netopení v bytě pod námi

Vložil Lukas (bez ověření), 14. Prosinec 2014 - 18:50 ::

Dobrý den mám takový problém bydlíme v bytovém domě kde je 6 bytů každý 2+1 když jsem byt koupil tak řekli že si každý bude topit sám tak 3× tady máme plyn 2× elektřinu a 1 netopí nemá žádné topení pod námi vytápění řešeno elektrokotlem jenže provoz je tak drahý že raději netopí mohu jí nějakým způsobem donutit topit? od podlahy šílená zima a pod námá má pořád plísen z toho jak netopí mohu se nějak bránit? díky za odpověd

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil šarik (bez ověření), 14. Prosinec 2014 - 20:38

    Pokud to vyloženě neohrožuje teplotní, potažmo statickou stabilitu konstrukce, tak nic zásadního nenaděláš. Na podlahu si dej nějaký druh tepelné izolace a to je tak asi všechno co se s tím dá dělat okamžitě, nenákladně a cestou nejmenšího odporu.

    Vložil Albína (bez ověření), 14. Prosinec 2014 - 20:55

    „řekli, že si každý bude topit sám“

    To znamená, že došlo k dohodě všech o způsobu vytápění. Tato dohoda vymahatelná.

    Vložil šarik (bez ověření), 14. Prosinec 2014 - 21:13

    Dohoda je papírově vymahatelná. Jen je tu takový háček, že oni nesou břemeno tvrzení i břemeno důkazní a po zkušenostech s našimi soudy a Ministerstvem spravedlnosti mám důvodné pochybnosti, že by se něčeho domohli v reálném čase s náklady řízení a soudních poplatků přiměřeným výsledku. Ale toto je parketa lakeho.

    Vložil Dohoda všech (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 10:28

    „oni nesou břemeno tvrzení i břemeno důkazní“

    S tím, že oním důkazem je právě tazatelkou zmíněná dohoda všech. Lze předpokládat, že byly vyhotovena písemně (nikdo s rozumem průměrného člověka nembude v našem prostředí uzavírat ústně dohodu o jenom trochu důležitější věci).

    Vložil šarik (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 11:35

    Neměl jsem na mysli důkaz o listinném uzavření dohody, ale břemeno důkazní i tvrzení, že dohoda je porušována a v jaké intenzitě, což je merito věci. Pan lake podal věcné a odborné vyjádření k otázce vyčerpávajícím způsobem.

    Vložil Albína (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 12:29

    Jako důkaz může sloužit vše, tedy i toto: Zapůjčím si zařízení schopné zaznamenávat teplotu (mají ho firmy typu NemoInspekta), počkám, až venku klesne teplota, vypnu topení ve svém bytě a na týden odjedu. Zaznamenávám teplotu ve svém bytě. Další už je otázka trochu počítání profesionála v oboru stavebnictví, který z poklesu teploty vyvodí, zda ostatní byty jsou či nejsou řádně vytápěny.

    Vložil šarik (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 13:47

    Mé otázky na vás u soudu za protistranu:

    1. zařízení zaznamenává teplotu čeho?
    2. zařízení má jakou přesnost?
    3. platná kalibrace ČMI nebo pověřenou firmou je k dispozici?
    4. jak doložíte vypnutí topení?
    5. jak doložíte, že do bytu nikdo nevstoupil?
    6. jak doložíte množství úniku tepla stavební konstrukcí?
    7. jak doložíte velikost tepelného zisku ze slunečního záření, spotřebičů?
    8. výpočet je irelevantní, když lze objektivně změřit teplotu úředním měřidlem v dotčených bytech.
    9. jak doložíte příčinnou souvislost s poklesem teploty ve vašem bytě s teplotními poměry v ostatních bytech (také zastavili topení a odjeli na týden pryč).

    Jako důkaz nemůže sloužit vše, ale jenom to, co soud připustí jako důkaz.

    Vložil Krádež tepla (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 12:58

    Jako důkaz může sloužit vše, jak zde už bylo uvedeno, tedy i toto: Zjistím spotřebu energií v předmětném bytě a trochu počítám, zda to postačí na vytopení bytu na požadovanou teplotu. Pokud se v předmětném bytě netopí vůbec, výpočet nebude náročný.

    Vámi popisovaná situace se označeje jako krádež tepla.

    Vložil šarik (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 13:57
    1. na základě jakého právního předpisu jste oprávněn zjišťovat spotřeby energií v cizích bytech?
    2. precizujte jaké energie máte na mysli.
    3. váš výpočet bude mít alespoň váhu znaleckého vyjádření, když ne posudku, aby byl soudem připuštěn jako důkaz?
    4. je rozhodující k posouzení teplota v bytě nebo teplota stavební konstrukce pro daný účel dokazování?
    Vložil lake, 15. Prosinec 2014 - 11:12

    Otázka je zda vůbec existuje nějaká (platná) dohoda. Tazatel položil nesrozumitelný dotaz: napsal jenom „… tak řekli že si každý bude topit sám“.

    Takové tvrzení nestačí. Rozhodující je pouze jak byla budova zkolaudována: s centrálním vytápěním, nebo s lokálními topidly v každém bytě?

    Pokud podle kolaudačního stavu je budova vytápěna centrálním rozvodem tepla, pak kterýkoliv z vlastníků se může vůči ostatním domáhat, aby tento systém byl funkční a aby byl provozován. Teploty v místnosti musí být udržovány na hodnotách podle vyhlášky č. 194/2007 Sb., pokud nedošlo k jiné dohodě.

    Pokud snad budova nebyla zkolaudována s centrálním vytápěním, pak každý si vytápí sám, ovšem i v tom případě je povinen dodržovat minimální teploty podle uvedené vyhlášky. To je samozřejmě jen teorie, protože v praxi Vás soused nevpustí do bytu, abyste mu měřil čtyřikrát za den teplotu vzduchu ve výši 1 m nad podlahou.

    V praxi můžete měřit kontaktním teploměrem teplotu podlahy. Je-li nižší než minimální teplota vzduchu pole vyhlášky, pak soused pod Vámi má zřejmě v místnosti vzduch chladnější, než předepisuje vyhláška. Řádné vytápění můžete soudně vymáhat.

    lake

    Vložil Centrální nebo lokální vytápění (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 12:48

    „Rozhodující je pouze, jak byla budova zkolaudována: s centrálním vytápěním, nebo s lokálními topidly v každém bytě?“

    Jak toto zjistím a kdo mi to sdělí? Musí mi to sdělit stavební úřad? Musí mi to sdělit správce domu (= SVJ v domě se SVJ)?

    Vložil lake, 15. Prosinec 2014 - 13:18

    Stavební dokumentace budovy je uložena na Stavebním úřadu, většinou. Ovšem zároveň je zákonnou povinností právnické osoby SVJ opatrovat stavební dokumentaci po celou dobu životnosti stavby. Nevzniklo-li v domě SVJ, jde o povinnost vlastníka stavby.

    lake

    Vložil Lukáš 7 (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 20:36

    no asi takhle když mi oznámily že se topit nebude tak sem dodělal papíry na plynu co tu vyseli 7 let nezkolaudovaný a udělal sem si plynové topení a dokončil kolaudaci takže 3 máme oficiálně plyn takže na nás nikdo nemůže ale ty 2 co maj elektriku o nic nežádali ani nic nekolaudovali takže to maj na černo. jinak co sem pochopil by tedy ty zbývajcí 3 měli topit na kotel! na sbd ani neví že už kotel neexistuje a v ostatních bytovkách okolo je to stejně dojebané! jo a papír který tedy měl údajně obsahovat jako něco v tom smyslu žě se nebude topit společně a každý bude topit sám a bývalý majitel jim ho měl podepsat tak ten taky nemaj!

    Vložil Albína (bez ověření), 14. Prosinec 2014 - 20:42

    „Na podlahu si dej nějaký druh tepelné izolace“

    Můžete to trochu upřesnit? Jak přesně byste si představovala pokládku izolační vrstvy řekněme 15 cm?

    (Vodorovné konstrukce se zateplují ze strany stropu.)

    Vložil šarik (bez ověření), 14. Prosinec 2014 - 21:06

    Na zem třeba tlustý peršan? Ten funguje vždy. A proč hned 15 cm izolace, když neznáme z čeho má podlahu tazatel, z čeho je strop...... Vida, tak máme něco špatně. Rovná střecha je také vodorovná konstrukce a je zateplená ze strany horní a nikoliv stropu :-)

    Vložil Albína (bez ověření), 14. Prosinec 2014 - 21:42

    „Rovná střecha je také vodorovná konstrukce a je zateplená ze strany horní a nikoliv stropu :-)“

    Jistě. Tady se ovšem diskutuje o dodatečném zateplení.

    Vložil šarik (bez ověření), 14. Prosinec 2014 - 22:14

    Střecha byla také zateplena dodatečně. V čem je problém, i když to není předmětem diskuze? Ale pokud by byla možnost, tak se dá udělat, tak jak to dělávali naši předci zateplení a odhlučnění. Zrovna jsme to letos dělali na jedné zasklené lodžii, kam šlo jít na výšku 15cm do roviny s prahem. Dokud se neví, z čeho je současná podlaha, spodní strop a jaké by byly možnosti provedení, je zbytečné tu cokoliv rozebírat.

    Vložil Albína (bez ověření), 14. Prosinec 2014 - 23:26

    Dodatečná izolace podlahy bytu shora se udělat nedá, bez ohledu na to, co tady tvrdí Šarik, a to hned z několika důvodů. Nebyla by dodržena předepsaná vzdálenost mezi podlanou a dolní hranou okna, nebyla by dodržena předepsaná světlá výška dveří. Šarik namítne, že není problém nově osadit dveře a okna. Stávající okna ovšem použít nemůžete, potřebuje o 15 cm nižší. Odhlédněme zde od toho, že se diskutuje provedení úpravy v užívaném bytě a připusťme, že toto vše zvládneme provést. Dále upravíme výšky zásuvek a vypínačů, tj. předěláme elektroinstalaci. Rovněž sanitární předměty a kohouty je třeba umístit o 15 cm výše, takže předěláme vodoinstalaci. Šarik bude stále tvrdit, že je možné na podlahu v bytě položit 15 cm izolaci. Otopná tělesa jste rovněž přemontovali o 15 cm výše. Zbývá vyřešit výškové poměry (niveletu). To znamená, že budete mít za vstupními dveřmi schod. To jednak není přípustné a jednak nechcete. Provedete stejnou úpravu v celém patře. V pořádku? Sousedi souhlasí, nebo máte jenom jeden byt na patře, to není vyloučeno. A schodišťový stupeň Vašeho schodiště má výšku přesně 15 cm. Světlá výška místností zůstala i po úpravě vyhovuje normě. Gratuluji.

    Šarik ještě vyřeší vzhled domu.

    Vložil penik, 14. Prosinec 2014 - 23:32

    A kde Šarik tvrdí, že 15 cm?

    Vložil Tloušťka (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 10:23

    „A kde Šarik tvrdí, že 15 cm?“

    Šarik píše o izolaci. To, co izoluje, je tloušťka, přesněji vzduch zachacený v dutinách, který nemůže proudit. (Jistě, teoreticky je nejlepší izolací vakuum.) Chcete to podrobněji? Máte mít. Spala jste někdy ve spacáku? Při jaké venkovní teplotě? Nebo aspoň pod dekou? Můžete uvést tloušťku Vašeho spacáku nebo deky? Nebo věříte na izolační omítku?

    Vložil šarik (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 11:42

    U nás jsme trochu dál a známe i jiné izolanty než vzduch.

    Vložil Šarik (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 6:40

    Nikde. S 15 cm na podlahu došla Albína. Jen jsem hovořil o 15 cm na balkoně zvenku a byla zachovaná výška horní hrany zábradlí. Kromě toho asi tak 2× píšu, že je potřeba hledat řešení až podle toho jak to vypadá na místě. Nevím proč předělávat vypívače. Norma ČSN 33 2180 říká vypínač má být min. 90cm a max. 120cm nad dokončenou podlahou. Zásuvky zcela u země také není dobrý nápad. Dobře to vypadá, ale v případě prasknutí čehokoliv může být veselé mít fázi na dosah vody.

    Vložil ČSN (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 10:33

    „Jen jsem hovořil o 15 cm na balkoně zvenku a byla zachovaná výška horní hrany zábradlí.“

    Což znamená, že zábradlí bylo původně o nejméně 15 cm vyšší než předepisuje technická norma. To je velmi neobvyklé (nicméně možné).

    Vložil šarik (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 11:44

    U nás se započítává do výšky zábradlí i pojezdové kolejnice zasklení balkonu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".