Odpovědnost výboru za vedení účetnictví. Jak se má nově zvolený výbor zachovat, když zjistí, že účetnictví bylo vedeno špatně?

Vložil TN (bez ověření), 10. Září 2016 - 15:13 ::

Pověřeným vlastníkem SVJ bylo družstvo, které mělo v popisu povinností vést účetnictví (za vedení účetnictví je ze zákona odpovědný statutární orgán, na to ani nemusí být písemná smlouva). Družstvo fakturovalo za správu domu 150 Kč/měsíčně/jed­notku.

Družstvo bylo odvoláno z funkce pověřeného vlastníka, shromáždění zvolilo 3-členný výbor.

Měl by výbor po předchozím statutárovi vymáhat vrácení peněz fakturovaných za správu za poslední 3 roky (s ohledem na promlčení), když zjistí, že předchozí statutár vedl účetnictví špatně? Možná ne vše, ale poměrnou část, např. polovinu z těch 150 Kč.

Odpovědnost za účetnictví nese výbor. I když účetnictví vedl špatně předchozí statutár, odpovědnost dopadá na aktuální výbor. Jak se má nově zvolený výbor zachovat, když po převzetí agendy zjistí, že účetnictví bylo vedeno špatně?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil RD (bez ověření), 10. Září 2016 - 19:19

    V čem je účetnictví špatně? Co je důležité je, zda jste se vyrovnali finančně. Jak tady psal již druhý pisatel, pokud nemáte dohodnutou pokutu (a to bych se velice divila), tak prakticky není co vymáhat. A soudit se je jako hrát na automatech, stále doufáte, že jednoho dne se na vás štěstí usměje, a on pořád ne a ne. Nový výbor nemá odpovědnost za předcházející. Sepište předávací protokol, vypište existující nedostatky a projednejte záležitost s ostatními vlastníky. Pokud se i nadále budou chtít soudit i další vlastníci, nejprve si spočítejte o jakou dlužnou částku jde a porovnejte ji s náklady na vedení sporu. Pokud se i nadále budete chtít soudit, máte můj obdiv a přeji vám hodně štěstí. Můj souhlas jako spoluvlastníka, bych však vážila na lékarnických vahách.

    Vložil VN (bez ověření), 10. Září 2016 - 18:43

    Nereálné. To byste museli mít v původní smlouvě sjednanou smluvní pokutu. Dle mého názoru se můžete zachovat následovně. Pokud k žádné škodě nedošlo , udělat tlustou čáru a začít znovu. No a pokud ke škodě došlo , poté ji můžete vymáhat po svém předchůdci a ten to zase může vymáhat po vašem původním správci. Apropos…u SVJ , které zpravidla nevlastní nic a jeho finanční činnost funguje tak , že vybírá zálohy a provádí vyúčtování nemusí být špatně vedené účetnictví tak zásadním problémem jako například u bytových družstev , kde figuruje majetek obrovské hodnoty.

    Vložil JS (bez ověření), 10. Září 2016 - 19:45

    Asi nepůjde o oněch 150 Kč, dokonce ani o „nějakou částku“, např. polovinu, tj. 75 Kč.

    Pokud je v domě např. 150 bytů, družstvo fakturovalo za správu 22500 Kč měsíčně bez DPH. Protože bylo statutárním orgánem, nese za vedení účetnictví objektivní odpovědnost.

    Odpovědnost za účetnictví vyvozuji z § 18 odst. 3 písm. f) který říká, že na účetní závěrku musí být připojen podpis statutárního orgánu účetní jednotky.

    Za 3 roky družstvo nafakturovalo 810.000 Kč.

    Je třeba zjistit, jakou část z odměny lze „přidělit“ vedení účetnictví, protože povinnost statutárního orgánu je široká (právní otázky, technické a stavební otázky, organizační a administrativní záležitosti).

    Z celkové činnosti, kterou statutární orgán má na starosti, lze účetnictví přiřknout možná čtvrtinu – to bude ale předmětem dokazování. Pokud bude SVJ schopno dokázat, kolik času statutární orgán věnoval účetnictví – např. čtvrtinu – lze pak požadovat vrácení 1/4 z 810.000 Kč.

    Vložil Radekk (bez ověření), 10. Září 2016 - 15:53

    Zajistěte si znalecký posudek od znalce z oboru ekonomika – odvětví účetní evidence. Ceny za posudek začínají na 10 tis. Kč. Posoudit lze správnost sestavení účetní závěrky i samotné vedení účetnictví.

    Aby statutární orgán hradil škodu, musí nejprve škoda vzniknout. Škodou může být pokuta za správní delikt, k jejíž úhradě je povinno SVJ jako účetní jednotka, nicméně SVJ by se nepochybně úspěšně mohlo následně domáhat náhrady škody po členech statutárního orgánu, protože je to statutární orgán, do jehož působnosti účetnictví spadá.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".