odkoupení pokoje od souseda

Vložil JanaElen, 1. Srpen 2014 - 18:38 ::

Dobrý den, můžu poprosit o radu jak postupovat, pokud chceme odkoupit sousedův pokoj a následně se do něj z naší předsíně probourat? Kam zajít nejdříve? Katastr, staveb. úřad, souhlas SVJ atd. ? Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Tempus (bez ověření), 6. Srpen 2014 - 13:51

    Tak podobná situace se v bývalém SVJ také v r. 2009 řešila, vím že to šlo kupní smlouvou mezi prodávajícím a kupujícím a samozřejmě změnou prohlášení vlastníka, takže za spolupráce celého SVJ, nebyla vůle to nikterak komplikovat.

    V té době jsme tam už nebydleli v kontaktu jsme však stále, pak už vše dál šlo přes staveb.úřad uvnitř bj., zásahy do nosných zdí se nekonaly.

    Vložil lake, 5. Srpen 2014 - 5:45

    Nepůjde o žádné „odkoupení pokoje“, nýbrž o zrušení dvou jednotek v domě a o výstavbu dvou nových jednotek.

    Ze soukromoprávního hlediska je nutná smlouva o výstavbě: má se měnit jak vnitřní uspořádání domu, tak spoluvlastnické podíly na společných částech. Otázkou je pouze to, zda se mají použít ustanovení o smlouvě o výstavbě podle § 17 ZoVB, nebo ustanovení § 1170 až § 1174 NOZ.

    Z veřejnoprávního hlediska je třeba získat souhlas Stavebního úřadu se změnou stavby. Podmínky určí úřad – půjde o doložení k jakým změnám dochází z hlediska stavebně-technického, hygienického a požárního, dále bude jistě požadován posudek statika. Záleží také na tom, zda se má zasahovat do společné části domu. V tom případě stavebník není vlastníkem stavby a je proto povinen doložit „právo založené smlouvou provést stavbu“, tedy předloží úřadu smlouvu o výstavbě.

    Po provedení stavebních úprav se smlouva o výstavbě vloží do katastru a nahradí dosavadní prohlášení vlastníka budovy. Zároveň s tím musí být katastrálnímu úřadu předložen souhlas Stavebního úřadu se změnou stavby.

    lake

    Vložil RadekV, 4. Srpen 2014 - 15:35

    Bude se muset dohodnout rozúčtování topení a kdečeho.

    Vložil ppp (bez ověření), 4. Srpen 2014 - 15:23

    Věc má dvě roviny – stavební a majetko-právní. Ohledně fyzického propojení (probourání stěny) zajděte na místní Stavební úřad. Chcete-li aby stav zápisu v katastru odpovídal realitě (po propojení), podívejte se do zákona a do Stanov, bude třeba změnit zápis v katastru a k tomu budete potřebovat souhlas vlastníků jednotek.

    Vložil JanaElen, 4. Srpen 2014 - 18:00

    Byli jsme na katastru, chtějí vypsaný formulář- Návrh na vklad katastr.nemovit…, pak máme sepsat prohlášení vlastníka – podotýkám vlastními slovy a udělanou změnu podílu na pozemku? a dále potřebujeme vyjádření stavebního úřadu (ikdyž ta dotyčná zeď není nosná, to jsme si zjistili). Je to opravdu tak? Připadá mi, že i sami úředníci kvůli změnám v zákonech, tápají. Souhlas vlastníků jednotek – opět svými slovy formulovat + přiložené podpisy? Stačí to? Děkuji moc.

    Vložil Vložil (bez ověření) (bez ověření), 1. Srpen 2014 - 19:53

    Podstatné je, zda budete či nebudete zasahovat do nosných konstrukcí, resp. jiných společných částí domu. Pokud ne, je postup jednodušší a postačí dohoda dotčených vlatníků jednotek.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".