Omezení výkonu vlastnictví

Vložil Tomáš (bez ověření), 16. Listopad 2011 - 10:14 ::

Dobrý den,mám velikou prosbu,koupil jsem byt v osobním vlastnictví ve SVJ.V mé kupní smlouvě je mj. i ustanovení, že prodávající se zavazuje, že na předmětných nemovitostech neváznou žádné dluhy, zástavní práva, věcná břemena ani jiná práva třegích osob omezující výkon vlastnictví. Po roce jsem zjistil, že na mém bytě je k trvalému pobytu hlášená původní majitelka, která vlastnila byt před lidmi, kteří mě ho prodali. Je toto porušení kupní smlouvy a omezení výkonu vlastnictví třetí osobou? Moc děkuji Tomáš

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil it, 16. Listopad 2011 - 11:37

    A není to tak, že paní je přihlášena k trvalému pobytu v domě, tzn. na určitém čísle popisném? Jak jste zjistil, že je přihlášena na vašem bytě? Je to někde černé na bílém?

    Vložil tomas S. (bez ověření), 16. Listopad 2011 - 12:06

    Ano, je to černé na bílém, na magistrátu na trvalých pobytech je na mém bytě a chodí jí tam i složenky na zaplacení popelnice, podle toho jsme na to vlastně přišli

    Vložil Advokát a spol. (bez ověření), 16. Listopad 2011 - 10:24

    Není.

    Vložil Anonyma (bez ověření), 16. Listopad 2011 - 11:06

    třeba to ani netušili dojdu na matriku, odhlásím a není problém

    Vložil tomáš S. (bez ověření), 16. Listopad 2011 - 11:10

    Ono to nebude tak jednoduché, na magistrátu nám řekli, že musí proběhnout správní řízení

    Vložil Dušan, 17. Listopad 2011 - 13:01

    To je v pořádku. Zrušení trvalého pobytu vlastníkem bytu, které nevyřizuje sám příhlášeny, se skutečně běžně vyřizuje na obecních úřadech správním řízením.

    To by Vás ale nemělo nijak zatěžovat. Správní řízení obecně je postup správního orgánu, jehož účelem je vydání rozhodnutí, jímž se v určité věci zakládají, mění nebo ruší práva anebo povinnosti jmenovitě určené osoby nebo jímž se v určité věci prohlašuje, že taková osoba práva nebo povinnosti má anebo nemá.

    Vy podáte žádost, nebo vyplníte formulář a magistrát vyřízení věci provede správním řízením (tzn. musí dodržet náležitosti řízení popsané ve Správním řádu) a v určité lhůtě vydá rozhodnutí, s kterým Vás seznámí.

    Vložil Votočka, 16. Listopad 2011 - 12:31

    V prvé řadě Vás odkazuji na např.: http://www.pravnik.cz/…vyuziva.html

    V druhé řadě – trvalý pobyt uvedený v OP či jiném osobním dokladu je údaj výhradně evidenční, tj. nezakládá skutkový stav, že dotyčný má skutečný trvalý pobyt na udané adrese. V odkazu je uveden zákon 133/2000 a zde bych to viděl na § 10 až § 12.

    Votočka

    Vložil Votočka, 16. Listopad 2011 - 17:49

    Ještě jsem pro doplnění sáhl do zákona o daních z příjmů – 586/1992 Sb.

    „Bydlištěm na území České republiky se pro účely tohoto zákona rozumí místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.“

    Toto si myslím, že definici trvalého pobytu mírně zpřesňuje, v obecné rovině bych úředníka, který by mi cosi blekotal o tom, že nemám právo rozhodovat, kdo bude trvale bydlet v mém bytě, okamžitě vystřelil do kosmu.

    Votočka

    Vložil lake, 18. Listopad 2011 - 7:40

    Pan Votočka se mýlí, když plete dohromady pojem bydliště s pojmem trvalý pobyt. Každý z těchto pojmů má jiný význam a slouží k vyjádření jiné skutečnosti. Společného nemají nic.
    Je třeba číst zákon č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů. Ten používá tři navzájem různé pojmy a ty je třeba rozlišovat:
    - bydliště (§ 2 odst. 4 ZoDP),
    - trvalé bydlení,
    - trvalý pobyt (§ 34 odst. 5 ZoDP).
    Z definice "bydliště" v zákoně o daních z příjmů je nepochybné, že nejde o "trvalý pobyt" ve smyslu zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech.

    Důležité pro tazatele je, že z uvedení místa trvalého pobytu osoby v celostátní evidenci nevyplývají žádná práva této osoby k objektu (nemovitosti), ani práva vůči vlastníkovi této nemovitosti.

    lake

    Vložil Pavel, 18. Listopad 2011 - 9:26

    Já bych se velmi snažil, aby v mém bytě neměl nikdo, komu to nedovolím, trvalý pobyt.

    Na základě trvalého pobytu tohoto nežádoucího člověka může exekutorská mafie olepit vlastníkovi movité věci a ten o ně bude muset bojovat s exekutorskou mafií vylučovací žalobou u soudu.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Kadlub (bez ověření), 18. Listopad 2011 - 9:46

    „Já bych se velmi snažil, aby v mém bytě neměl nikdo, komu to nedovolím, trvalý pobyt.“

    Velmi snažit se nemusíte. Trvalý pobyt je na adrese (čísle popisném), nikoli v bytě.

    Vložil anonn (bez ověření), 18. Listopad 2011 - 10:21

    Jenže při zřizování trvalého pobytu se dokládá potvrzení majitele BYTU. Obecně lze říci, že se registruje na jednotku určenou dle katastru. U RD nejspíš adresa, ale u paneláků apod. se registruje na BYT. Tedy nemáte pravdu.

    Předseda

    Vložil Kadlub (bez ověření), 18. Listopad 2011 - 10:35

    Předseda: „se registruje na jednotku určenou dle katastru. U RD nejspíš adresa, ale u paneláků apod. se registruje na BYT“

    Vy, Předsedo, i ostatní mínusovači: Přečtěte si nejprve zákon č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel.

    Vložil pozorovatel (bez ověření), 18. Listopad 2011 - 10:52

    Pan kadlub je asi další teoretik, co o realitě neví nic.

    Vložil anonn (bez ověření), 18. Listopad 2011 - 13:57

    Přesně tak. Mluvím o tom co je ověřeno praxí.

    Předseda

    Vložil Tomáš S. (bez ověření), 16. Listopad 2011 - 13:28

    Moc děkuji, prostuduju

    Vložil Buchta Josef (bez ověření), 16. Listopad 2011 - 12:15

    Dobrý den, jen něco přidám,u nás v domě byl stejný problém a na úřadě nám řekli, že odhlásit se musí sama osoba,které se to týká,že nemůžou na žádost jiné osoby, i když se jednalo o předsedu SVJ, provést odhlášení z bytu na uvedené adrese.Buchta.

    Vložil lake, 16. Listopad 2011 - 14:23

    Pan Buchta zde podává nepravdivou informaci, kterou mu možná sdělil neznalý ouředník. Není pravdou, že TP může zrušit pouze sama osoba které se to týká. Ke zrušení TP může dojít „na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části“. Tedy i vlastník bytu je oprávněn podat návrh. Podrobnosti sdělí příslušný obecní úřad (pokud nenarazíte na ouředníka – neználka).

    Samozřejmě platí, že o zrušení TP nemůže žádat ani SVJ, ani výbor, ani předseda. Společenství je pouze správcem. Není oprávněno rozhodovat o trvalém pobytu osob v domě.

    lake

    Vložil Josef Buchta (bez ověření), 16. Listopad 2011 - 18:27

    Dobrý podvečer, já jsem zde prosím jen sdělil skutečnost, která se týkala našeho baráku a co vím,co mně sdělil sám p.předseda Společenství.Takže to není můj výmysl a ani nic netvrdím,jen jsem měl zájem sdělit naší skutečnost v baráku, takže pro p.Laka,jestli má pravdu, se omlouvám, nemám zájem zde někoho ohlupovat. Josef Buchta

    Vložil MartinII, 18. Listopad 2011 - 10:38

    O trvalém pobytu zde již diskuse je. Kdyby musel o zrušení pobytu žádat jeho nositel, nebylo by možné se zbavit bezdomovců a nahlásit je na obecní úřad.

    Na našem MÚ mi bylo sděleno, že o výpis žádá vlastník objektu. Za dům žádá SVJ (výpis byl poskytnut), za byt vlastník. Problém je, že s pobytem cizinců v domě jsem byl odkázán na Cizineckou policii.

    Lze se nalézt také na internetu např.

    http://www.bezplatnapravniporadna.cz/…-postup.html Dotaz: „Především mne zajímá postup jak zrušit trvalé bydliště a případné obstrukce ze strany ohlašovny – např. zda je nutné dokazovat, že daná osoba v bytě nebydlí, či podepsat nějaké čestné prohlášení apod.“.

    Odpověd: "Problematiku řeší § 12 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel. Výkon této agendy zabezpečují všechny obecní úřady.

    O zrušení údaje o místu trvalého pobytu se rozhodne na návrh vlastníka objektu nebo na návrh osoby mající v objektu užívací právo (př. nájemce).

    Zrušení trvalého pobytu jiné osobě vyžaduje dvě podmínky:

    1. zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo jeho vymezené části (např. skončila mu nájemní smlouva, v majetkovém vypořádání manželů byl podíl v bytovém družstvu přisouzen jen jednomu z manželů…)
    2. neužívá-li občan tento objekt. (Pokud ho užívá proti vůli osob, kteří mají užívací nebo vlastnické právo k nemovitosti, lze takovou osobu vystěhovat pomocí soudu a žalobou o vyklizení).

    Navrhovatel předloží výpisu z katastru nemovitostí nebo jeho ověřenou kopií, kde je uveden jako výlučný vlastník nebo spoluvlastník objektu, nájemní smlouvou nebo dohodou o užívání bytu apod.

    Ad a) Splnění první podmínky, že konkrétní osobě zaniklo užívací právo k objektu, lze zjistit z aktuálního výpisu z katastru nemovitostí, kde jmenovaný není uveden jako vlastník nebo spoluvlastník objektu, popř. mu nebylo zřízeno věcné břemeno k předmětné nemovitosti, nebo z nájemní smlouvy, kde není uveden jako osoba, se kterou byla uzavřena nájemní smlouva, nebo mu nevyplynulo užívací právo k předmětné nemovitosti např. z pravomocného rozsudku soudu o rozvodu manželství a s tím spojeného majetkového vypořádání.

    Je-li daná osoba, např. snacha, zeť, vnuk, na předmětné adrese hlášen na základě souhlasu oprávněné osoby, nevzniká mu dle zákona o evidenci obyvatel užívací právo. Má pouze tzv. užívací právo odvozené, tedy právo v předmětné nemovitosti pouze bydlet. Toto konstatování by však platilo do doby, než by vlastník objektu se jmenovaným např. uzavřel nájemní smlouvu.

    Ad b) Ke splnění druhé podmínky, že daná osoba objekt nebo jeho vymezenou část neužívá, je třeba vyslechnout i svědky, např. sousedy. Je možné např. přijít na ohlašovnu s konkrétním svědkem nebo ho požádat o čestné prohlášení.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".