Neznámý účel pronájmu nebytových prostor

Vložil DJ - předseda výboru SVJ (bez ověření), 23. Září 2017 - 21:13 ::

Dobrý den. V našem domě je nebytový prostor (nejedná se o společné prostory, majitelem je město), které kdysi sloužil jako obchod s textilií, pak chvilku jako posilovna a následně cca půl roku jako obchod s potravinami. Teď jsou prostory několik let nevyužívány, respektive město několik let hledal nájemce. V současné době visí na desce úřadu oznámení o záměru pronajmout tento prostor bez dalších podrobností. Na to jsme jako SVJ reagovali a podali žádost o oznámení účelu tohoto pronájmu. Máme důvodné podezření, že nebytové prostory budou využity jako část výrobní linky firmy, která se rozrůstá a nemá volné prostory. Prosím o rady jak má SVJ postupovat kdybychom nedostali včas odpověď a nemohli jsme proti tomuto oznámení podat námitku? Do konce podání námitky zbývá jen týden. Dále se chci zeptat, jak postupovat dál v případě, že se potvrdí naše obavy a v obytném domě s 19ti byty vznikne část výrobní linky. V domu jsou jak děti, tak starší vlastníci, a jistě by se nikomu nelíbilo, aby se s úderem šesté ranní rozběhly v domě pracovní stroje. Je možné se nějak bránit? Vyžadovat schválení hygieniků? Nebo je nějaký zákon který upravuje využití nebytových prostor v obytném domě? Moc vám všem děkuji za rady. Čas rychle běží a hledáme každou možnost. Je také možné, že zde vznikne pouze prodejna a nebude co namítat, ale je lepší být připravený.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil RD (bez ověření), 24. Září 2017 - 20:34

  Pro daný předmět podnikání (výrobní činnost) musí být dané prostory zkolaudovány a přitom například hygienická služba posuzuje faktory jako hluk, emise škodlivin, umístění provozovny, atd. Že by došlo k situaci, kterou popisujete, mi nepřipadá pravděpodobné.

  Vložil MartinII, 23. Září 2017 - 23:24

  Nejste první, kdo má takové starosti, takže hledejte zde. Co takhle jít se osobně vlastníka jednotky přeptat ? Když budete neodbytní, tak vám snad řeknou víc.

  To je takový problém jít se zeptat také na živnostenský úřad ? Ale neříkejte jim raději, že to patří městské části.

  www.portalsvj.cz/…tovy-prostor

  www.portalsvj.cz/…rem-nebydlim

  tam je odkaz na článek podepsaný JUDr. Křečkem, že

  „Na rozdíl od ustanovení obsažených v § 15 dávno zrušené vyhl. č. 176/1993 Sb., není v současném právním řádu problematika podnikání v bytě nikterak upravena“.

  I když u vás jistě nejde o byt a nevím, zda v článku „smíchali“ byt s nebytem.

  Vložil DJ (bez ověření), 24. Září 2017 - 13:09

  Děkuji za odpověď. Oba odkazy vedou na příspěvky, které se týkají podnikání v bytě. U nás se jedná o bytový dům s 19ti byty + 2 nebytové prostory v přízemí. Oba nebytové prostory byly původně (a jeden tak funguje do dnes) jako obchody. Jde mi o to, aby nový nájemce nepřestěhoval do zmíněného prostoru část výrobní linky. Aby tam nebyl lis a tunel na stříkání barev nebo lázeň s barvou. V případě, že tam bude sklad, obchod, výdejna, případně jakákoliv jiná tichá a neškodná činnost, naopak to uvítám, ale určitě se nám nelíbí, aby tam byla výrobní linka která má byt v průmyslové zóně a ne v obydleném domu. Aby se lidi kvůli hluku ráno nevyspali a v létě aby nesmrděla barva po domě. K tomu se vážou další věci, jako je zábor parkovacího místa pro zásobování a kontejnery, kterých už teď je nedostatečné množství (bohužel opět na pozemku města), jak jsem psal minule hrozí snížení reálné ceny majetku všech vlastníků,… Takže hledám rady a zákonné možnosti, jak ovlivnit co může být a co nemůže být v nebytových prostorách sousedících s obydlenými byty v bytovém domě. Děkuji

  Vložil Vladimir B., 27. Září 2017 - 10:45

  Napiště dopis na krajskou hygienu s uvedením Vámi získaných info o budoucím podnikatelském záměru, se žádostí o vyjádření k této záležitosti. Uvedené 2 nebyt. prostory byly při kolaudaci domu určeny k nějakému účelu. Jestliže se tento účel změnil nebo se bude měnit, musí stavební úřad k tomu vydat své stanovisko. To je Váš další dopis.

  Vložil MartinII, 27. Září 2017 - 16:20

  Příspěvek p. Vladimíra z 27.9 v 10:45 je pokud chápu určen pro DJ nikoli pro mne. Podle mne by měl konkrétně odpovědět/poradit příslušný živnostenský úřad, což jsem psal již 23.9. Spíše než my jako přispívatelé, pokud s tím nemáme konkrétní zkušenosti. Pan Vladimír odkazuje na „hygienu“.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".