NOZ §1180.1 a výlučné užívání

Vložil Janjan (bez ověření), 3. Březen 2014 - 11:08 ::

NOZ §1180.1

Může mi prosím někdo poradit jak mám chápat v §1180.1 „ …..povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad“, jestli se to může vztahovat i na náš případ? Je možné, že se s NOZ šmahem od 1.1.2014 můj balkon, který je dle kup. smlouvy a prohl. vlastníka z r. 2005 součástí byt. jednotky, stane automaticky společnou částí i když k mému výluč. užívání ? Jak mi tvrdí předseda? A proto musí být prý uzavřena i dohoda na přispívání do FO na výluč. užívání balkonů. (Asi aby se mohly opravit ze spol. peněz i ty balkony, o které se vlastník řádně nestaral) Musíme takovou dohodu uzavírat? Jelikož je to dohoda, znamená to potom 100% souhlas? Jsou tam i bezbalkonoví vlastníci. A nebude to znamenat další změny, jako třeba i nové PV, balkony se nezapočítávali …. Musí naše SVJ založené dávno před účinností NOZ postupovat i v tomto případě takto a už podle NOZ? Z diskuzí a vyjádření i několika JUDr. na tomto portálu nevím, co si mám vybrat a jak postupovat.

Děkuji za názory

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 3. Březen 2014 - 12:30

    Máte jednoznačně vadné Prohlášení vlastníka. Balkon není nikdy „součástí byt. jednotky“. Nejde totiž o místnost. Balkon může být buď společnou částí domu, nebo příslušenstvím jednotky ve vlastnictví vlastníka jednotky. Toto je nejspíše Váš případ.

    Ke změně Prohlášení ohledně vlastnictví Vašeho balkonu by byl nutný Váš souhlas ve formě dohody všech, kterých se změna vlastnictví dotýká. Teprve pokud byste se balkonu vzdal, mohl by Vám být (již jako společná část domu) přidělen do výhradního užívání.

    Pokud předseda tvrdí něco jiného, je to buď popletený zmatkař, nebo podvodník, který manipuluje s neznalými vlastníky.

    lake

    Vložil Janjan (bez ověření), 3. Březen 2014 - 19:21

    Omluva, moje špatné vyjádření. Opravuji. Dle PV:" jednotka č.. se skládá z: kuchyň,..WC…bal­kon..„Tak snad alespoň PV máme správně. Takže dle Vás není důvod zatím s dohodou souhlasit. Předčasné starosti. Třeba naši zákonodárci časem něco upřesní. Co ale znamená v § 1180.1 to, že se "…stanoví výše příspěvku i se zřetelem…povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad“. To budu platit dvakrát, příspěvky a ještě opravy ze svého jako dosud? Dotaz asi velice naivní, ale pokuste se mě prosím vyvést z omylu. Děkuji

    Vložil lake, 3. Březen 2014 - 20:52

    Pane Janjan, co citujete z § 1180 se týká pouze společných částí domu, rozděleného prohlášením podle NOZ. Tedy rozděleného pouze na jednotky, bez samostatných společných částí. Netýká se to tedy Vašeho domu, ani těch jeho částí, které vlastníte.

    Příklad k NOZ: Řekněme, že v domě jsou 4 společné garáže, ale z 10 vlastníků jednotek mohou tyto garáže užívat samozřejmě jen čtyři vyvolení.

    NOZ nabízí řešení (podle mne naprosto nelogické a nesystémové), že příspěvek na společné části se může libovolně lišit od velikosti spoluvlastnického podílu. Na počátku se příspěvek na správu rozdělí na více „hromádek“:

    1. příspěvek na údržbu a opravy společných garáží,
    2. příspěvek na údržbu a opravy společných lodžií,
    3. příspěvek na údržbu a opravy společných sklepních místností,
    4. příspěvek na údržbu a opravy ostatních společných částí.

    A nyní přichází trik profesora Eliáše: pokud je v prohlášení stanoveno, že uživatelé společných garáží budou provádět jejich údržbu a opravy sami (svépomocí), odpadne platba příspěvku z hromádky č. 1 (nebo bude některým vlastníkům tento příspěvek snížen), neboť se přihlédne k „povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad“.

    Uživatelé garáží tedy nebudou hradit nic do pokladny SVJ, ale zda skutečně budou provádět opravy a údržbu těchto společných částí (a kdy a v jaké kvalitě) – to je na jejich vlastní úvaze. Stejně se naloží s příspěvky na lodžie a sklepní místnosti (hromádka č. 2 a 3). Nakonec budou všichni platit jinak nežli podle spoluvlastnických podílů.

    Jak jsem napsal, považuji takové řešení za nerozumné, nepřehledné a horší než současné, ale kdo chce mít komplikace a neřešitelné rozpory za každou cenu – má je mít.

    lake

    Vložil Janjan (bez ověření), 3. Březen 2014 - 23:06

    Díky. Není nad příklad z praxe. To bude asi časem na schůzích pěkně dusno(některých).

    Vložil Jar (bez ověření), 3. Březen 2014 - 18:45

    V kupní smlouvě je napsáno: „k vlastnictví jednotky dále patří výlučné oprávnění užívat sklepní kóji o výměře 4 m2 nacházející se v 1PP.přičemž podlahová plocha sklepní kóje se nezapočítává do podlahové plochy jednotky a s tím, že sklepní kóje tvoří příslušenství jednotky“. V PVB jsou místnosti se sklepními kójemi uvedeny ve společných částech domu a u popisu jednotky se opakuje věta viz. výše. Je sklepní kóje příslušenstvím jednotky?

    Vložil správce předseda (bez ověření), 3. Březen 2014 - 11:31

    Které JUDr-y myslíte? Na tomto portále? Já o žádných nevím.

    Vložil Janjan (bez ověření), 3. Březen 2014 - 18:30

    Omlouvám se, šlo o citace názorů jako JUDr. V. Hrouzkové, Kancl apod.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".