Odkup spíže - podíly, postupy na katastru a jiné zkušenosti/poznatky

Vložil portalsvj, 10. Leden 2019 - 14:08 ::

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak postupovat v případě odkupu spíže v svj. Spíž je umístěna mezi dvěma byty a patří sousedovi. Je to věc, kterou lze vyřešit mezi sebou s tím, že na katastru nemovitostí se tato spíš o rozměru cca 1×2 m zapíše novému majiteli nebo se to musí řešit napříč svj a přepočítat nějaké společné prostory (to by se měnit nemělo), jen tedy rozměry daných bytů resp. i jejich podílu na domě.

Děkuji za reakce.

Hezký den.

  • změna prohlášení vlastníka
  • § 1168

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Arch (bez ověření), 11. Leden 2019 - 16:44

Máte prohlášení vlastníka?

Vložil Petr, 11. Leden 2019 - 18:04

Je to asi to samé, jako odkup/prodej pokoje. Kupec a kupující zažádají o změnu velikosti bytu a zaplatí tuším 1000 Kč za nový LV. Se společnými prostorami to přeci nemá nic společného. Buď prostor někomu patří k jednotce, nebo to je společné.

Vložil cenkova (bez ověření), 28. Únor 2019 - 17:14

omlouvám se, ale myslím, že společné to má dost. podle velikosti bytu se počítá podíl na společných prostorách. Nebo ne?

Vložil Zvídavý (bez ověření), 28. Únor 2019 - 21:36

Podíly na společných částech se změní vám a sousedovi (jste dotčení vlastníci), ostatním vlastníkům se nezmění. K uvedené změně je třeba také změna prohlášení.

Postupovat budete podle § 1169 odst. 2 NOZ:

„(2) Ke změně prohlášení se vyžaduje dohoda dotčených vlastníků jednotek o změně jejich práv a povinností uzavřená v písemné formě. Účinnosti dohoda nabývá, pokud s ní v písemné formě souhlasí vlastníci jednotek s většinou hlasů, popřípadě s kvalifikovanou většinou hlasů určenou v prohlášení, a to i když nejsou stranami dohody.“

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".