Od kdy platí nový člen do FO?

Vložil Ludan (bez ověření), 4. Březen 2020 - 15:44 ::

provedení vkladu v KN bude 14.3. – otázka je, odkdy platím do fondu oprav? Zda již budu platit za březen platím já anebo březen platí ještě převodce?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 5. Březen 2020 - 7:26

    Předmluva: Do žádného fondu oprav platit nemusíte. Nic takového neexistuje. Pan FO Vás zde už na to upozornil (a hned dostal od místních blbečků minusy). SVJ nejspíše nemá v účetnictví žádný fond. Platíte zálohy a/nebo příspěvky na správu domu.


    Od kdy hradíte je velmi jednoduché – a je to zcela jiné datum než se zde opakovaně uvádí.
    Začnete hradit teprve až Vám SVJ doručí rozpis záloh/příspěvků na správu domu.
    Do té doby nejste povinen hradit vůbec nic (ani zálohy na služby).

    Jiná otázka je za které období jste povinen platit. To je také jednoduše zjistitelné.
    Každá platba má určený den splatnosti.
    Takže si zjistěte který den v měsíci to je. Možná to najdete ve stanovách SVJ. Možná to je uvedeno ve Vašem předpisu záloh/příspěvků.

    Ten den je totiž důležitý: Jestliže jste se stal vlastníkem bytu s účinky před dnem splatnosti, pak uhradíte celou zálohu/příspěvek na daný měsíc. Jestliže účinky převodu nastaly až po dni splatnosti, pak měl celou částku uhradit převodce.

    Dlužníkem se totiž osoba stává marným upynutím doby splatnosti. Proto je důležité zjistit kdo byl v pozici dlužníka v den splatnosti. V případě, že nebylo zaplaceno do 24:00 hodin, následující den je prvním dnem prodlení dlužníka.

    Pokud jste si snad s převodcem ujednal vracení či doplacení nějakých částek – to je pouze dvoustranné soukromoprávní ujednání mezi vámi dvěma. SVJ by se tím vůbec nemělo zabývat! A už vůbec by SVJ nemělo nějak dělit celkovou částku, či dokonce vracet jakýsi neexistující „přeplatek“.

    Justitianus

    Vložil sedmihlavydrak, 6. Březen 2020 - 2:05

    Všechny práva a povinnosti přecházejí na nového majitele dnem nabití k nemovitosti v katastru nemovitostí.. tudíž by jste měl platit příspěvky dnem, kdy jste se stal vlastníkem… pokud by chtěl někdo po vás příspěvky , kdy jste nebyl ještě vlastníkem, nemohl jste ani plnit své povinnosti.. Pokud se přepíše nemovitost ke konci měsíce, platí onen měsíc ještě starý vlastník, je to jeho poslední platba za služby.. Nový měsíc je vlastníkem už kupující a za ním jdou již požadavky příspěvků na správu, kterou většinou platí s nájmem okolo 20–25 dne každého měsíce.. Pokud se stanete vlastníkem bytu 29dne v měsíci, následující měsíc jde za vámi v platbě, pokud se stanete vlastníky až 15 den nebo až po 15dnu, většinou to platí starý vlastník jelikož se příspěvek nedělí, jak tady někdo uvádí.. Starý vlastník musí uhradit příslušný nájem za služby za onen měsíc a s ním i příspěvek.. Pak se udělá sčot u Správy domu a případný přeplatek za služby se vrací starému vlastníkovi ovšem bez vrácení příspěvku za Správu se nic nepočítá s příspěvku za Správu- ten se nedělí a zůstává u Správy a je tvrdě zaplacen, je to taková bezedná studnice, kterou vlastnící ani neví, že mají povinnost ji kontrolovat.. Takže právní účinky koupě nemovitosti se bere jako povinnosti k plnění svých práv i povinností.. takhle mi to vysvětlili na FÚ, kdy musíte ode dne přepisu vlastnictví do 3 měsíců zaplatit i příslušnou Daň 4% a ta se také počítá ode dne zápisu na katastru nemovitosti = nabití práv k nemovitosti a bere se také celý kalendářní měsíc, nikoli dny !!

    Vložil Ludan (bez ověření), 5. Březen 2020 - 11:06

    Rozumím, ale co když den splatnosti nejde zjistit ze stanov, co když převodce otálí s předáním…

    Pak mě napadá toto preventivní ujednání do smlouvy nebo dodatku: —- Nabyvatel začne zálohy/příspěvky na správu domu hradit až od měsíce následujícího po převzetí bytové jednotky od převodce předávacím protokolem. Do té doby hradí zálohy/příspěvky na správu domu převodce, vyjma případu, kdy nabyvatel převezme bytovou jednotku již k 1. dni měsíce. —-

    Případně prosím poopravte text ujednání. Pokud by pak nebyl př. protokol, pak by musely být složitosti výkladu a zjišťování “účinků”, což jde často na úkor nabyvatele.

    Na KN se vloží 27.2. a splatnost když nikde není, tak je do konce měsíce, převodce dostane peníze z úschovy tak za 25 dnů až měsíc, tedy pokud se vystěhuje ještě násl. měsíc, tak to je malý zázrak, spíše však v dubnu. No a proč by měl nabyvatel platit už od února (jak by to bylo podle vás a soudu), že? Takže je dobré si to dohodnout, myslím.

    Vložil Člen výboru2 (bez ověření), 4. Březen 2020 - 16:13

    My když se soudíme s dlužníky, tak náš okresní soud zavazuje nabyvatele platit ode dne, jak je ve vyrozumění z katastru vyznačeno „datum právních účinků“, což je den, kdy byl návrh na vklad doručen katastrálnímu ú­řadu.

    Vy mluvíte o datu provedení vkladu, ale nabyvatel se stane vlastníkem a tudíž členem SVJ právě k tomu dřívějšímu dni.

    Vložil Člen výboru2 (bez ověření), 4. Březen 2020 - 16:21

    Pro upřesnění však uvádím, že akceptujeme dohodu mezi převodcem a nabyvatelem, obvykle se stejně dohodnou, že nabyvatel začne platit např. od 1. dubna a březen ještě zaplatí převodce a nějak se mezi sebou vyrovnávají sami. Pokud nám doručí souhlas podepsaný oběma stranami, tak to neřešíme a vystavujeme předpis plateb nabyvateli od 1.4. (například).

    Ono se to docela blbě dělí, kdyby nám např. v polovině dubna nabyvatel oznámil koupi bytu – má na oznámení 1 měsíc – a my mu měli vystavit předpis plateb zpětně např. od 21. února (protože 21.2. se stal vlastníkem se zpětnou účinností, ale to zjistil až z Vyrozumění, které mu poštou přišlo ke konci března). Tak si představte, jaký to bude dělat bordel v účetnictví SVJ, protože převodce třeba mezitím už stihl zaplatit celý únor, březen i duben, ale my bysme mu museli vracet peníze za část února a celý březen a duben. S tím spojenou administrativu také musí někdo zaplatit. My jsme dům o 534 bytech, jsme takové malé ministerstvo.

    Pokud ale nabyvatel neplatí a dlužil i převodce, soud ho zavazuje zaplatit dluh ode dne „právních účinků“ vkladu.

    Snad si rozumíme.

    Vložil Ludan (bez ověření), 4. Březen 2020 - 15:48

    Neboli, zda legislativa nějak řeší (když ve smlouvě to řešeno není), zda nový nabyvatel BJ platí do FO již ten měsíc, v němž jednotku v SVJ převezme (protokolem) či je zapsáno právo do KN (tedy, pokud to není zrovna 1. den v měsíci), anebo platí až od měsíce následujícího?

    Vložil FO (bez ověření), 4. Březen 2020 - 15:58

    FO neexistuje. Občanský zákoník předpokládá, že lidé mají rozum průměrného člověka i schopnost užívat jej. Přece nebude každá maličkost v zákoně!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".