občanské sdruzeni?

Vložil Zuzana B. (bez ověření), 7. Leden 2014 - 22:14 ::

Zdravím Vás, potřebuji poradit. Náš dům o 4 bytových jednotkách a 4 vlastnících se chtěl zpočátku stát SVJ, ale bohužel nesplňujeme pravidlo 5ti bytů. Co máme teď vytvořit? Občanské sdružení? Chceme si „spořit“ fondem oprav (pro některé slovíčkaře, ano vím že se FO nazývá dlouhodobou zálohou…)a vzít si úvěr na střechu, ale banka nás tlačí k tomu, že musíme být nějaké „seskupení“ máte s tímto někdo zkušenosti?

Moc děkuji za názory

  • Nový Občanský zákoník

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil lake, 8. Leden 2014 - 9:43

Odpověď ohledně založení právnické osoby jste dostala od pana Qwerty. Ovšem dlouhodobé spoření ve stylu § 15 odst. 2 ZoVB je minulostí: Nový občanský zákoník nezná žádné povinné dlouhodobé zálohy. Ani pokud jde o SVJ(2012) (v NOZ od § 1158), ani obecně při spoluvlastnictví majetku (v NOZ od § 1115).

Pokud toužíte po skládání dlouhodobých záloh, musíte si jejich platbu zavést do stanov SVJ(2012) jako smluvní povinnost vlastníka jednotky.

lake

Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 8. Leden 2014 - 13:53

Lake uvedl:

„Pokud toužíte po skládání dlouhodobých záloh, musíte si jejich platbu zavést do stanov SVJ(2012) jako smluvní povinnost vlastníka jednotky.“

Obecně i v případě, že by při vzniku SVJ 2012 stanovy schválené souhlasem všech vlastníků neobsahovaly povinnost skládat dlouhodobé zálohy, lze do stanov kdykoli poté tuto povinnost doplnit změnou stanov, k jejichž schválení stačí souhlas nadpoloviční většiny hlasů přítomných vlastníků usnášeníschopného shromáždění.

Vložil Qwerty, 7. Leden 2014 - 22:39

Občanské sdružení již nemůžete založit, platí NOZ. Místo něho můžete založit spolek.

S ohledem na § 1 199 NOZ můžete založit i SVJ.

d
Vložil Zuzana (bez ověření), 7. Leden 2014 - 23:07

takže nevadí ani že jsme 4 vlastníci?

OK… tak děkuji moc, vytvoříme tedy SVJ. Uff a je to v klidu, už jsem se bála účetnictví a to v SVJ je v pohodě. Moc děkuji za objasnění. Hlavně že jsem si dneska ten NOZ četla :-)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".