Odvětrání kuchyně

Vložil Slávka (bez ověření), 12. Říjen 2018 - 8:43 ::

Dobrý den. Již přes rok bojujeme se sousedy ohledně jejich rekonstrukce bytu. Bytový dům je z roku 1935 a jediné odvětrávání kuchyní a koupelen je okny. V rámci rekonstrukce sousedů došlo k tomu, že změnili umístění kuchyně, což nám nevadí, ale čím trpíme je, že odtah z digestoře je vyveden pod naše okno (my bydlíme nad nimi). Což znamená, že cítíme vše, co se u sousedů vaří a nemůžeme větrat. Obrátila jsem se na stavební úřad a tam nám po 3/4 roce bylo sděleno, že je vše v souladu s technickou normou a že vlastník bytu (sousedka) seřídila lamely na větráku, osadila všechny možné filtry a že jsme po těchto krocích neprokázali další pachy. Když jsem to se stavebním úřadem písemně řešila, tak můj dotaz byl, proč vlastníkovi nebylo nařízeno odvětrávání, které povede po fasádě mimo okna s vyústěním nad střechu. Na to mi odpovězeno nebylo. Nechceme se s manželem smířit s tím, že když se kouknu z okna, tak vidím trubku, která vyčnívá 20–30 cm od zdi a že jsme rukojmí sousedů, co se týče výměny filtrů. V domě toto řešení nikdo nemá. Všichni větráme, že se otevře okno. Bohužel řešení, které provedli sousedé je, že pachy nejdou do prostoru, ale jsou soustředěny do jednoho místa, které pak přirozeně stoupá k nám nahoru. Děkuji za názor a radu. Slávka

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil . (bez ověření), 14. Říjen 2018 - 11:48

  Zabetonovat zvenku.

  Vložil Jarda_, 12. Říjen 2018 - 13:04

  A jak se projevuje boj se sousedy, o čem konkrétním jste s nimi jednali a kolikrát?

  Jaký je rozdíl, když větrá oknem vs. digestoří? Pokud by byla trubka u ukna tak je to skoro stejné…

  Jak s tím souvisí výhled z okna?

  Digestoř má obvykle filtr jen pokud se vypouští zpět do místnosti (bez vývodu ven), na vnějším vývodu z digestoře jsem filtr ještě neviděl.

  Vložil slavka r. (bez ověření), 13. Říjen 2018 - 18:58

  Na vysvetlenou: Vyvod z digestore byl proveden zasahem do obvodove zdi bez souhlasu vlastniku. Na stavebni upravy nebylo vydano ohlaseni ci stavebni povoleni. My jsme vyvod zaznamenali az diky neskutecnemu zapachu. Kontaktovali jsme sousedy a ti nam rekli, ze rekonstrukce vcetne odvetravani je hotova a ze s tim nic nebudou delat. Podotykam, ze sousedka je mistopredseda vyboru. Napsala jsem dopis na stavebni urad, zda prace byly provedeny s jejich souhlasem. Nasledne stavebni urad naridil mistni setreni, na kterem nam pani ze stavebniho uradu sdelila, ze mame smulu. Pote stavebni odbor zaslal dopis, ze nam byla narusena pohoda bydleni a sousedka musi zjednat napravu a to uvedenim do souladu s paragrafem 37 odst. 2 vyhlasky c. 268/2009 Sb., o technickych pozadavcich na stavby. Dalsi sdeleni ze stavebniho uradu bylo, ze sousedka zjednala napravu tim, ze informovala stavebni urad o provedenych opatrenich dopisem, ve kterem uvedla, ze bylo provedeno serizeni vzduchotechnickeho zarizeni a vnejsi mrizky vydechu, dale byly nainstalovany dodatecne uhlikove filtry k odstraneni zapachu a hlinikove lamelove filtry. Situace se vsak nijak nezmenila.

  Vložil Jarda_, 13. Říjen 2018 - 21:28

  A zaregistrovali jste citované úpravy? Že opravdu proběhly?

  Pokud ne, požádal bych o doložení úprav, například fakturami za údajné filtry a mřížky s odůvodněním, že úpravy nejsou viditelné, že nikterak nezlepšily vaši nerušenou pohodu a že se domníváte, že ve skutečnosti nebyly provedeny .

  Případně navrhnul vyvedení kolenem směrem nad střechu domu. Pokud by mi to moc vadilo, udělal bych to na svůj náklad. Ty trubky stojí pár korun. Samozřejmě můžete zkoumat normy, kontaktovat hygieny, prudit, ale jak prokážete, že se stav výrazně zhoršil, to netuším.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".