Nové stanovy rozdíl mezi zákonem č. 72/1994 Sb vs č. 89/2012 Sb

Vložil anonymous (bez ověření), 25. Květen 2016 - 9:59 ::

Máme staré stanovy podle zákona č. 72/1994 Sb a nyní jsme dostali ke schválení vzor nových stanov podle 89/2012 Sb.

Chtěli bychom zachovat původní znění stanov a pouze ho doplnit jen o nutné věci dle NOZ a jak jsem se dočetl dle výkladu zákona lze zachovat ve stanovách původní zákon 72/1994 Sb. Je to opravdu možné?

Jaké jsou zásadní rozdíly pro společenství vlastníků mezi těmito zákony?

zdroj obou možných ustanovení – viz Čl 1 -Základní ustanovení: http://www.bulletin-advokacie.cz/…d-1.-1.-2014

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ivanq, 26. Květen 2016 - 11:40

    V zákoně č. 89/2012 Sb., nový občanský zákoník, je § 3041, který způsobil rozruch v odborné i laické veřejnosti. Praví se v něm zhruba to, že ustanovení ve stanovách SVJ odporující donucujícím ustanovením nového občanského zákoníku pozbývají závaznosti dnem nabytí jeho účinnosti (t.j. od 1.1.2014) a že SVJ je povinna přizpůsobit své stanovy novému občanskému zákoníku do tří let (t.j. do 31.12.2016).

    Toho se chytili méně kvalitní právníci jako zdroje mimořádného zisku a začali laiky ve statutárních orgánech přesvědčovat, že všechna SVJ budou muset vypracovat zbrusu nové stanovy podle nového občanského zákoníku a že nejlépe bude, když si jejich vypracování zadají udělat u nich za cca 10.000.- Kč/kus.

    Objevila se ovšem další, protichůdná skupina, která naopak tvrdí, že nový občanský zákoník a zejména bytové spoluvlastnictví v něm je paskvil, protože se na něco důležitého zapomnělo a v důsledku toho § 3041 pro SVJ neplatí. Podle tohoto druhého krajního názoru by se proto nemělo dělat nic a měli bychom se tvrdošíjně dál řídit zrušeným zákonem č. 72/1994 Sb.

    Pokusím se naznačit svůj skromný názor.

    Jestliže jste jako SVJ vznikli ze zákona č. 72/1994 Sb., potom to platí navždycky. Ve stanovách budete mít stále uvedeno, že jste vznikli po splnění podmínek podle zmíněného zákona. Ve veřejném seznamu nemovitých věcí (na katastru) budou jednotky vašeho SVJ také stále vedeny jako jednotky vymezené podle zmíněného zákona.

    Nad rámec otázky považuji za účelné poznamenat ještě toto. Když projdete jednotlivá ustanovení vašich Stanov, najdete tam taková ustanovení, která odporují donucujícím ustanovením nového občanského zákoníku. Ta musíte upravit. Ostatní upravovat nemusíte. Určitě budou plati dál, i když se budou odchylovat, protože nejsou kogentní.

    Která to jsou, ta donucující ustanovení? Donucující, cizím slovem kogentní, jsou taková ustanovení zákona, od kterých se nesmíte odchýlit. Právo není matematika. Proto se mi neptejte, která ustanovení to jsou, od kterých se nesmíte odchýlit. Právník vám to neřekne, protože to je jeho vědomostní kapitál, že má zkušenost, že má kontakty, a že ví, co u soudu prochází a co už ne.

    Moje praktická rada proto je následující. Vybírejte podle nejlepšího vědomí a svědomí a podle potřeby vašeho SVJ. Když se podíváte do veřejného registru SVJ-ček ve vašem kraji a uvidíte jaké pitomosti se pouští do sbírky listin, určitě se vám zvedne sebevědomí.

    Podle mého nejlepšího vědomí a svědomí kogentními jsou namátkou např. ustanovení § 1194 (SVJ nesmí podnikat, SVJ je založeno za účelem zajišťování správy domu a pozemku). § 1200 (SVJ se založí schválením stanov) atd.

    Mně velmi pomohl odkaz http://www.bulletin-advokacie.cz/…d-1.-1.-2014

    Ivanq.

    Vložil Evžen (bez ověření), 25. Květen 2016 - 10:44

    Z těch uvedených možných ustanovení Čl. 1 odst. 3 si nemůžete libovolně vybrat, nýbrž musíte si vybrat jedno z nich, které se týká Vaší situace podle toho kdy Vaše SVJ vzniklo.

    Původní znění stanov podle zákona č. 72/1994 musíte přizpůsobit donucovacím ustanovením NOZ. I když není úplně jasné, která ustanovení NOZ pokládá zákonodárce za donucující, v uvedených stanovách jsou stanovy upraveny o ustanovení, které autoři podle svého názoru za donucující považují.

    Takže pokud chcete podle uvedeného článku postupovat (dovolím si tvrdit, že většina SVJ, která upravovala stanovy podle NOZ postupovala obdobně jak je uvedeno v článku), tak vždy pod navrženým ustanovením stanov máte komentář, který Vás upozorňuje, v čem se můžete od navrženého znění odchýlit a zvolit třeba dosavadní ustanovení Vašich stanov (především se to týká hlasovacích kvór.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".