Nesprávné použití peněž z dlouhodobého fondu oprav

Vložil Jiří (bez ověření), 26. Leden 2014 - 18:18 ::

Dobrý den, prosím o pomoc při řešení vzniklé situace. V prohlášení vlastníků nejsou zahrnuty balkony . Výbor SVJ zadal nátěr zábradlí těchto balkonů a vše hradil z fondu dlouhodobých oprav. Samozřejmě se ozval jeden z vlastníků, který nám sdělil, že z tohoto fondu nelze toto platit. Dotaz nezní jestli ano nebo ne to už víme. Ale jak z toho ven, vše totiž proběhlo včetně plateb. A dotyčný lpí na tom, že si to musí platit každý sám. Samozřejmě že 48 vlastníků už nedonutím aby zpětně platily, určitě ne všechny. Zbývající vlastníci mají francouzské okno kde nátěr také proběhl a tam je to správně je totiž součástí pláště a tudíž společné. Nemusím zde už psát co má náš stěžovatel. Dotaz zasílám jako předseda SVJ, který to Vše spískal a rád by to uvedl na pravou míru. Děkuji za návrh řešení.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 27. Leden 2014 - 13:02

    Pane Jiří, pokud balkony nejsou zahrnuty v Prohlášení vlastníka, pak vaše prohlášení je od počátku vadné. Jako obvykle. Ještě jsem neviděl prohlášení bez chyb, a to jsem jich viděl hodně.

    Teprve až bude Prohlášení vlastníka doplněno, bude možno rozhodnout zda vlastník bez zábradlí byl nějak finančně poškozen. Do té doby nikdo není schopen říci kdo je vlastníkem zábradlí.

    SVJ může provádět opravy společných částí pouze po schválení tříčtvrtinovou většinou všech (§ 11 odst. 5 ZoVB), takže předpokládám, že o nátěru bylo řádně rozhodnuto. Onen vlastník se mohl se jako „přehlasovaný vlastník“ obrátit na soud do šesti měsíců, ale neudělal to. Pokud je přesvědčen, že zábradlí není společné, mohl kdykoliv požadovat opravu vadného Prohlášení, avšak neudělal ani to.

    Prostě bych se tím nezabýval. Jsou to vlastníci jednotek, kdo by si měl opravit vadné Prohlášení. To není věcí SVJ.

    lake

    Vložil Nebeský (bez ověření), 27. Leden 2014 - 13:57

    Dobrý den pane Lake, mohl byste mně vysvětlit větu " Pokud balkony nejsou zahrnuty v Prohlášení vlastníka, pak vaše prohlášení je od počátku vadné ". Děkuji Jiří

    Vložil lake, 27. Leden 2014 - 15:36

    Pane Jiří, prohlášení vlastníka musí povinně obsahovat „popis jednotek, jejich příslušenství, podlahovou plochu a popis jejich vybavení, určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům všech jednotek a určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům jen některých jednotek, (…).“.

    Pokud v Prohlášení chybí zábradlí, které je na domě od kolaudace stavby, pak prohlášení je vadné – v rozporu se zákonem.

    Naštěstí jde o právní úkon vadný pouze zčásti a lze to dodatečně opravit buď rozhodnutím vlastníků, nebo rozhodnutím soudu.

    lake

    Vložil Nebeský (bez ověření), 27. Leden 2014 - 16:55

    Ještě jednou dobrý den, v prohlášení vlastníka je uveden u b.j balkon jako příslušenství dané jednotky ( prostě balkon )o zábradlí tam není řeč.Je tedy zábradlí součástí balkonu nebo budovy? To tam není uvedeno. Děkuji za odpověď.

    Vložil balkon bez zábradlí (bez ověření), 27. Leden 2014 - 23:06

    Viděl jste už někdy balkon bez zábradlí ? Jakou funkci by plnilo zábradlí bez balkonové desky ? Dovedete si představit inzerát:

    Prodám byt s balkonovým zábradlím, rozšíření na balkon je po změně prohlášení vlastníka budovy možné

    Zkuste zajít na stavební úřad a vzneste neformální dotaz, že budete stavět obytnou budovu s balkony přístupnými z bytů, ale balkon bude tvořit pouze balkonové zábradlí bez balkonové desky.

    Nebo co takhle tvrzení: Nejste vlastníkem balkonu, protože prohlášení vlastníka nezmiňuje základní nátěr balkonového zábradlí.

    Nebo co takhle tvrzení: Nejste vlastníkem balkonu, protože v prohlášení není uveden počet svarů provedených na zábradlí.

    A nejlepší nakonec. Nejste vlastníkem balkonu, protože se neví, co je balkon.

    Vložil Miki, 27. Leden 2014 - 13:29

    Pane Lake, nějak jsem Vás nepochopil. Prohlášení je vadné, protože v něm balkon není? A není to náhodou proto, že chtěl třeba vlastník říci, že balkon náleží jednotce a jeho údržbu si má hradit ten, kdo jej (výhradně) používá? Já bych to chápal tak, že v Prohlášení není, takže nelze říci, že je zábradlí společné, a proto o jeho údržbě ani na shromáždění nelze hlasovat. A pokud se již hlasovalo, je toto hlasování neplatné, protože do výkonu práv SVJ údržba soukromého majetku nepatří.

    Vložil lake, 27. Leden 2014 - 15:35

    Pane Miki, je úplně jedno, co chtěl vlastník říci. Podstatné je, že o zábradlí nic neřekl a nenapsal do Prohlášení vlastníka, přestože zákon mu tuto povinnost ukládal.

    Už jsem napsal naprosto srozumitelně: až si vlastníci opraví Prohlášení, pak teprve můžete činit závěry o tom čí je zábradlí a zda SVJ bylo či nebylo oprávněno je natřít. Do té doby jsou takové úvahy naprostou ztrátou času.

    lake

    Vložil Vladimír Vaculík, 27. Leden 2014 - 10:03

    V první řadě vše, co lze plánovat a sjednávat dopředu, je třeba projednat shromážděním vlastníků. Pokud není zcela jasný způsob financování, tak samozřejmě projednat z jakých prostředků to bude uhrazeno, zda se budou podílet všichni stejně, nebo v poměru spoluvlastnických podílů, zda finanční záloha je dostatečně vysoká, nebo zda se bude něco doplácet a do kdy, a jak se doplatky rozpočítají. V rámci tohoto jednání je třeba, aby hlavně ten, kdo má nějaké námitky, nebo je proti návrhům, byl přítomen projednávání. Pak má právo se soudní cestou bránit z pozice přehlasovaného menšinového spoluvlastníka. Tedy nebyl-li přítomen shromáždění, kde toto vše bylo projednáno a schváleno, nemá šanci se nijak bránit. Pokud však shromáždění řádně neproběhlo, je riziko, že podíl za tohoto vlastníka budou nahrazovat jako škodu způsobenou společenství jeho funkcionáři. K žalobě na zaplacení podílu je totiž třeba doložit to, že schůze byla řádně svolána a že ten dotyčný, který je proti, o jejím konání věděl, zda měl možnost se k předloženým návrhům vyjádřit a pak také, zda ve lhůtě dvou měsíců proti přijatým usnesením nepodal žalobu k soudu. Není-li nic z toho, co jsem napsal, nemá smysl žalobu podávat, protože vlastníku bylo znemožněno uplatnit jeho základní právo a to je aktivně se účastnit rozhodování, vznášet námit a připomínky a předkládat návrhy ke hlasování. Došlo tak k poškození jeho demokratických práv. Takže před podáním žaloby, postup funkcionářů SVJ posoudit, zda nebyla práva vlastníka poškozena, mu upřena.

    Vložil horakova, 27. Leden 2014 - 15:25

    Není to překlep? ......., zda ve lhůtě dvou měsíců proti přijatým usnesením nepodal žalobu k soudu.

    Domnívala jsem se, že lhůta pro podání žaloby je 6 měsíců.

    DH.

    Vložil jkl (bez ověření), 27. Leden 2014 - 16:05

    Paní Horáková, pan Vaculík tu své překlepy trousí celý den. Neberte ho vážně, o právu nic neví.

    Vložil správce předseda (bez ověření), 27. Leden 2014 - 9:12

    lodžie, okna, i francouzská, fasáda, to vše je z důvodu vzhledu chápáno jako společná část domu. Buďte v klidu. Vaše snaha o jednotný vzhled a architekturu domu je správná a chvalihodna. A ten prudic ať si trůně. Projel by spor na celé čáře.

    Vložil ik (bez ověření), 26. Leden 2014 - 20:44

    Jestli jste si nalakování balkonů a francouzských oken odhlasovali na shromáždění vlastníků v souladu se svými stanovami (a do konce r.2013 i dle platného zákona č. 72) tak si myslím, že je zřejmě vše vpořádku. Jestli hlasování na shromáždění neproběhlo zřejmě budete mít problém. Zpětně hlasovat to nelze- na to již existuje rozsudek soudu.

    Vložil Miki, 27. Leden 2014 - 12:51

    Tak samozřejmě není vše v pořádku. Řešili jsme stejnou situaci a jako výbor jsme dokonce neuposlechli vůli shromáždění, které nátěr soukromých balkonů odsouhlasilo. Problém je totiž v tom, že dlouhodobá záloha se vybírá za účelem údržby a správy společného majetku. Pokud ji někdo použije na něco jiného (opravu soukromého majetku), tak se dle našeho právního zástupce jedná o zpronevěru, byť může být účel chvályhodný (jednotný vzhled, …). Realizovat by se to dalo jen se souhlasem 100% vlastníků (všichni, co peníze složili souhlasí s jejich jiným využitím). Vzhledem k tomu, že už se tak stalo a je potřeba to napravit, tak bych to asi řešil vrácením odpovídající částky dlouhodobé zálohy všem nevlastníkům balkonů. Tj. škoda, která jim byla způsobena by se napravila. Otázkou je, co škoda způsobená SVJ (snižily se dlouhodobé zálohy), což ale asi není problém.

    Vložil ik (bez ověření), 27. Leden 2014 - 22:06

    Pane Miki samozřejmě je to možné při 100% souhlasu, to jsem opomněla napsat. Omlouvám se. U nás to tak kdysi proběhlo v jednom případě, pak si samozřejmě nikdo nestěžoval a vše bylo ok.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".