Obchodni zakonik § 239 odst. 4) pismeno i)

Vložil dragonx13, 25. Srpen 2010 - 20:04 ::

Dobrý den,

předem se omlouvám za dotaz který sem přímo nepatří, neboť se týká družstva SBD nikoliv SVJ ale nevím kde se jinde zeptat. Zajímal by mě Váš názor na následující:

Dle obchodního zákoníku § 239 odstavec 4) písmeno i) se píše:

Do působnosti členské schůze patří: „rozhodovat o prodeji nebo jiných majetkových dispozicích s nemovitostmi, ve kterých jsou byty, nebo s byty; takové rozhodnutí může členská schůze přijmout jen po předchozím písemném souhlasu většiny členů bytového družstva, kteří jsou nájemci v nemovitosti, které se rozhodování týká“

Zajímá mne konkrétně to „nebo jiných majetkových dispozicích“. Já osobně to vnímám jako jakékoliv nakládání s majetkem /s nemovitostí/ včetně například rekonstrukce domu.

Zajímá mne, jestli vnímáte „ostatní dispozice“ také tak, nebo to s rekonstrukcí nemá nic společného a je tím myšleno jen prodej, pronájem, zástava atd.?

Ve slovníku je ke slovu dispozice uvedeno následující: uspořádání, rozdělení, rozvrh, plán, takže mne přijde že již plánování o rekonstrukci by mělo družstvo mít schváleno nadpoloviční většinou hlasů členů družstva, kterého se toto rozhodnutí týká.

Prosím pokud se v tom někdo orientujete budu rád za každý Váš názor.

Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 26. Srpen 2010 - 0:56

    Jinou majetkovou dispozicí se myslí např.:

    • dar
    • vklad
    • zástava
    • rozdělení nemovitosti na jednotky podle ZoVB

    Jinou majetkovou dispozicí bude patrně i přeměna, jako je fúze, rozdělení, změna právní formy.

    Jinou majetkovou dispozicí určitě není oprava nebo rekonstrukce už z toho důvodu, že nedochází ke změně vlastnictví. Vlastníkem opraveného či rekonstruovaného domu je stále družstvo.

    Dalším důvodem je, že oprava může být např. za 100 Kč nebo za 10 mil. (výměna oken), rekonstrukce může být např. za 10 001 Kč. Jak je vidět není oprava a rekonstrukce definována výší částky. Přece na zásahy do nemovitosti ve výši 100 Kč resp. 10 001 Kč nebudu shánět písemné souhlasy více než 50% členů. Alespoň jsem to jako předseda představenstva bytového družstva nikdy nedělal a dělat nebudu. :-))

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".