nezjištěný únik vody

Vložil Anonymous, 6. Srpen 2018 - 11:55 ::

Hezké poledne, prosím o radu. Řešíme problém v rámci zatékání do bytů v 2.NP panelového bytu. Do koupelny bytu a koupelny sousední bytové jednotky, s níž koupelna sousedí, už několik měsíců nepravidelně zatýká. SVJ zkontrolovalo všechny koupelny nad těmito jednotkami (dalších 6 pater), bohužel se zdroj nenašel. Zjistila se chyba na střeše, pak bohužel pak vyšlo najevo, že teče, i když bylo sucho, takže problém na střeše existuje, ale není příčinnou tohoto problému. SVJ tedy majiteli sdělilo, že nic řešit dále nebude a je to dále věc mezi jednotlivými bytovými jednotkami s ohledem na to, že únik není ze svislých rozvodů, ale z rozvodů v rámci nějaké bytové jednotky. Je velice pravděpodobné, že se jedná o únik z odpadního potrubí, vzhledem k tomu, že teče jednou za několik dní a jen po dobu určitého období. Nyní řešíme, zda názor SVJ, že to není jeho věcí, je správný, protože vlastník poškozené jednotky namítá, že do jedné z koupelen zatéká přímo z díry stropního panelu, tedy z vodorovné nosné konstrukce, což jsou společné prostory. Zároveň tím, že zatéká do panelů a klidně i několik pater, tak se může dojít k poškození celé budovy, když nebude únik řešen, což už starostí SVJ je a apeluje, aby i s ohledem na tuto skutečnost ve věci konalo. Otázkou je, zda je SVJ povinna nějak konat, např. z důvodu, že ke škodě na bytové jednotce dochází únikem vody ze společných prostor a SVJ odpovídá za jejich správu a opravu a zároveň s ohledem na to, že je SVJ povinno konat, aby nedocházelo k jejich poškození.

Prosím, pokud máte někdo nějaké zkušenosti či typy ohledně této situace. Bohužel vážně netušíme kudy teče. O dvě patra nad jednou z jednotek došlo v nedávné době k rekonstrukci koupelny, ale při ohledání instalatérem nebyl nalezen v koupelně únik. Má majitel poškozeného bytu požadovat po SVJ škodu či jej nutit, aby ve věci něco konalo? Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil JarekSVJ, 6. Srpen 2018 - 17:36

    To tzv. SVJ je pouze o společných částech domu , společné části domu specifikuje listina zvaná : prohlášení vlastníka. Rozvody vody : většinou jsou to stoupačky , takže nějaké odpady ve sprcháči tak s tím nemá určitě SVJ nic společného… Pokud by byly společnou částí domu rozvody i např. ve sprchovém koutě tak si je vlastník nemůže sám o své vůli měnit… pouze dle stanov.

    Vložil ŠárkaSk. (bez ověření), 6. Srpen 2018 - 14:34

    Dobrý den, v našem domě jsme také již řešili několikrát stejný problém. Nejčastěji to byl uvolněný odpad ve sprchovém koutě, kam byl přístup jen přes odtok ze sprchového koutu (nebyla zde montážní dvířka), takže se to nedalo odhalit hned. Na první pohled vypadalo vše v pořádku. Nejkurióznější byl případ, kdy se z rodiny jeden člen sprchoval ve vaně tak, že voda stékala po zdi (umakart) za vanu a odtud se pak dostávala do spodního bytu. Také k tomu docházelo jen někdy, záleželo na způsobu sprchování. Nemyslím si, že by mělo SVJ odpovídat za škodu. Díky náhodnosti zatékání jde určitě o vadný odpad, což je záležitost bytu, nikoliv společných částí domu. Hledala bych problém v bytě přímo nad tím, kam zatéká, když se zatékání neprojevuje u jiných.

    Vložil JanaZM (bez ověření), 7. Srpen 2018 - 14:09

    Dobrý den, děkuji za poznatek, ale problém se projevuje v dvou bytových jednotkách, kterým spolu sousedí koupelna. Takže problém je někde v patrech nad nimi, ale při kontrole všech jednotek nad těmito postiženými jednotkami nebyl zjištěn únik. Není pravděpodobné, že by docházelo k úniku u více jednotek, tedy je pravděpodobně, že v jednom sloupci jednotek teče voda a díky dutosti panelu voda proteče k sousedící jednotce. Vzhledem k tomu, že jedné jednotce voda teče skoro ze středu panelu z otvoru v něm, která je nosnou konstrukcí a tedy společným prostorem, tak za příčinu škody označuje vlastník únik vody ze společných prostor, což má za to, že je věcí SVJ. Zároveň je pravda, že voda v nosné konstrukci může způsobit poškození budovy.

    Vložil ŠárkaSk. (bez ověření), 7. Srpen 2018 - 22:16

    Ano, to jsem pochopila, jedná se ale o dvě sousedící jednotky, kdy voda přeteče z jedné do druhé. Mně připadá zvláštní, že by únik vody by byl ve vyšším patře a zatečení se projevilo jen u těchto dvou jednotek. U nás to bylo vždy z jednotky o patro výše. Vy jste hledali únik jen v koupelně? Podle mne to musí být buď malý únik vody, kdy se to projeví až po nějaké době, až se nahromadí vody více a projeví se v těch dvou bytech nebo naopak to musí být větší množství vody z něčeho, co se nepoužívá každý den … to by vypadalo pak spíše třeba na pračku. Třeba pračka v kuchyni či předsíni, už jsme viděla různá zapojení … je třeba hledat zdroj úniku, to že se projeví někde uprostřed stropu neznamená, že se přece jedná o problém společné části domu. Je ale vidět, že Vám to „nedá spát“, ale aktivitu bych očekávala i od těch vlastníků, ke kterým zatéká. Přehodit to na SVJ beru jako pohodlnost, s tím jsem se už také setkala … Začala bych s byty přímo nad nimi … sprchový kout, vana, pračka … něco, u čeho uzavírají přívod vody, používají nepravidelně …

    Vložil Pavel II (bez ověření), 7. Srpen 2018 - 14:43

    kde bylo všude sucho a byli velmi dotčeni, že je obtěžuji. Pak jsem sundal panel na sprchovém koutě (panelák s koupací vanou 120 cm šíře) a tudy procházela hadice od pračky. Na moji žádost pustili pračku a zdánlivě suchý prostor se začal plnit vodou. Zjistit únik z napojení odpadu pod sprchovým koutem, který je zazděný lze také velmi těžko. Voda totiž jde cestou nejmenšího odporu mezerou mezi panely a klidně jí proteče až k místu, kde je malta mezi panely nejméně odolná průsaku. Zdroj je vždy logicky tam, kde je nějaké těsnění nebo gumová hadice. Prasklá trubka se vyskytuje řidčeji. Je na postiženém aby se buď sám nebo prostřednictvím odborné firmy angažoval ve zjištění závady a pokud bude na společné části domu pak pořídit fotodokumentaci, případně přivolat někoho z výboru a také požádat zhotovitele aby v dodacím listu nebo faktuře přesně specifikoval závadu. Pak požádat SVJ o úhradu. Nelze očekávat, že někdo bude řešit zapeklitý problém, který ho bezprostředně nepálí.

    Vložil AsiTak, 6. Srpen 2018 - 20:17

    Protože bez odkrytí potrubí hodnocení situace může být mylně posouzena (prasklá roura ve stropním panelu) u nás v nejasných případech vždy zařizuje opravu SVJ. Po ukončení opravy, pokud závada náleží bytu, odpovídající náklad uhradí vlastník. Těžko lze předpokládat, že důchodce nalezne optimálního dodavatele. Jen když závada je jasná včetně povinného pak zařizuje opravu tato osoba.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 7. Srpen 2018 - 14:44

    Když někdo nechce tak ho nedonutíte. Je fajn, když se u Vás takto domluvíte.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".