Obsah stanov

Vložil Anon77 (bez ověření), 16. Srpen 2017 - 16:19 ::

Může zde prosím někdo poradit, jak soudně napadnout obsah stanov? Jak bude znít žaloba? (Podle § 258 ? nebo § 1209 – to si myslím, že se soud obsahem nebude zabývat). Nové stanovy byly schváleny,před­pokládají kratší lhůtu pro svolávání shromáždění než uváděly vzorové stanovy, sankce v nich uvedené jsou jen jednostranné – jdou za VJ a náklady na spory a advokáty hradí vždy žalovaný =VJ?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil kolem jdouci (bez ověření), 17. Srpen 2017 - 13:29

    Lhůta pro svolání shromáždění je řešena v § 249 odst. 1 NOZ: Zasedání členské schůze se svolá vhodným způsobem ve lhůtě určené stanovami, jinak nejméně třicet dnů před jeho konáním. Z pozvánky musí být zřejmé místo, čas a pořad zasedání.

    Ve vzorových stanovách bylo 15 dnů, pokud máte lhůtu např. 7 dnů tak to není podle mě nic nezákonného.

    Co se týče sankcí, zkuste sem nakopírovat konkrétní ustanovení. Jinak náklady soudního sporu hradí ten, kdo neměl ve věci úspěch (prohrál) ve stanovách můžete v tomto směru mít, co chcete, o nákladech řízení rozhoduje soud.

    Vložil TN. (bez ověření), 17. Srpen 2017 - 14:56

    Souhlasím, že 7 dnů by mohlo být OK, ale soudy vždy posuzují v souvislostech.

    U spolků je 30 dnů proto, že spolky mohou být celostátní a na nejvyšší orgán musíte cestovat z různých částí republiky.

    U malého SVJ (např. 20 bytů), které se skládá z členů, kteří v domě bydlí, je 7 dní v pohodě. U zcela malých SVJ o 5 bytech by klidně stačil 1 den, když taková lhůta všem vyhovuje – ale do stanov bych dal aspoň 5 dní.

    U velkého SVJ (např. 200 bytů) a nebo u malého SVJ, kde mnoho členů bydlí mimo dům, už by ale 7 dní stačit nemuselo a požadoval bych těch 15 dní – jak by to posoudil soud nevím, ale kdybych byl soudcem já, a několik vlastníků napadlo stanovy, že 7 dní je málo, protože polovina domu bydlí všude možně, tak bych jim vyhověl a v této části stanovy zneplatnil. Bohužel ale nejsem moudrý soudce :-D

    Jde také o možnost prostudovat podklady. Bohužel řada výborů nebo SBD podklady neposkytují a nemáte šanci se k nim dostat, pak je celkem fuk, jestli je lhůta 30 dní nebo 1 den. My posíláme podklady emailem a ve stanovách máme lhůtu 15 dní, uvažujeme o zkrácení na 10 dní, je to pak operativnější. Důležité je, aby všichni vlastníci dostali podklady.

    Vložil Anon77 (bez ověření), 18. Srpen 2017 - 17:37

    TN – v posledním odstavci Vaší reakce je řečeno skoro vše.Pokud výbor SVJ má podklady např. už dva měsíce, ale protože e-mailem buď nekomunikuje vůbec, anebo komunikuje tak týden před shromážděním, takže ta dostupnost informací je kombinovaná ještě s nahlížením, fotokopiemi atd. Během toho týdne poskytne většinu jak pro ÚZ, tak pro vyúčtování.Ty nejpodstatnější dokumenty poskytne 1 den před shromážděním. Pozvánku ani e-mailem neposílá a pokud nebudu vědět, že na nástěnce visí pozvánka a tím prošvihnu nahlížení, které bude třeba za 5 dnů, tak nebudu mít nic vlastní vinou? Tak jak se postavit proti zkracování lhůt?Jak to dopadne, pokud to bude lhůta kratší než 15 dnů?

    Na připomínky ke stanovám nebyl vůbec poskytnut prostor, potom pod upozorněním na soud poskytli 1 týden, ale nereagovali prakticky na nic. Neupravili nic. Jak tedy žalovat obsah stanov, aby se soud zabýval připomínkami k určitým bodům a neřešil jen procesní nedostatky ?

    Vložil rak. (bez ověření), 17. Srpen 2017 - 18:51

    Souhlas, že záleží na souvislotech. U nás máme 15 dnů s tím, že materiál k jednání musí být k dispozici nejméně 7 dnů před konáním shromáždění.Shro­máždění je svoláno vyvěšením pozvánky na vývěsce domu. Nad rámec ji zasíláme e-mailem všem od nichž máme mail. Sankce ve stanovách nemáme, vymahatelnost je diskutabilní…

    Vložil Pavel II (bez ověření), 17. Srpen 2017 - 13:05

    můžete u soudu napadnout přijetí stanov, repektive ty části pro které Vám vadí. Bez právního zastoupení nemáte šanci. My jsme se při aktualizaci stanov obrátili na Nemeth, Schwarz & Partneři v Praze, kde působí právník specializovaný na bytové právo a byli jsme spokojeni. Je třeba počítat s úhradou nákladů. V případě vyhraného sporu může soud náklady sice rozdělit nebo určit tomu kdo prohrál, ale Vaši konkrétní šanci Vám sdělí specializovaný právník. Našel jsem několik kontaktů na webu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".