Nesprávné jednání výboru SVJ a jak se bránit

Vložil dolomit, 8. Květen 2013 - 7:26 ::

Dobrý den, prosím o radu. Členové výboru našeho SVJ rozhodli svévolně bez ohledu na názor členů SVJ o způsobu řešení jednoho z úkolů, který se přímo týká záležitostí uvedených v prohlášení vlastníka budovy. Jinak řečeno členům SVJ měl výbor předložit návrh, ke kterému se všichni měli vyjádřit. Jenže výbor žádný návrh nepředložil, rozhodl podle sebe a tento názor vydává za rozhodnutí všech členů SVJ. Je tento postup správný a pokud ne, jak se tomuto podle mého názoru nesprávnému postupu bránit? Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Peiker Pavel, 9. Květen 2013 - 5:35

    Stačí nahlédnout do zákona o společenství vlastníků.Pokud si neuvědomíte, že výbor, který jste si zvolili časem podlehne pokušení jednat z pozice síly, a zejména z pozice osob, které jsou oprávněny nakládat s Vašim majetkem, jakoby to byl majetek jejich, pak jste na tom stejně jako mnoho jiných vlastníků.Pak Vám ovšem nezbývá než se dát do boje za svá práva mít pod kontrolou každodení činnost výboru i za cenu, že se dostanete na neblahou plochu soudní. Mě osobně je velmi proti srsti to, že v praxi lze prodlužovat volební období jednotlivých výborů do nekonečna, i když v zákoně je toto období max.5 let.Stačí si „poupravit“ vlastní stanovy a nechat se stádečkem vlastníků volit dokud výbor nevymře.Pa.

    Vložil Viktor_SVJ, 9. Květen 2013 - 16:54

    Mě osobně je velmi proti srsti to, že v praxi lze prodlužovat volební období jednotlivých výborů do nekonečna, i když v zákoně je toto období max.5 let.Stačí si „poupravit“ vlastní stanovy a nechat se stádečkem vlastníků volit dokud výbor nevymře.

    Prodluzovat funkcni obdobi vyboru NELZE. Ale zakon nerika nic o tom, ze kdyz funkcni obdobi vyboru skonci, lide, kteri v tom vyboru byli, se nesmi nechat zvolit do noveho vyboru. Takze pokud Vas stadecko vlastniku bude volit, dokud neumrete, nemusite si ani poupravovat stanovy a neni to zadne obchazeni zakona.

    Alespon tak tomu rozumim – zakon mysli pouze na to, ze minimalne jednou za 5 let MUSI byt vybor volen, tzn. nemuzete si poupravit stanovy a nechat se zvolit nadosmrti rovnou…

    Vložil dolomit, 9. Květen 2013 - 9:15

    Děkuji za odpověd. To pokušení je tady už nyní a právě mnou popsanými kroky výboru se to projevuje. Neměl byste prosím nějaký konkrétnější postup. Odpověď uživatele „Nechápu“ je mimo realitu.

    Vložil Nechápu (bez ověření), 8. Květen 2013 - 17:11

    členové Výboru mají většinu hlasů? Jestli ne – za nesplnění úkolu daném Shromážděnými vzteklými spolustraníky – je z funkcí defenestrujte. (technikálie ponechme stranou :)) )

    Vložil Peiker Pavel, 9. Květen 2013 - 5:51

    Nechápu,že nechápete,že neexistuje výbor s větším počtem hlasů, než je počet samotných spolustraníků­.Jestli ano, pak je to na zápis do knihy rekordů.-:))

    Vložil Petr, 9. Květen 2013 - 9:46

    Před položením dotaz by bylo vhodné si přečíst ZoVB a Stanovy. Dle vzorových stanov:

    Čl. VII – Shromáždění

    (1) Nejvyšším orgánem společenství je shromáždění, které tvoří členové společenství.

    1. Do výlučné působnosti shromáždění náleží rozhodování o
    1. změnách ve věcech, které jsou obsahem prohlášení vlastníka budovy podle § 4 zákona o vlastnictví bytů,

    Dle ZoVB § 11

    1. K přijetí usnesení o věcech, které jsou obsahem prohlášení podle § 4, o schválení nebo o změně stanov, … je zapotřebí tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů.
    Vložil lake, 9. Květen 2013 - 11:03

    Pozor, vzorové stanovy jsou vadné. Není pravdou, že o změnách ve věcech obsažených v Prohlášení rozhoduje shromáždění!!! Zákon nic takového neobsahuje, naopak platí kogentně ustanovení § 4 odst. 1 ZoVB. To je přece základní právní norma pro vznik jednotek. Stanovy jsou v této části absolutně neplatné.

    O změnách Prohlášení (zejména ohledně vlastnických poměrů a o změnách v označení jednotek) rozhoduje výhradně vlastník domu, to jest VŠICHNI spoluvlastníci. Totéž platí i pro závazky a věcná břemena které přešly z vlastníka budovy na vlastníky jednotek. Do toho SVJ a výboru vůbec nic není.

    Ohledně dalších záležitostí platí § 11 odst. 4 ZoVB. Ten se o žádných změnách Prohlášení nezmiňuje. Pouze upravuje „přijetí usnesení“ o věcech obsažených v Prohlášení. Tyto věci jsou tedy v pravomoci vlastníků a jejich shromáždění, nikoliv v pravomoci výboru.

    lake

    Vložil dolomit, 9. Květen 2013 - 11:03

    Nechceme měnit prohlášení vlastníka. Jde o to, že výbor SVJ rozhoduje za vlastníky byt. jednotek (= členy shromáždění)a bez jejich vědomí o společných částech domu.

    Vložil lake, 9. Květen 2013 - 11:42

    Dolomite, od počátku je Váš dotaz naprosto nejasný a neurčitý. Dokud jej neupřesníte, bude to zde pouze plkání o ničem a Vy se nic nedozvíte.

    lake

    Vložil dolomit, 9. Květen 2013 - 15:22

    Jedná se koupi pozemku do podílového vlastnictví vlastníků jednotek. Shromáždění rozhodlo o zahájení jednání s vlastníkem pozemku za účelem zjištění podmínek – hlavně ceny. Následně mělo být předložen k vyjádření členům SVJ. K tomuto nedošlo a výbor rozhodl, že nic zjišťovat a předkládat nebude, neboť pozemek kupovat nehodlá.

    Vložil lake, 9. Květen 2013 - 15:57

    Pane dolomite, děkuji za upřesnění.

    Pokud si skupinka osob hodlá společně pořídit pozemek do spoluvlastnictví podle Občanského zákoníku, nemá s tím SVJ naprosto nic společného. To je pouze věc těchto osob. Do jakýchkoliv aktivit nelze výbor nutit.

    Pokud si všichni vlastníci jednotek hodlají společně pořídit pozemek do spoluvlastnictví podle ZoVB (jako pozemek věcně příslušný k domu), nemá s tím SVJ naprosto nic společného. To je věc vlastníka domu, zda rozšíří rozsah spoluvlastněného majetku. Všichni VJ musí dojít k dohodě o změně Prohlášení vlastníka a uvést v něm pozemek jako příslušenství domu. Pokud se neshodnou všichni, je možno pozemek označit jako společné příslušenství domu, společné pouze některým vlastníkům jednotek. Vlastníci jednotek budou kupujícími. SVJ nebude mít s koupí pozemku naprosto nic společného. Po změně Prohlášení vlastníka bude s věcí mít do činění pouze to, je výbor je odnese (jako poslíček) na katastrální úřad. Viz § 11 odst. 7 ZoVB. Do žádných jiných aktivit nelze výbor nutit.

    A do třetice, pokud si SVJ – právnická osoba hodlá pořídit pozemek do svého majetku, nic tomu nebrání kromě ustanovení § 9 ZoVB: to omezuje možnost SVJ nabývat majetek pouze k účelu správy domu. Účel nabytí majetku je spojen se správou domu v případě, kdy např. pozemek umožní lepší využití domu jako parkoviště, hřiště, zahrada. V tom případě zákonná podmínka je splněna. Názor členů výboru je bezvýznamný. Shromáždění je nejvyšším orgánem SVJ, takže jim prostě přikáže koupi realizovat.

    lake

    Vložil KarelV (bez ověření), 9. Květen 2013 - 20:54

    SVJ chce koupit sousední pozemek protože má nabídku od sousedního vlastníka. Jenže náš panelák je skoro celý obklopen pozemkem sousední nemovitosti, ani vchody nevedou přímo na veřejnou komunikaci. Při restituci prostě vysekli půdorys paneláku ze sousedního pozemku a pozemek pod panelákem byl převeden na SVJ.

    Zřejmě by nákup musel být v režimu III, čili nákup přímo SVJ. Jinak nikdy není šance na 100% shodu. Jaká většina musí být na tomto shromáždění? Je to reálné? Bez tohoto pozemku se nedají ani dělat rekonstrukce, vedou přes něj zadní východy z domu (i přední, ale tam je asi právo cesty vydržené).

    Lze zakoupit pozemek z dlouhodobé zálohy?

    A je tady ještě jedna věc: Majitel prodej podmiňuje závazkem SVJ za své členy, že vysloví souhlas s úpravou sousední nemovitosti ve stavebním řízení. Může výbor na základě usnesení shromáždění podepsat např. smlouvu obsahující sankční závazek SVJ v tomto duchu (smluvní pokutu apod.)?

    Vložil Viktor_SVJ, 10. Květen 2013 - 9:50

    Lze zakoupit pozemek z dlouhodobé zálohy? Samozrejme ze ne. Dlouhodobe zalohy jsou urcene na spravu domu, musite je kazdy rok vyuctovavat a mely by byt stanoveny tak, aby pokryly ocekavane naklady na spravu. A nakup pozemku rozhodne neni sprava domu…

    Vložil KarelV (bez ověření), 13. Květen 2013 - 1:11

    A to ani tehdy, pokud se tak Společenství na schůzi usnese? Že má být realizována koupě pozemku a to z dlouhodobé zálohy?

    (Nyní jde o to zaplatit zálohu na základě smlouvy o smlouvě budoucí, která bude formou zástavy vyznačena na KN, aby bylo vůbec možno pozemek rozdělit.)

    Jde o sousední pozemek, realizující přístup z vchodu k chodníku, možnost vystavět lešení, bránící znehodnocení domu tím, že majitel pozemku chtěl přímo pod okny a balkóny obýváků parkovat auta.

    Vložil Xaver (bez ověření), 13. Květen 2013 - 5:54

    Pane KarleV, nick Viktor neumí ani diakritiku, natož aby znal předpisy. Nákup pozemku je ve vašem případě správa. Psal vám to již nick lake.

    Vložil dolomit, 9. Květen 2013 - 15:57

    Mnohokrát děkuji pane Lake. Jedná se o druhou variantu. Zároveň ke shodě všech téměř jistě nedojde. Pozemek slouží jako parkoviště. Je možné, aby pozemek zakoupili ze svých prostředků pouze ti vlastníci jednotek, kteří o to mají zájem? Pokud ano, jak docílit toho, aby ti, jež o to zájem neměli, tento neužívali? Právě ti vlastníci, kteří z pořízením pozemku do spoluvlastnictví nesouhlasí, jej nejvíce využívají (myšleno co do výměry). Právě to může být jedním z důvodů, proč se tomuto brání.

    Vložil lake, 9. Květen 2013 - 16:06

    Jak zabránit užívání pozemku osobou, pro kterou pozemek není společný? Nejspíš tak, jak se to běžně provádí. Plotem, závorou, vjezdem na parkovací kartu, blokováním parkovacích míst pomocí uzamykatelných sklopných zábran, soudním rozhodnutím (žaloba zdržovací), atd. To už je jiná otázka pro jiné fórum.

    lake

    Vložil dolomit, 9. Květen 2013 - 10:43

    Dobrý den, obojí mám prostudované. Jsem si vědom toho, že o záležitostech, které jsou součástí prohlášení vlastníka, rozhoduje shromáždění. Právě že v souladu s tímto výbor nejedná, tudíž proto jsem dotaz položil. Jde mi o praktické řešení, avšak realistické.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".