Odvolání předsedy SVJ dle § 1208

Vložil Bradáč (bez ověření), 29. Květen 2017 - 15:01 ::

Prosím zdejší znalce o vysvětlení. V § 1208 NOZ je uvedeno, že shromáždění volí a odvolává členy volených orgánů. Nikde jsem se nedočetl,že předsedu neodvolává. Je mi známo, že předsedu volí zvolený výbor. Přijde okamžik, kdy se výbor spolu s předsedou zpronevěří celému SVJ, kdy následně by měl být výbor postižen dle § 159 OZ. Otázka: Je tedy možné a vysvětlitelné, že OZ na tuto situaci pamatoval a konstatoval odvolání tak, jak jsem výše uvedl? Děkuji za názory.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jan77 (bez ověření), 30. Květen 2017 - 8:08

    Nerozumím přílš vašemu myšlenkovému pochodu. Společenství může odvolat kteréhokoliv člena výboru, bez ohledu na to, zda v něm má funkci předsedy, místopředsedy či řadového člena.

    Vložil Lachim Nilz (bez ověření), 29. Květen 2017 - 19:47
    1. Výbor může odvolat z funkce předsedu výboru protože ho zvolil předsedou. Ten nadále zůstává členem výboru.
    2. Společenství odvolá člena výboru, aniž by proběhlo ad 1. A shodou okolností to může být právě předseda výboru, kterého společenství odvolá. Takto odvolaný předseda výboru se stane řadovým členem společenství.

    Nezapomeňte na doplnění člena výboru, popřípadě celého výboru pokud „solidárně“ odstoupí. A ošetřete všechny důsledky které mohou nastat – banka, smlouvy … .

    Vložil Bradáč (bez ověření), 30. Květen 2017 - 8:46

    Děkuji za Vaší odpověď. Jenom si chci upřesnit jednu věc.Dle Vašeho 2.bodu společenství odvolává předsedu, aniž by odvolání zůstávalo na členech výboru. V zásadě se mi jedná o záležitost,že když se proviní vůči SVJ samotný předseda nezákonným postupem, který je následně např. postižen §159, může být odvolán, aniž by se čekalo na rozhodnutí ostatních členů výboru, kteří by se rozhodovali, zda odvolat či neodvolat… Takže v tomto směru chápu znění §1208.

    Vložil Lachim Nilz (bez ověření), 30. Květen 2017 - 10:30

    Shromáždění nemůže odvolat člena výboru z jeho předsednické funkce, protože nevolilo předsedu ale člena výboru. Viz ad1.

    To že je shromážděním odvolaný člen výboru shodou okolností předsedou je nepodstatné. Viz ad2.

    3. Výbor nemůže odvolat člena výboru protože to není v jeho kompetenci. Pokud by to chtěl výbor učinit musí svolat shromáždění, popřípadě použít jinou techniku hlasování o odvolání člena výboru, pokud to umožní stanovy. Nezáleží na tom zda je předsedou, místopředsedou či řadovým členem výboru.

    Vložil provlada, 30. Květen 2017 - 5:16

    Na základě čeho by měl výbor volit předsedu? To už by rovnou mohl volit velkovezíra.

    V.Procházka

    Vložil levape, 30. Květen 2017 - 8:23

    Předseda výboru SVJ se volí na základě zákona !!!

    Vložil provlada, 30. Květen 2017 - 12:27

    Protože předseda výboru v platném zákoně není, je zbytečné Vás žádat o jeho uvedení.

    V.Procházka

    Vložil předseda výboru (bez ověření), 30. Květen 2017 - 12:43

    OZ je psán pro osoby splňující § 4/1 OZ, vám tedy není určen. Podle § 1200 OZ se ve stanovách určí orgány SVJ, tj. např. předseda výboru. Ale to už asi bude na vás velmi složité, berte to jako fakt nebo podejte trestní oznámení, že máte předsedu výboru, který v platném zákoně není. V Bohnicích je místa dost.

    Vložil provlada, 30. Květen 2017 - 14:05

    OZ je především určen pro lidi schopné číst.

    Dle §1205 je statutárním orgánem výbor, nebo předseda SVJ (dle stanov).

    §1221 pro SVJ platí ustanovení o spolku (§214-§302).

    §244 statutární orgán je buď kolektivní (výbor), nebo individuální (předseda). §156/1 Je-li orgán kolektivní, rozhoduje o záležitostech právnické osoby ve sboru. Je schopen usnášet se za přítomnosti nebo jiné účasti většiny členů a rozhoduje většinou hlasů zúčastněných členů.

    Pane „předsedo výboru“ pokud neuvedete byť jediný výskyt „předsedy výboru SVJ“ v zákoně, je Váš příspěvek jen o Vás. Není chybou upozorňovat znovu a znovu na hloupost, pokud se jí někdo stále drží zuby nehty.

    V.Procházka

    Vložil předseda výboru (bez ověření), 30. Květen 2017 - 14:28

    Souhlasím s tím, že „Není chybou upozorňovat znovu a znovu na hloupost, pokud se jí někdo stále drží zuby nehty.“ Pokusím se tedy upozornit na váš vadný pozitivistický výklad OZ. OZ je soukromoprávní předpis o kterém platí, že co není zakázáno, je dovoleno. Realita je taková, že pokud je nějaký orgán kolektivní, tak má svého předsedu, vedoucího, prezidenta, velkovezíra či jinak nazvaného funkcionáře. A to je tak vše, co s tím můžete dělat. Ale nikdo vám nebrání podat žalobu na SVJ, že má předsedu výboru i když to OZ „nedovoluje“. Krásné letní dny přeji.

    Vložil provlada, 31. Květen 2017 - 11:11

    Vše co uvádíte je pouze Váš mylný ničím nepodložený dojem.

    Každý člen výboru má stejný hlas a výbor je schopen usnášení při účasti prosté většiny svých členů – kterýchkoliv. Jakékoliv označování některého z nich je tedy irelevantní.

    §243 OZ …Stanovy mohou orgány spolku pojmenovat libovolně, nevzbudí-li tím klamný dojem o jejich povaze.

    Označení některého ze členů výboru za předsedu může vést k mýlce ve dvou věcech. Vyvolává dojem, že jeho hlas má vyšší váhu, než ostatních členů výboru. Podvádí podobností s funkcí předsedy SVJ, což je indidviduální statutární orgán, který samozřejmě v rozhodování nepotřebuje hlasy dalších členů výboru. Obojí je evidentně v rozporu s §243.

    V.Procházka

    Vložil Dobrý soused (bez ověření), 30. Květen 2017 - 12:53

    „orgány SVJ, tj. např. předseda výboru“

    Předseda výboru není orgán SVJ.

    Vložil Božka (bez ověření), 30. Květen 2017 - 17:07

    Souhlas, předseda výboru není orgán SV.

    Vložil předseda výboru (bez ověření), 30. Květen 2017 - 13:24

    To bude tím vedrem. Když zákon ukládá určit orgány, tak je obvyklé, že se určují i fukcionáři těchto orgánů, např. předseda výboru, předseda KK, jejich místopředsedové atd. Ale je to asi složité na pochopení, že? Není to výslovně v OZ, ale bývá to ve stanovách.

    Vložil Bradáč (bez ověření), 30. Květen 2017 - 17:43

    Že jste dost ironický, jste předvedl. Mělo by to ale mít štábní kulturu,ke které mát pane daleko… Takže poslední věc. Stanovy vycházejí ze zákona! A co je dáno v zákoně,to platí! Stanovy si nemohou tvořit své zákonné dikce…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".