Oprava vyúčtování dva roky zpětně

Vložil netcarlos, 9. Únor 2019 - 11:00 ::

Nyní v roce 2019 dodavatel vody dobropisoval SVJ část spotřeby roku 2017. Přijde vám v pořádku zahrnout dobropisovanou částku do vyúčtování za rok 2018 a snížit tak náklady vlastníkům dle jejich spotřeby v roce 2018. Nebo by spíše měla být vratka rozpočítána dle spotřeby jedotlivých vlastníků v roce 2017?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 14. Únor 2019 - 10:24

  ale logika věci mě říká, že se účtuje v roce, kdy bylo plnění, tedy kdy na účet SVJ přišly peníze z dobropisu. To, že se jedná o opravu vyúčtování dodavatele vody z roku 2017 znamená, že předpis SVJ k jednotlivým odběratelům SVJ upraví ve smyslu dobropisu a případné přeplatky se vrátí těm vlastníkům, kterým vznikly.

  Vložil netcarlos, 14. Únor 2019 - 19:02

  „logika veci“? to je nejaky novy typ argumentu bez argumentu?

  mne neco rika, ze nevite o co to oprit a mate jenom nejaky dojem.

  a co s tim ma co delat ucetni to teda taky nechapu..

  Vložil roztomily, 10. Únor 2019 - 10:44

  Jestli tomu dobře rozumím, výbor SVJ podal reklamaci na vodné a stočné, nechal ověřit vodoměry, asistoval u výměny fakturačních vodoměrů, vyběhal ve prospěch vlastníků zřejmě nezanedbatelnou částku. A jako poděkování, chcete otevřít vyúčtování roku 2017, aby výbor ještě pozjišťoval aktuální adresy všech vlastníků, kteří se v roce 2017 a později odstěhovali k vyplacení i jejich „přeplatků“. Což se bude extrémně líbit těm novým vlastníkům. Opravdu to nevidím tak jednoduše jako je pouze vyhledat tabulku spotřeb z roku 2017 a rozdílů mezi součtem bytových vodoměrů vs patního vodoměru.

  Vložil Anonymou xy (bez ověření), 10. Únor 2019 - 12:11

  Samozřejmě musí výbor vyplatit přeplatky i bývalým vlastníkům – vždyť Vy tady navádíte k trestnému činu!

  Dle Vašeho návodu by totiž bývalým vlastníkům peníze SVJ ukradlo a nezákonně se obohatilo!

  Vložil roztomily, 11. Únor 2019 - 8:34

  Pane Anonymou xy, SVJ má každý rok náklady, které vyúčtuje a vypořádá ve vyúčtování mezi své členy. Prosím najděte mi nějaký předpis který by hovořil o tom že snížení nákladů díky reklamaci se má rozúčtovat mezi minulé vlastníky. PVK běžně něco dopropisuje a něco koriguje. Korekce tedy úprava spotřeby je zcela běžně v dalším období a ještě jsem neviděl nikoho kdo by korekci vyčíslil aby ji mohl vracet vlastníkům z minulého roku. Zřejmě patříte k těm osvíceným SVJ kde mají na každou místnost odběrné místo elektřiny aby spravedlivě rozúčtovali jen mezi ty vlastníky kteří danou místnost využívají. Ano jsem Roztomilý, křestním jménen Jan, neschovávám se za anonyma.

  Vložil netcarlos, 11. Únor 2019 - 23:57

  >Prosím najděte mi nějaký předpis který by hovořil o tom že snížení nákladů díky reklamaci se má rozúčtovat mezi minulé vlastníky.

  Na to staci obecna uprava bezduvodneho obohaceni.

  A i samotne stanovy SVJ. Pokud vlastnik plati zalohy, ma pravo na jejich vyuctovani a vraceni preplatku. Voda se vyuctovava dle nameru na pomerovych meridlech. K vyuctovani jinym zpusobem nebo prerozdeleni chybi pravni duvod.

  Vložil Dudekk (bez ověření), 20. Únor 2019 - 13:57

  Netcarlosi, už se na ty Vaše nesmysly, co tu plácáte, nedá dívat. Položíte dotaz a pak si na něj odpovídáte.

  Vám stačí obecná úprava bezdůvodného obohacení, my, kteří tomu trochu rozumíme, se řídíme zákonem o službách. Doporučuji Vám to taky. Pak zjistíte, že se rozúčtují náklady, ne měrné jednotky.

  Náklady v roce byly nějaké, jsou vedeny i v účetnictví, ty se pak rozúčtovaly. V roce 2018 budou náklady (díky dobropisu) nižší. Jak jednoduché, viďte netcarlosi.

  Vložil Jan77 (bez ověření), 9. Únor 2019 - 11:55

  Přijde mi to v pořádku. Bylo by neefektivní a složité otevírat vyúčtování za rok 2017.

  Vložil netcarlos, 9. Únor 2019 - 12:01

  Neefektivni a slozite? Budte prosim konkretni..

  Proc ho jakkoliv otevirat? Staci vzit spotrebu, vypocitat a vratit jednorazovou castku kazdemu vlastnikovi. Na to neni potreba predelavat vyuctovani za rok 2017.

  Vložil Jarda_, 9. Únor 2019 - 14:34

  Spravne, ale jak si to technicky predstavujete “vratit”, behat s pokladnou po dome?

  Kdyz je vule, jde cokoliv, jinak … vsak vite

  Vložil abecede (bez ověření), 9. Únor 2019 - 11:38

  Pánovi se nelíbí, že dostane peníze, pan chce vyrábět problémy.

  Vložil Jarda_, 9. Únor 2019 - 11:23

  Zřejmě vám udělalo SVJ jednodužší variantu A) a vy byste chtěl složitější variantu B), jistě formálně spravedlivější… Kde není žalobce…

  Má cenu to vůbec řešit? O kolik Kč ve vašem případě jde?

  Vložil netcarlos, 9. Únor 2019 - 11:56

  O kolik jde penez netusim, nemam k tomu potrebna data. Pokud vezmu krajni pripad, kdy nekdo v roce 2017 v byte nebydlel a v roce 2018 ano a opacne, tak odhadem se tim prerozdeli treba 3000 od jednoho k druhemu.

  Spravedlnost je spravedlnost.. ta neni nikdy formalni.

  Varianta B neni nijak slozitejsi nez A.. je to jedna excelovska tabulka.

  Spise jde o to, ze by to melo vychazet z nejakych zasad. Deleni nakladu mezi spoluvlastniky prece vychazi ze zasad OZ.

  Vložil Jarda_, 9. Únor 2019 - 12:32

  Pokud je to jiz hotove, dobropis rozdeleny, je pravdepodobne velmi mala sance to uz nejak zmenit.

  Obecne lidi, i ucetni si zjednodusuji praci, nepostupuji racionalne, nemaji znalosti, delaji zasadni chyby a pak se samozrejme brani vsemi prostredky… pokud se ti to nelibi, jdi delat do vyboru, to je obligatni odpoved :-)

  Pokud se pletu, a tve SVJ neco zmeni, tak dej vedet, jak jsi uspel.

  Pokud jde o vyznamnou castku v tvem pripade, pak to res.

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 9. Únor 2019 - 12:04

  Jde-li o významnější částku, stačí někde vyhledat tabulku s koeficienty, podle kterých se rozpočítávalo v roce 2017 ztratné a pomocí stejných koeficientů rozpočítat dobropisovanou částku. Zbývá pouze zjistit, jaká částka je pro vlastníky významná.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".