Odpojení od centrálního zdroje

Vložil J. Pavlátová (bez ověření), 9. Březen 2011 - 11:48 ::

Problém už se zde řešil mnohokrát, jednoznačnou odpověď jsem ale nenašla. Ráda bych se tedy zeptala:

Jestliže existuje SVJ o cca 50 bytových jednotkách (klasický bytový dům na sídlišti, který byl dříve ve vlastnictví bytového družstva – to teď vykonává činnost správce), předpokládala jsem, že pokud někdo z výboru teď navrhne odpojit dům od centrálního vytápění a výstavbu vlastní domovní kotelny, musí s takovým krokem souhlasit všichni vlastníci. Je to tak?

Na tomto portálu se objevily i názory, že stačí snad nadpoloviční většina, případně tři čtvrtiny. Je zde někdo schopen jednoznačně odpovědět? Tedy buď ano, vždy je zapotřebí souhlas všech, anebo ne, souhlas všech není zapotřebí za těchto a za těchto podmínek.

Když jsme si byt kupovali, posuzovali jsme řadu okolností, mimo jiné i to, že je dům centrálně vytápěn, což jednoznačně preferujeme. Byt v domě, kde mají vlastní kotelnu provozovanou bůhví kým a bůhví za jakých okolností bychom nikdy nekupovali. Tudíž pokud teď chce někdo z výboru takový krok navrhnout, předpokládáme, že nestačí jen většina souhlasících. Pokud ano, budeme naši investici bohužel muset považovat za znehodnocenou­. Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Karel Popper (bez ověření), 9. Březen 2011 - 13:28

    Dobrý den, dovolím si Vám dát několik informací, které se mě přímo dotýkaly.Nedělám si patent na rozum jako někteří zde jedinci.Mé rady jsou v zájmu o věc pro lidi, jako jste Vy. Věřím, že se zde opět najdou lidé, kteří mé níže uvedené informace budou negovat. To je již jejich názor a jinak Váš názor si uděláte sama. Rád jsem všem okolním Společenstvím ve svém okolí rád pomáhal, když jsem do ledna t.r. byl ve funkci předsedy. Pro neschválené SK na TUV jsem se rozhodl, že předsedu položím. Náš barák má 24 BJ.Centrální vytápění je zajišťováno výtopnou, která je vedle výstaviště Zahrady.Když jsme projednávali instalaci sl.kolektorů, panoval zde názor s přesvědčováním jedinců, že když budeme mít koletory, nebudeme moci odebírat TUV z vodovodního řadu, což je jinak jasná hloupost!Řada jedinců se nechala těmito chytrolíny ovlivnit a na základě těchto výroků se kolektory zamítly. Co bylo platrné mé přesvědčování s poukázáním na písemné prohlášení z výtopny, že je vše v normálu, že výtopna je povinna dodávat TUV stále, ať si jí odebereme či ne. Není stanoven žádný koeficient k odběru a pod.Není zde nějaká smlouva, která by určovala povinnost k odběru jak SV tak TUV!!!Prostě když by např.bylo v červenci mínus 30,tak si TUV můžeme odebírat v jakémkoli množství.Zde při odběru b se jednalo o trojcestný ventil,který by zaručoval konkrétní odebíraného množství z teplárny. O to tu teď nejde. Takže dále, je mi známá skutečnost, že v Chebu, v ul.Dylenská, byla u panel.dvojdomu postavená malá výtopna na plyn, která zajišťovala jak TUV tak samotné teplo.Po zjištění, že v jejich případě jsou značně velké ne-li větší náklady než při klasickém rozvodu „města“,tato výtopna se zrušila! Tyto skutečnosti mám přímo od člověka, který zajišťopval chod této výtopny. Navíc v tomto domě bydlí i má dcera.Takže vím, o čem zde píši.Závěrem chci jen výše uvedenými skutečnosti potvrdit Váš názor, že preferujete centrální vytápění!Ještě bych měl dodat, že při návrhu změny výstavby takovéto výtopn by měl být souhlas 3/4 všech vlastníků BJ – odkaz na zák.č.171/2005 Sb.,kde byla provedena změna v určení z pův.stavu „všech VJ“ (tedy 100%) na již uvedený počet 3/4 všech (tedy 75%). Přeji příjemný den a dobré pořízení. S pozdravem Karel Popper, Ltm,M.Majerové 17,412 01

    Vložil J. Pavlátová (bez ověření), 9. Březen 2011 - 13:46

    Zákon, který citujete, v platném znění říká, že k „k přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby a o změně stavby je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek“. Odpojení od centrálního zdroje vytápění a výstavba vlastního zdroje je dle mého názoru změna účelu užívání části stavby a mimochodem odklon od zkolaudovaného stavu původní stavby. Děkuji za názor, ale nedozvěděla jsem se opět nic, protože zákon, o kterém hovoříte, říká něco jiného a naopak potvrzuje můj výklad, řekla bych.

    Vložil Karel Popper (bez ověření), 9. Březen 2011 - 14:47

    Ještě jednou dobrý den. Jsem dosud u počítače tak jsem si přečetl Vaší odpověď. Něco málo tedy dodám. Nechci Vás o něčem přesvědčovat ale chci uvést konkrétní věci.Nyní přesně nevím,je to můj zmatek ale přece. Někdy v říjnu min.roku bylo shromáždění VJ, kde se schvalovala změna Stanov dle předloženého zák. č.171/05 Sb., který nám dokladovala velmi dobrá právnička, která s námi žije v domě, kdy byla nápomocna s informací změny pův.zák. č.72/94 Sb. o SVJ, kde (nyní nevím přesně konkrétní paragraf ale pamatuji si odstavce)byla uvedena změna schvalování o stavbě, změně charakteru stavby, prostě k zákl. změnám, které by se týkali jakýchkoli změn baráku. V našem případě se jednalo o schválení a příp.instalaci slun.kolektorů na střechu domu, což tedy bylo nutné schválit již dle nové skutečnosti, tj.3/4 všech vlastníků jednotek.Tato citace je v 10.odstavci daného paragrafu. V 9.odstavci daného paragrafu je uvedena skutečnost souhlasu 3/4 přítomných vlastníků jednotek, kdy se zde jedná jak o správu domu, tak i př. o změnu Stanov. Proto se tato celá situace projednávala a vysvětlovala před shromážděním na výboru SVJ,samozřejmě za přítomnosti této právničky, kdy sama dále upřesnila malé niance a sama dala souhlas s naším souhlasným „přípisem“ vloženým do této její informace pro ostatní vlastníky jednotek, aby tak byla předaná konkrétní skutečnost důležité změny Stanov dle zák.č.171/2005 Sb., který právě doplňuje a upravuje zák.č.72/94 Sb. Mj. vím, že zde operuje několik lidí s pův.počtem,tedy „všech VJ“, ke schvalování změn – charakteru domu a pod.Opakuji ještě jednou.Nechci Vás přesvědčovat ve Vašem pohledu na Váš problém. Jen se zde snažím podat věci tak, jak jsem já informován a co nás jinak „potkalo“ při řešení našich věcí kolem našeho baráku.S pozdravem K.Popper

    Vložil Karel Popper (bez ověření), 9. Březen 2011 - 14:56

    Opravdu naposledy! Chci jen dodat, že zde vystupuje či přesněji velmi dobře informuje jistý pan Lake. Bylo by dobré, když by on sám si Váš příspěvek přečetl a z jeho mám za to, odborného pohledu Vám odpověděl.U tohoto pána jeho rady či názory doslova beru!! S pozdravem K.Popper

    Vložil vladan, 9. Březen 2011 - 13:16

    Dobrý den pro odpojení od CZ a stavbě nové kotelny musí být 100% souhlas, protože se jedná o změnu užívání stavby. Jen se divím proč preferujete CZ, když vlastní kotelna je v drtivé většině levnější. Nic ve zlém, ale asi to bude tím, že se ptá žena.

    Vložil J. Pavlátová (bez ověření), 9. Březen 2011 - 13:48

    Jak s tím souvisí, že se ptá žena? A vy znáte naši lokalitu? Máte k dispozici výpočty? Pokud ne, co vás opravňuje zde trousit vaše domněnky? Nepleťte lidem hlavu, když nemáte konkrétní informace. Tvrdit, že je vytápění z vlastního zdroje ve většině případů levnější, když neznáte konkrétní fakta, je úsměvné.

    Vložil vladan, 9. Březen 2011 - 15:33

    Ne, ale znám vlastní příklad na našem domě, kdy T a TUV z vlastní kotelny vyšlo o cca 25% levněji než CZ. Samozřejmě kotelnu provozujeme sami a neplatíme kotelníka, žádné prostory atd. Poznámku na ženy jsem myslel, tak, že mě překvapuje o co vše se zajímají.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".