahu (prý by muselo jít o škodu více jak 0,5 mil.kč – stanovisko státního zástupce!!!) 2/ okresní soud to nejprve poslal na soud vrchní a po návratu zpět rozhodl v soudní žalobě na základě tohoto v můj neprospěch: .." žaloba zamítnuta, že žalovaná nemůže být v této věci pasivně legitimována.." Bohužel, pak nevím jak uplatnit v občansko právním řízení osobní odpovědnost člena statutárního orgánu ?!" zde odměna pro diskutující a podotýkám, že nejsem prudič, ale doba dělnických ředitelů je už pryč a funkci by neměl chtít někdo pro osobní prospěch a navíc, když tomu nerozumí!!! odkaz: http://bydleni.idnes.cz/…/stavba.aspx?…

    juras

    Vložil Ondatra (bez ověření), 5. Leden 2016 - 17:31

    Řeším podobnou situaci. Nehodlám se podílet na nákladech na vypracování nových stanov ani na sepsání notářského zápisu o rozhodování o těchto stanovách. (Návrh stanov nezohledňuje požadavky ZOK a forma notářského zápisu není vyžadována.) Nejde o nutné náklady na správu domu, které jsem povinen hradit.

    Jak na to?

    Vložil Ing. Miroslav Krejča (bez ověření), 5. Leden 2016 - 17:15

    ...…mohu jen přidat, že jsem taky ve sporu s SVJ o zrušení usnesení na shromáždění ve věci přijímání nových stanov. Pro uvedení zákonných důvodů u soudu, který proběhl, soud usnesení o příjetí těchto stanov – zrušil.

    Na schůzi , kde se projednávalo příjetí stanov, jsem ale předal námitku, kde jsem uvedl, že se nehodlám podílet na nákladech , které pro – dle mého soudu , neměli vzniknout, pro důvody, neboť pro pojmenované důvody nemělo dál shromáždění pokračovat. Namísto skončení shromáždění toto pokračovalo. Jde nyní o to, že náklady na přítomného notáře – který dle judikátu VS v Praze nemusel být přítomen – SVJ vzniklo před rokem 2012, stejně jako náklad na zpracování stanov od právníka tak nechci hradit. Současně pro rozsudek soudu který rozhodl o zrušení usnesení o platnosti nových stanov, se nechci podílet na nákladech za zastoupení právníka zastupujícího SVJ a nákladech na soudní řízení ke kterému bylo SVJ zavázáno. Mnou písemně předaná námitka na shromáždění jak statu. orgánu tak notářce – vč. zápisu v NZ a uloženém v rejstříkovém soudu, by měla postačit k mému vyvinění a neuplatnění nákladů výše jmenovaných . Je otázkou, jak jsem se na některém vláknu diskuse dočetl, zda může dojít k tomu, že většina vlastníků rozhodne o paritním uplatnění nákladů – pak asi nemám šanci. Jiná otázka ale je, že SVJ nemá uzavřenou smlouvu se čl. statu. orgánu o případné náhradě škody způsobené dle § 159 NOZ- když nejedná v duchu řádného hospodáře.

    Krejča

    Vložil ik (bez ověření), 5. Leden 2016 - 21:30

    Vážení pánové, Vlastíku a ing. Krejčo. Náš tříčlený výbor SVJ si letos nové stanovy vypracuje sám, což ovšem znamená, že to budu já, jelikož doufám, že to zvládnu (často mám co dočinění v rámci své práce se správním soudnictvím, a i když nejsem právník, tak věřím, že stanovy zvládnu a pak je probereme s ostatními členy výboru a doladíme je do formy, kdy je budeme moci předložit ostatním vlastníkům k seznámení a případnému doložení návrhů z jejich strany k zapracování). Ovšem měli byste si uvědomit, že existují i lidé, kteří to nedokáží (není to zrovna jednoduché) a z pozice své funkce musí nové stanovy předložit vlastníkům, nechat je schválit do konce letošního roku a to včetně zapsání v OR. Tak jim nařizují platné předpisy. Tak jak to mají udělat? Vy jste ochotni to zpracovat, aby SVJ ušetřilo. Máme tržní hospodářství, když něco 100% neumím (a nikdo neumí vše, to by bylo i nenormální), tak si prostě službu zaplatím, jde totiž o dost důležitou věc. To by jste také mohli říci, že nebudete platit právníka, kterého si např. výbor najme na vymáhání dluhů a zpracování podkladů pro soud. Judikát VS v Praze není tak starý, zřejmě Váš výbor tvořil stanovy v době, kdy se všude prosazovala účast notáře. Tak ho prostě najali. Znám takových SVJ několik, také při schválování před vydáním rozsudku VS byl notář a nikdo z vlastníků neremcal. Já být statutárem ve Vašem SVJ, tak Vám v okamžiku, kdy mi začnete vyčítat notáře, hodím funkci do placu a budu se vést s ostatními jako řadový člen společenství.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".