Nezaplacený přeplatek z vyúčtování

Vložil Magister, 7. Červen 2015 - 15:31 ::

Zdravím. Jistě SVJ zaslalo řádné vyúčtování za rok 2014, na němž je patrno, že osoba na zálohách zaplatila více, vzniknul tedy přeplatek. Ovšem k vyplacení tohoto přeplatku už se SVJ nemělo, údajně nyní nemá předsedu, takže nemůže podepisovat platby. Předmětná osoba již není vlastníkem bytu, nemůže tedy započíst přepatek vůči dalším zálohám.

Osoba tedy pošle doporučený dopis s dodejkou na sídlo SVJ s žádostí o okamžité uhrazení přeplatku zpět na účet. Je správný tento postup?

Druhý dotaz – je nějaká zákonná lhůta na vyplacení přeplatku? Dá se od této doby uplatnit pokuta z prodlení?

Třetí dotaz – pokud se měsíc po doručení dopisu nic nestane, je dalším krokem právník a platební rozkaz?

Děkuji za odpovědi.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 8. Červen 2015 - 6:47

    Pane Magistere, Váš dotaz byl nejasný, a neupřesnil jste jej ani dodatečně. Někteří diskutující Vám zde kladou zbytečné dotazy, někteří Vás uvádějí v omyl. Takže to zkusím já.

    Budu předpokládat, že máte na mysli pouze vyúčtování a vypořádání nákladů na služby spojené s užíváním bytů podle zákona č.67/2013 Sb. V tom případě je odpověď na Vaše otázky jednoduchá.
    .............­.............­............

    • Tážete se: „Osoba tedy pošle doporučený dopis s dodejkou na sídlo SVJ s žádostí o okamžité uhrazení přeplatku zpět na účet. Je správný tento postup?“

    • Odpověď: Můžete samozřejmě takto postupovat, ale SVJ není povinno nijak reagovat, ani nemá zákonnou povinnost Vám něco vyplatit pouze na základě Vašeho dopisu.
    .............­.............­............

    • Tážete se: „… je nějaká zákonná lhůta na vyplacení přeplatku?“

    • Odpověď: Podle § 7 zákona č. 67/2013 Sb. platí, že „[f]inanční vyrovnání provedou poskytovatel a příjemce služeb v dohodnuté lhůtě, nejpozději však ve lhůtě 4 měsíců ode dne doručení vyúčtování příjemci služeb“.
    V první řadě si tedy přečtěte stanovy SVJ, nebo jinou smlouvu o službách, a řiďte se podle toho. Nebyla-li lhůta dohodnuta, pak se použije zákonná lhůta 4 měsíce, počítaná ode dne doručení.
    .............­.............­............

    • Tážete se: „… pokud se měsíc po doručení dopisu nic nestane, je dalším krokem právník a platební rozkaz?“

    • Odpověď: Jak je libo. Soud platební rozkaz nevydá a poučí Vás, že dosud nenastalo prodlení dlužníka, takže se domáháte neoprávněně. SVJ není ve věci pasivně legitimováno a Vy nejste aktivně legitimován. Úspěch byste mohl mít teprve po uplynutí lhůty, a po alespoň jedné písemné výzvě, adresované dlužníkovi v prodlení.
    .............­.............­............

    lake

    Vložil zvídavá (bez ověření), 9. Červen 2015 - 11:47

    Dobrý den, p. Lake a ostatní

    To, co se zde píše, není nic proti tomu, jaký mišmaš nejen v účetnictví v našem SVJ provádí současný výbor. Dosud nemáme vyúčtování za rok 2014. V průběhu roku 2014 dokonce výbor změnil nastavení záloh a v polovině roku vydal nové předpisy záloh, kde zkumuloval všechny zálohy (kromě SV, teplé vody a topení) do dvou položek, které jsou odlišeny jen rozpočítáním podle podlahové plochy a podle byt. jednotek. Přestože někteří vlastníci na shromáždění nesouhlasili, tak Výbor se dovolává, že toto rozdělení záloh na předpise přehlasovalo-odsouhlasilo shromáždění SVJ a tak všichni vlastníci jsou povinni toto rozhodnutí respektovat. S rozpaky proto čekám na vyúčtování záloh. To je jen zlomek problémů, které nám nový výbor připravil. Faktická otázka: Kdy začíná běžet 4 měsíční doba na vrácení přeplatku, jestliže dosud vlastníci nedostali vyúčtování za rok 2014. Já se domnívám, že i v tomto případě vrácení přeplatku je do 30.8.2015.

    Děkuji za komentáře Zvídavá

    Vložil Magister, 9. Červen 2015 - 12:46

    Měl bych k této chaotické situaci dva dotazy:

    1. Jak víte, že vám vzniknul přeplatek, když jste dosud neobdrželi vyúčtování?
    2. Vybírané zálohy by měly splňovat pravidlo přiměřenosti. Pokud jste ještě neobdrželi vyúčtování, na základě čeho výbor změnil nastavení záloh? Jen tak, bezdůvodně?
    Vložil zvídavá (bez ověření), 11. Červen 2015 - 18:29

    Pane Magister, k bodu 1. otázka byla položena obecně. Přečtěte si, prosím, jak zněla otázka. K bodu 2. s Vámi souhlasím, že vybírané zálohy mají splňovat pravidlo přiměřenosti. Změna nastavení záloh proběhla v polovině roku 2014, kdy se změnila výše záloh tak, že se všem geometrickou řadou navýšily zálohy a to bez ohledu na to, zda vlastník měl přeplatky nebo nedoplatky. Bylo sděleno, že se navýšení záloh u vlastníků, kteří mají přeplatky vrátí ve vyúčtování za rok 2014 (které dosud neproběhlo) – to bylo přehlasováno na shromáždění, protože těch, co měli přeplatky, bylo mnohem méně než ostatních. Kromě toho v průběhu roku se změnila i skladba záloh, což také není správné.

    Vložil Magister, 12. Červen 2015 - 8:47

    Nejsou-li zálohy nastaveny správně, pak bych odmítnul přijmout nový předpis záloh do doby, než bude vše upraveno, a nadále trval na původní výši záloh.

    Nechci soudit, ale ono to totiž vypadá, jako by /někdo/ potřeboval „půjčku“, která by se skládala z nesmyslně vysokých záloh vlastníků – a teď, když se po vyúčtování přijde na skutečná čísla, jako by oddaloval vrácení přeplatků… Ale to musí prošetřit někdo jiný…

    Vložil Korky0202, 9. Červen 2015 - 11:59

    Shromáždění a jeho usnesení má silnější váhu, než je prováděcí zákon k tomu, tj. 67/2013 Sb. Takže, pokud Shromáždění toto odhlasovalo (čemuž se divím) dostatečným počtem hlasů, tak se tím musí řídit i ti, kteří s tímto nesouhlasí.

    Navíc platí: (3) Finanční vyrovnání provedou poskytovatel a příjemce služeb v dohodnuté lhůtě, nejpozději však ve lhůtě 4 měsíců ode dne doručení vyúčtování příjemci služeb.

    To znamená tato doba běží ode dne doručení vyúčtování. Pokud jste si odhlasovali třeba jiný termín, než je stanoveno v 67/2013, tak se ten termín může dostat i za termín, který vyplývá z tohoto zákona.

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 30. Září 2015 - 20:14

    Vážený pane, paní, váš příspěvek je „zajímavá“ právní konstrukce „Shromáždění a jeho usnesení má silnější váhu, než je prováděcí zákon“. Co kdyby jste si odhlasovali, že nepohodlné členy společenství budete držet v hladomorně, nebo je upalovat.

    Žádné rozhodnutí kohokoliv nemá větší váhu než zákon, potažmo moc zákonodárná.

    Vložil Korky0202, 2. Říjen 2015 - 18:50

    Jde o to, že občanskoprávní předpisy obsahují něco jako pojem „dohoda“, to znamená, cituji: , pokud dohoda vlastníků neurčí jinak.

    Vložil Magister, 8. Červen 2015 - 7:24

    Děkuji, pro upřesnění dodávám, že jde o přeplatek jak za služby, tak za zálohy na správu domu. Ve vyúčtování je vše rozděleno, celková částka se pohybuje okolo tisícovky. Žádná lhůta dohodnuta nebyla, k promlčení také jen tak nedojde – vyčká se tedy 4 měsíce s tím, že do té doby by se měla situace ve vedení SVJ uklidnit (vždyť výbor má více členů, podle stanov by mohli zvolit poměrně rychle nového předsedu mezi sebou, to přece netrvá tak dlouho, netřeba svolávat shromáždění). Pokud se nic nestane, bude SVJ zaslána výzva. Díky za rady, přeji hezký den!

    Vložil Vlastník jednotky (bez ověření), 7. Červen 2015 - 18:28

    Magister napsal: „SVJ zaslalo řádné vyúčtování za rok 2014, na němž je patrno, že osoba na zálohách zaplatila více, vzniknul tedy přeplatek.“

    To je vhodné upřesnit:

    Vyúčtování čeho?

    Více než co?

    Vložil Korky0202, 7. Červen 2015 - 17:46

    Váš dotaz je nutné doplnit o některé důležité věci:

    1.) Je nutné definovat datum, kdy došlo k předání vyúčtování 2.) Kdo jedná za SVJ 3.) Předmětná osoba – myslíte tím, že vlastník prodal bytovou jednotku během roku 2015?

    Dotaz č.1 Postup to je možná správný, jde teď o to, zda je někdo schopen tuto zásilku vyzvednout, když SVJ nemá předsedu, protože může být například jedinou osobou pověřenou jednáním za SVJ

    Dotaz č. 2 3 měsíce od předání vyúčtování. Na další část otázky nejsem schopen odpovědět, ještě jsem se s tím nikde nesetkal.

    Dotaz č. 3 Já bych asi nejdříve kontaktoval ostatní vlastníky bytových jednotek, zda mají stejný problém a podnikal kroky společně s nimi.

    Vložil Magister, 7. Červen 2015 - 18:29

    Děkuji za rychlou reakci.

    1. Vyúčtování předáno elektronicky přibližně v polovině dubna (dle informací účetní SVJ na předání vyúčtování mají čas do konce dubna).
    2. Za SVJ jedná předseda a jeden další člen výboru.
    3. Ostatní vlastníci mají stejný problém, ovšem pro ně bych věděl radu hned – o přeplatek bych ponížil platbu další zálohové platby. Ovšem bytová jednotka byla prodána již koncem roku 2014 a předmětná osoba tam již dávno nebydlí, proto je i komunikace s výborem ztížena…
    Vložil Korky0202, 7. Červen 2015 - 18:47
    1. Účetní Vám dala správné informace
    2. Pověřil předseda někoho výkonem funkce v jeho nepřítomnosti? Existuje o tom nějaký zápis, např. z jednání Výboru?
    3. Spíš bych doporučil svolat shromáždění a zvolit výbor, který by si pak zvolil předsedu. Předmětná osoba si měla zajistit vyúčtování k datu prodeje bytové jednotky, SVJ tuto povinnosti při prodeji nemá. O snížení jakých zálohových plateb Vám jde? Víte, které jsou zálohové?
    Vložil Petr, 7. Červen 2015 - 21:52

    Zadržování přeplatku lze nějak právnicky definovat. Zřejmě ale nejde o částku vyšší než 5000 Kč. Termín vyrovnání přeplatku či nedoplatku bývá ve stanovách, netřeba se ptát účetní. Promlčení přeplatku a nedoplatku je zřejmě v NOZ. Méně než 24 měs to určitě není. Do té doby se předseda snad vyřeší. Na to je zákonný postup. Ten jistě znáte.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".