Odpojení přívodů vody do bytu neplatiče - je to možné?

Vložil ardjuna, 31. Leden 2011 - 12:04 ::

Dobrý den, chci se zeptat, jestli v případě, kdy nám jeden vlastník (dlužník) soustavně neplatí pravidelné měsíční zálohy na správu domu a služby spojené s užíváním jednotky, je možné zavřít přívod vody do jeho bytu?

Jedná se o byt v posledním patře. Voda do tohoto bytu je přiváděna stoupačkami ze spodního bytu. Chtěli bychom proto se souhlasem majitele tohoto spodního bytu namontovat ve stoupačkách na potrubí vedoucí do bytu dlužníka uzávěr, a ten pak jednoduše zavřít. Tím by přestala do horního bytu (bytu dlužníka) proudit voda. V případě, že by dlužník svůj dluh vyrovnal, bychom nechali uzávěr zase odstranit.

Je tento postup legální? Domníváme se, že pokud někdo za nějakou službu neplatí, nemá právo ji odebírat. Je náš předpoklad správný?

Předem děkuji za vaše odpovědi.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matylda Horničková (bez ověření), 31. Leden 2011 - 13:11

    Dobrý den,
    prosím o radu, jak postupovat v následujícím případě. V lednu 2011 nový výbor společenství vlastníků navýšil platbu – splátka na revitalizaci panelového domu na základě e-mailu, který odesílal jeden bývalý člen výboru, současnému členu výboru. Na měsíčním předpisu plateb chybí:
    kolonka – splátka revitalizace nahradila ji:
    kolonka – zvláštní tvorba Splátka úvěru.

    Majitelka odmítla převzetí – Měsíčního předpisu plateb, výbor ho odeslal doporučenou poštou – do vlastních rukou, na adresu, kde majitelka 5 let nemá trvalé bydliště.
    Výbor odmítá dohodu a majitelku označují, jako neplatiče a hrozí, že ji odpojí vodu. Děkuji za odpověd a přeji pěkný den.

    Vložil lake, 31. Leden 2011 - 13:32

    Paní Horníčková,

    výši záloh si určí vlastníci jednotek usnesením na řádně svolaném a usnášeníschopném shromáždění (§ 15 odst. 2 ZoVB). Nelze na základě emailu od kohokoliv.

    Označení důvodu platby v měsíčním předpisu záloh je bezvýznamné. Důležité je pouze to, zda je zřejmé, že se jedná o součást záloh na správu domu a pozemku podle § 15 odst. 2 ZoVB.

    Předpis záloh je považován za doručený dnem odmítnutí zásilku převzít. Následné zaslání doporučeně na jakoukoliv adresu bylo již navíc. Judikáty k doručování najdete zde: http://www.portalsvj.cz/…e/dorucovani#…

    lake

    Vložil Matylda Horničková (bez ověření), 1. Únor 2011 - 10:03

    Přeji dobrý den a současně děkuji za zodpovězení dotazu – předpis plateb.
    Horničková Matylda

    Vložil lake, 1. Únor 2011 - 2:49

    Nechce se mi příslušné judikáty jednotlivě vyhledávat, snad postačí toto: http://www.triumfa.cz/…y/clanek.php?… . K otázce kdo spáchá trestný čin se pochopitelně nelze vyjádřit bez znalosti okolností konkrétního případu. Obecně platí:

    • usnášení na shromáždění není právním úkonem, takže nelze spáchat trestný čin hlasováním;
    • výbor SVJ je kolektivním orgánem a nemá tedy trestní odpovědnost.

    lake

    Vložil Kolda Fr. (bez ověření), 1. Únor 2011 - 14:56

    Děkuji. Jak by se daly judikáty zmiňované v článku dohledat? Není se moc čeho chytit.

    Kolda Fr.

    Vložil ardjuna, 1. Únor 2011 - 10:37

    Článek, na který směřuje odkaz se podle mého názoru týká trochu jiného případu, než řešíme u nás. V článku se píše o tom že NS odsoudil kroky majitele bytového domu, který se snažil donutit nájemce k podpisu „výhodnější“ smlouvy. V žádném ze zmiňovaných případů asi nehrál roli žádný neplatič. V našem případě bychom chtěli odpojit teplo a vodu nikoli proto, aby s námi podepsal „výhodnější“ smlouvu (neboť se jedná o vlastníka v SVJ, kde žádné nájemní smlouvy výbor neuzavírá), ale proto, aby buď začal platit za služby, které odebírá, nebo aby tyto služby prostě a jednoduše přestal odebírat (když za ně odmítá platit). Tento případ se podle mého soudu nedá srovnávat s případem nějakého vlastníka nemovitosti, který odpojováním služeb nájemníky vydírá. V našem případě by přece nešlo o vydírání, ale o ochranu našich práv a prostředků (z čeho si myslíte, že se platí faktury za teplo a vodu, kterou tento člověk odebírá? no, z našich peněz). V tomto případě jsem si tedy myslel, že bychom na odpojení služeb (tepla, vody) právo měli, ale možná se mýlím.

    Vložil Kolda Fr. (bez ověření), 1. Únor 2011 - 14:55

    Oba případy jsou podobné v tom, že jak majitel nájemního domu, tak společenství vlastníků, zajišťuje správu domu a pro své nájemce resp. své členy zajišťuje služby.

    Kolda Fr.

    Vložil ardjuna, 31. Leden 2011 - 14:14

    Děkuji za odpověď!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".