NOZ § 1180

Vložil Vrsovice, 30. Prosinec 2014 - 12:09 ::

Nový Občanský zákoník § 1180 add1 a add2. V našem SVBJ je prováděn výkon služeb ve dvou úrovních. První smluvně zajištěná mandátní smlouvou na výkon služeb pro SVB a druhá na služby které provádí výbor SVBJ .SVBJ je založeno v roce 2009 tedy platby pro firmu a odměny pro výbor podle znění původního OZ. V současné době výbor upravuje platební rozložení podle výše uvedených § NOZ. Obě služby firemní a výborovou zahrnuje do § 1180 add 2 , tedy platbu za jednu bytovou jednotku bez ohledu na různý rozsah m2 obytné plochy. Podle znění uvedeného § add1 by měl vlastník v části služeb zajišťovaný firmou hradit ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech, tedy i m2 jeho bytu. V původní fázi výbor proplácel obě služby z částky FO.Nyní snížil částku na FO a strikně uvedl částku 500 Kč za každou jednotku.Snížením částky do FO na 1m2 obytné plochy získal finanční prostředky ale ty nenahrazují zvýšené náklady na služby v ceně 500 Kč za byt.Došlo k situaci,že BJ 3+kk byla zvýhodněny a garsoniery a 2+kk finančně znevýhodněny.Podle mého názoru nelze tímto způsobem pokračovat a služby firmy by se měly řídit podle uvedeného§ podle odd1. Děkuji za odpověď.Hofman

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 30. Prosinec 2014 - 21:14

    Bohužel, Váš dotaz je nesrozumitelný až nesmyslný. Poskytování služeb spojených s užíváním bytu se od 1. ledna řídí podle zákona č. 67/2013 (zákon o službách). Neřídí se podle nového Občanského zákoníku. A už vůbec ne podle § 1180 NOZ.

    Neexistuje ani žádný FO. I kdyby existoval (např. v bytovém družstvu), neměl by se službami naprosto nic společného. Zkuste položit dotaz znovu, srozumitelněji a s použitím slov v jejich obvyklém významu. Děkuji.

    lake

    Vložil Vrsovice, 31. Prosinec 2014 - 10:48

    Vážený pane lake, omlouvám se pokud jsem minulý dotaz uvedl nesrozumitelně ale současně děkuji ,nejsem právník a ani v této oblasti nepracuji.Vycházel jsem z toho co nám výbor předložil. Naše SVJ bylo založeno v roce 2009.Výbor SBJ chce změnu stanov podle NZO ačkoli se to týká nově zakládaných SVJ.Z iniciativy výboru SVJ je navrženo hradit měsíčně částku 500 Kč za každou BJ bez ohledu na podíl na společných částech. A zde jsou nezanedbatelné rozdíly, zvýšení pro garsoniéru cca 259 Kč a 2+kk cca 56 a 99 Kč a snížení a u 3+kk cca 93 a 100 Kč v měsíčních platbách. Správa domu je zajištěna firmou a na toto by se podle toho co jsem zjistil vztahuje § 1180 bod 1 t.j.poplatek za správu ve výši odpovídajícímu podílu na spol. částech. Dále je správa zajišťována výborem SVJ odměňování osob které by měly být za každou jednotku stejné podle § 1180 bod 2.Výbor však celou částku vsunul pod bod 2/všichni stejně/ což představuje rozdíly výše uvedené .Do současnosti výbor tyto platby prováděl z FO,kdy příspěvky byly podle m2 plochy a odpovídajícího podílu.Vidím zde možná záměrné předělání stanov podle NOZ ač jsme byly zřízeni v roce 2009 a využití bodu 2 § 1180 ke stejnému rozdělení pro všechny BJ . Děkuji za odpověď.

    Vložil lake, 31. Prosinec 2014 - 14:14

    Jestliže Vám jde o přispívání na správu domu, to probíhá jedině podle spoluvlastnických podílů. Jinak by to mohlo být ujednáno pouze dohodou všech vlastníků jednotek (§ 15 odst. 1 ZoVB).

    Stanovy SVJ s tím nemají vůbec nic společného! Toto je přece dáno zákonem od okamžiku rozdělení domu na jednotky a je to také obsahem prohlášení vlastníka budovy. Muselo by se tedy měnit prohlášení, nikoliv stanovy.

    Ustanovení § 1180 nemá naprosto nic společného s právnickou osobou SVJ(2000). Pro jistotu podotýkám, že změna poměru přispívání na správu domu se může měnit jedině dohodou dotčených vlastníků – toplatí jak v domech podle ZoVB, tak v domech podle NOZ, viz § 1169 odst. 2. a § 2014 NOZ.

    Členové vašeho výboru jsou zcela mimo realitu a mimo právo. Dávejte si na ně pozor. Jsou buď úplně neschopní, nebo všehoschopní.

    lake

    Vložil ;Vladimír Hofman (bez ověření), 1. Leden 2015 - 10:51

    Dobrý den, moc děkuji za informaci §15 odst.1 ZoVB je pro mne jasný.Přes to je pro mne záhadou jak náš výbor postupuje.Mám prosím dotaz zda bych Vám mohl na Vaši mail adresu zaslat originál znění dopisu našeho výboru v této věci. Nemohu nebo neumím kopii do tohoto dotazu vložit.Vím, že Vás zatěžuji,pokud by to bylo možné jsem velmi vděčen.Nebo bylo by nějaké jiné možné řešení aby jste do tohoto dopisu nahlédl.Děkuji moc a jsem s pozdravem Hofman

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".