Opakované obtěžování členem výboru správy SVJ

Vložil Daniel Štěpánek (bez ověření), 17. Srpen 2022 - 10:14 ::

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu ve věci obtěžování ze strany jedné z členek výboru SVJ. Před 9 měsíci jsme si s ženou koupili byt v HK. Ihned po nastěhování za námi byla členka SVJ (která v domě rovněž bydlí), aby nás seznámila s domovním řádem. Vše probíhalo ve slušnosti. Ihned po novém roce, kdy jsme si přemisťovali zbytek věcí z auta do sklepa, jsme měli 2 (slovy: DVĚ) minuty otevřené vstupní dveře – dotyčná za námi ihned došla a stěžovala si, že se ji podobné chování „nelíbí“, protože do domu může kdokoliv vniknout (k přemístění došlo v 9 hodin ráno). Paní jsem se omluvil a vše vysvětlil. O další měsíc později za námi přišla kvůli tomu, že květiny na schodech zamezují přístupu hasičů v případě požáru na střechu. Sdělil jsem ji, že květiny nejsou naše, že byly v domě ještě před našim nastěhováním a že by to měla vědět, když je rovněž pověřena úklidem společných prostor. Beze slov odešla. K další události došlo před necelým měsícem, kdy si sousedka bydlící o osm pater pod námi stěžovala, že ji někdo na balkóně polil větrané peřiny. Paní správcová šla okamžitě za námi, že je to naše vina a ať věc sousedce uhradíme. Sdělil jsem, že jsme několik dní nebyli doma (dovolená na Moravě), proto není možné, abychom to způsobili my (nehledě na to, že je mezi námi tolik pater/balkonů, odkud mohla voda sousedce peřiny polít). Dle správcové je to ale naše vina, protože máme na balkoně květiny. Sdělil jsem ji, že bez důkazů nebudu nic uhrazovat. Navíc sám mám důkazy o tom, že jsme doma nebyli několik dní a jsme jediní, kdo má na balkon přístup. Dnes došlo k zatím poslednímu incidentu. Paní správcová mě zastavila na cestě do práce kvůli tomu, že si všimla, že máme na okně připevněný satelit a že to narušuje fasádu, která je v záruce. Paní jsem sdělil, že se jedná o přijímač internetu, který není připojený k fasádě, nýbrž k věšáku na okně, který již byl k oknu namontován v době výstavby domu. Paní mi nevěřila a několikrát opakovala, že satelit připevněný k fasádě mít nesmíme. (Zde bych rád upozornil, že bydlíme v 11. patře a paní je 57 let – aby zpochybňovala, kde je satelit připevněný, musela by za použití dalekohledu detailně prohlížet naše okno – a pokud by to dělala pořádně, viděla by, že máme pravdu my, a ne ona.)

Již nevím, jak se paní zbavit. Jedná se o cílenou šikanu a obtěžování, které při sebemenší snaze o podání vysvětlení více a více eskaluje. Sousedé říkali, že za nimi také ze začátku chodila, dokud ji nevyhrožovali. Já tu povahu nemám a raději bych postupoval v mezích zákona. Prosím, je nějaká možnost dotyčnou zákonně usměrnit?

Budu vděčný za každou možnou radu.

S pozdravem,

Daniel Štěpánek++

  • obtěžování

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Bajer, 22. Srpen 2022 - 9:15

Již nevím, jak se paní zbavit. Jedná se o cílenou šikanu a obtěžování, které při sebemenší snaze o podání vysvětlení více a více eskaluje…jak se zbavit stejného jednání, ale ze strany vlastníka vůči výboru ?

Vložil Oběť šikany (bez ověření), 17. Srpen 2022 - 11:31

„Jedná se o cílenou šikanu a obtěžování, které při sebemenší snaze o podání vysvětlení více a více eskaluje. … Prosím, je nějaká možnost dotyčnou zákonně usměrnit?“ (Vložil Daniel Štěpánek (bez ověření), 17. Srpen 2022 – 10:14)

Vážený pane Štěpánku,

demokratický právní řád České republiky Vámi popisované chování členky výboru nejenom že nijak nesankcionuje, ale právě naopak, takové chování podporuje. Buďte rád, že na Vás nepodává oznámení na úřady (policie, hasiči, hygiena, živnostenský úřad, finanční úřad a mnoho dalších úřadů nadaných pravomocí pokutovat). Úřady jsou totiž na straně člena výboru SVJ.

Jsem v obdobné situaci, obrana právní cestou neexistuje. Tedy na papíře teoreticky ano, v praxi nikoliv. Někteří vlastníci v našem domě to řešili tak, že byt prodali. Sama takovýto krok rovněž zvažuji. Zeptejte se předchozího vlastníka, proč Vám byt prodal.

Vložil Daniel Štěpánek (bez ověření), 18. Srpen 2022 - 7:10

Dobré dopoledne,

děkuji Vám za radu a upozornění. Osobně nemám problém s tím, aby dotyčná dala echo všem úřadům, které jmenujete – jejich kontrola neodhalí nic, co by nebylo v souladu s Domovním řádem, potažmo zákonem. Dokonce takovou kontrolu uvítám, protože na základě následně vyhotovených úředních protokolů budu mít důkaz o neoprávněné diskriminaci a zneužívání veřejných prostředků. Navíc, s ohledem na můj zdravotní stav mohu prokázat na základě lékařských zpráv, že tyto kontroly způsobené udáváním z její strany zhoršily můj stav a ohrozily těhotenství mé manželky – předpokládám, že je to dostatečným důvodem pro podání trestního oznámení vůči dotyčné. Každopádně, spíš než se smířit s daným chováním, nebo dokonce prodat byt, jak navrhujete, byt pronajmu rodině nepřizpůsobivých, kteří dotyčné znepříjemní život zničením všeho v domě. Byt mám pojištěný na dostatečnou sumu, která jeho poškození vynahradí, a jak bude dotyčná dostávat náhradu od takové rodiny za poškození společných prostor, nebo dokonce jejího vlastního majetku, nebude můj problém. A s ohledem na současný diskurz o diskriminaci v případě jakékoliv stížnosti na nepřizpůsobivé, neuspěje vůči nim ani u soudu. Pokud tedy mohu i já doporučení Vám, zkuste na to jít touto cestou.

S pozdravem,

Daniel Štěpánek++

Vložil Pojišťovací zprostředkovatel (bez ověření), 18. Srpen 2022 - 7:23

„Byt mám pojištěný na dostatečnou sumu, která jeho poškození vynahradí“ (Vložil Daniel Štěpánek (bez ověření), 18. Srpen 2022 – 7:10)

Která pojišťovna hradí úmyslné poškození?

Vložil Daniel Štěpánek (bez ověření), 18. Srpen 2022 - 8:02

Ano, v případě poškození cizím člověkem, tj. ne majitelem, je hrazeno i to.

Vložil Justitianus, 17. Srpen 2022 - 10:58
  • Napsal jste: „… za námi byla členka SVJ, aby nás seznámila s domovním řádem.“

Je „domovní řád“ součástí stanov? Pokud není, pak je to jen cár papíru, který není pro nikoho závazný. Můžete jeho obsah ignorovat.

To ostatní jsou pouze drobnosti. Samozřejmě nejste povinni nikomu sdělovat kde jste byli a jak dlouho jste tam byli. Ten kdo požaduje náhradu škody, by musel prokázat své tvrzení. Vy nic neprokazujete.

Příště tu paní zastavte hned po první větě a sdělte jí, že se s ní nemáte o čem bavit. O politých peřinách nějaké třetí osoby byste byl ochoten komunikovat jedině přímo s tou třetí osobou.

Na jakýkoli budoucí pokus o výtky reagujte větou: „Děkuji, ale počkám až mi to SVJ sdělí písemně s doručenkou.“

Justitianus

Vložil Závaznost (bez ověření), 17. Srpen 2022 - 11:33

„Je „domovní řád“ součástí stanov? Pokud není, pak je to jen cár papíru, který není pro nikoho závazný. Můžete jeho obsah ignorovat.“ (Vložil Justitianus, 17. Srpen 2022 – 10:58)

Podle Justitiana není závazné nařízení vlády, není závazné rozhodnutí shromáždění vlastníků, není závazný domovní řád, …

Jsou i jiné názory.

Vložil § (bez ověření), 17. Srpen 2022 - 11:44

Neplkejte nesmysly, Justitián má pravdu. Pokud domovní řád není součásti stanov není pro nikoho závazný a je to cár papíru. Ta paní, co tam komaduje je střelená a je potřeba poslat ji do patřičných mezí, které má k plkání vyhrazené. Ten prostor je za dveřmi jejího bytu. Tam si může plkat co chce.

Vložil OK (bez ověření), 20. Srpen 2022 - 16:30

Pozorně si přečtěte stanovy, třeba i několikrát. Jsou vytvořené dle zákonů. I u nás docházelo k šikaně ze strany předsedy SVJ. Když se hlasovalo o soukromém vlastnictví a my upozornili, že předseda nic neví o SVJ, přišla předžalobní výzva, že jsme mu zasáhli do osobnostních práv, neboť bylo hlasováno správně, tj. zvednutím ruky. Když jsme si měnili soukromá okna, tak na nás byla sepsaná žaloba, že jsme je upevnili do společné zdi a tím ji porušili. Takových předžalobních výzev bylo několik, vždy vyšly do ztracena. Poslední incident byl, že nám předseda nechal zámečníkem otevřít a odstranit poštovní schránku, protože se očekávalo stavební povolení i na soukromé části bytů a věděl, že bychom se odvolali. Chtěl zamezit, aby se nám povolení dostalo do ruky. Policie nepomohla. Obrátila jsem se na Okresní státní zastupitelství, že do spisu pro stavební povolení předseda vložil doklad, že se budou opravovat i soukromé části domu a to bude hrazeno z úvěru pro SVJ. Uvedla jsem, že již jeden úvěr i na soukromé části domu předseda uzavřel, ale když se banka dozvěděla, že peníze mají být použity i na soukromé části domu, zrušila ho. A víte co se stalo? OSZ to předalo KSZ, které řeší závažné trestní činy v kraji. Jasný úvěrový podvod a další pokus, který je též trestním činem dle § 211 TZ. Úvěrové podvody se trestají zvlášť přísně, přísněji než znásilnění. Předsedové, raději znásilňujte než byste se pokoušeli rozhodovat v rozporu se zákony :-)

Vložil Schránka (bez ověření), 20. Srpen 2022 - 16:46

„nám předseda nechal zámečníkem otevřít a odstranit poštovní schránku … Policie nepomohla.“ (Vložil OK (bez ověření), 20. Srpen 2022 – 16:30)

Předseda mi rovněž násilím vnikl do schránky, bez zámečníka, nevím, zda se zmocnil nějakých zásilek. Policie to neřešila. Zakoupila jsem novou schránku, poškozenou schránku mám stále schovanou, policie ji nechtěla vidět.

Vložil OK (bez ověření), 20. Srpen 2022 - 18:48

Policie pomáhá a chrání hlavně viníky, tam nečekejte zastání.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".