nesouhlas členů SVJ se změnou užívání z nebytové jednotky na byt

Vložil Vinický Roman (bez ověření), 28. Duben 2021 - 17:00 ::

Dobrý den. Jsem členem SVJ s 5 byt. jednotkami. Já sám jsem donedávna v přízemí provozoval restauraci. Po odchodu do penze jsem tyto prostory se souhlasem ostatních členů SVJ předělal na dvě byt. jednotky o velikosti 1+1. Byty jsou již zkolaudované a bydlí tam nájemníci. Chtěl jsem změnit údaje v katastru a tam mi bylo řečeno, že musím mít usnesení ze schůze SVJ s ověřenými podpisy. Když jsem požádal v našem SVJ o schůzy, bylo mi řečeno, že je to zbytečné, neboť mi to nikdo v domě nepodepíše. Pochopil jsem, že je to osobní, ale bohužel nevím jak mám dál postupovat. Jedná se o můj majetek, který už je zkolaudovaný jako bytová jednotka a já nevím jak se mám bránit. Zkoušel jsem se dohodnout s jednotlivci, abych měl podepsanou většinu, ale zřejmě se ostatní členové SVJ domluvili a nikdo se domluvit nechce. Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 29. Duben 2021 - 8:26
    • Vinický Roman napsal: „Chtěl jsem změnit údaje v katastru a tam mi bylo řečeno, že musím mít usnesení ze schůze SVJ s ověřenými podpisy.“

    Toto tvrzení bylo nepravdivé. Úředník Vás uvedl v omyl. Pro katastrální úřad nepotřebujete žádný souhlas SVJ, ani žádnou „schůzi“!!!

    Pane Vinický, zachoval jste se jako kupec automobilu, který napřed u toho auta nakoupil nové díly, provedl generální opravu, a teprve pak se vydal na dopravní inspektorát provést převod. (Pochopitelně ho vyhodili, protože neměl to nejdůležitější – kupní smlouvu.)

    Nerozumím proč se někteří vlastníci jednotek chovají nesmyslně a v rozporu se zákonem. Tyto záležitosti se řeší naprosto standardně SMLOUVOU O VÝSTAVBĚ, která nahradí prohlášení.

    Play stupid games – win stupid prizes.

    Justitianus

    Ik se mýlí ohledně jakéhosi „dvojího souhlasu“. Souhlas se získá pouze jeden, ale musí být podle zákona.

    Vložil SSman (bez ověření), 29. Duben 2021 - 11:01

    Podstatou smlouvy o výstavbě – jak ji vidí zákon – je spojení více subjektů za účelem společné výstavby domu, jeho dokončení, nebo na změně, jejímž účelem je vznik či změna jednotky. Byť základní ustanovení §1170 ObčZ počítá s poměrně širokým spektrem využití smlouvy o výstavbě, znění a smysl následujících ustanovení je konstruován čistě ku prospěchu výstavby celých domů.

    Závěrem lze konstatovat, že zákonná úprava smlouvy o výstavbě je nastavena primárně na použití pro výstavbu celého nového domu při součinnosti více fyzických osob. Takové pojetí však dle mého názoru neodráží praktickou realitu. Naopak nejčastější budou případy použití tohoto smluvního typu při budování půdních vestaveb a nástaveb ať již fyzickými osobami nebo korporacemi. S takovým přístupem však bohužel v jinak poměrně kazuistickém zákoníku není prakticky počítáno.

    zdroj: https://www.ak-vych.cz/…tavbe-i-dil/

    Vtipné, že?

    Myslím, že smlouva o výstavbě je vhodná spíše na půdní vestavbu nebo budování něčeho nového, nejsem si jistý, zda je to nejlepší řešení pro pouhé rozdělení bytu na 2 byty, s tím jsem se ještě nesetkal.

    Já bych se před pracemi ba i před kopupí prostor/půdních, bytu se záměrem na dělení/ šel doptat na katastr i SÚ, co po mě přesně budou chtít a to bych asi nejlépe chtěl písemně.

    Jak byste postupovali Vy?

    Vložil Justitianus, 29. Duben 2021 - 18:49

    SSmane, opisujete z netu text nějakého zoufalce, který nejspíš neví co je smlouva o výstavbě.

    Od roku 1994 je to stále stejný dokument, který je ekvivalentem prohlášení. Smlouva o výstavbě se hodí stejně dobře k výstavbě domu od základů, nebo k rozdělení nebytu na dva byty, nebo k vestavbě nových bytů v půdním prostoru. Není to žádná raketová věda.

    Justitianus

    Vložil SSman (bez ověření), 29. Duben 2021 - 23:01

    on to nezná nejen kdejaký právník, ale ani kdejaký advokát…

    Vložil Pavel II (bez ověření), 29. Duben 2021 - 16:00

    je zásadní skutečnost, že stavební úřad povolil změnu užívání a toto rozhodnutí nabylo právní moci a byty byly též schváleny k užívání, tedy kolaudovány. Součástí je i souhlas všech dotčených vlaastníků, Tedy dost nechápu proč jiný orgán státní moci vyžaduje něco co z podstaty musí existovat.

    Vložil ik (bez ověření), 28. Duben 2021 - 19:43

    Před časem byl právě o tomto (z nebytovky- byty) pořad na černých ovcích. Zkuste si to dohledat. A bylo to o tom, že stavební úřad po souhlasu vlastníků provedl změnu užívání a kolaudaci. Ovšem když šel pán udělat změnu na katastru, tak také po něm chtěli souhlasy všech, a to nové, ne ty, co musel mít pro stavební úřad. Závěr byl, že skutečně ten, kdo chce provést změnu nebytového prostoru na bytový musí získat souhlas všech dvakrát, jednou pro stavební úřad a podruhé pro katastr. Takže když opakovaný souhlas nezískáte tak asi máte problém.

    Vložil MartinII, 29. Duben 2021 - 9:24

    www.epravo.cz/…u-94536.html

    13. 6. 2014 – Změna v účelu užívání bytové jednotky dle stavebního zákona ve vztahu k NOZ … Platné právní předpisy v dané oblasti však bohužel přináší řadu otázek, na které ani veřejná správa neumí řádně a správně reagovat. Následujícím článkem bych proto rád poukázal na některé problémy spojené se změnou v účelu užívání bytové jednotky dle stavebního zákona, a to s akcentem na NOZ.

    Jak jsem již naznačil výše, právní úpravu změny v účelu užívání staveb nalezneme především v zákoně č. 183/2006 Sb., (stavební zákon). Stavební zákon v ust. § 126 stanovuje, že stavbu[1] lze užívat jen k účelu vymezenému zejména v kolaudačním rozhodnutí, v oznámení o užívání stavby nebo v kolaudačním souhlasu. Nevyžaduje-li stavba kolaudaci podle ust. § 119 odst. 1 stavebního zákona, lze ji užívat jen k účelu vymezenému v povolení stavby. Z výše uvedeného lze v obecné rovině dovodit, že změna v účelu užívání bytové jednotky … je možná pouze na základě vydaného souhlasu nebo povolení stavebního úřadu. K tomuto je však třeba poznamenat, že dle ust. § 127 odst. 2 stavebního zákona vydá stavební úřad souhlas se změnou v užívání stavby do 30 dnů ode dne podání oznámení, a to při naplnění zákonných podmínek …

    Stručný pohled na soukromoprávní úpravu

    Současná soukromoprávní úprava bytového spoluvlastnictví … Podstatnou je především nová konstrukce „jednotky“, která je věcí nemovitou v právním smyslu, a dle ust. § 1159 zahrnuje byt jako … . Ve vztahu ke změně účelu užívání stavby dle stavebního zákona musím zmínit rovněž důležité ust. § 1208 písm. f bodu 2 NOZ, dle kterého do působnosti shromáždění SVJ patří též rozhodování o změně účelu užívání domu nebo bytu.

    Problematika změny účelu užívání jednotky dle stavebního zákona Pro řádné posouzení změny v účelu užívání stavby (resp. bytové jednotky jakožto části stavby) a správnou aplikaci příslušných ustanovení stavebního zákona stavebním úřadem je mimo jiné podstatná i správná aplikace soukromoprávních ustanovení občanského zákoníku.

    /Mgr. Pavel Půček/

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    www.portalsvj.cz/…sy-vlastniku

    Změna využití bytové jednotky – souhlasy vlastníků

    Vložil seccomk (bez ověření), 5. Říjen 2017 – 12:52 :: Ostatní

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    www.portalsvj.cz/…-jedne-casti Rozdělení jednotky, změna užívání a úprava jedné části Vložil Meikaa, 12. Červen 2018 – 13:55 :: Stavební úpravy

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    www.portalsvj.cz/…yt-st-upravy Oprava nebytového (i bytového) prostoru Vložil Pavel II (bez ověření), 16. Září 2017 – 17:06

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    www.portalsvj.cz/…elier-na-byt Změna v užívání – ateliér na byt Vložil Nedzbig, 25. Listopad 2020 – 10:27 :: Ostatní

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    www.portalsvj.cz/…tovy-prostor Převod bytu na nebytový prostor Vložil Wolff (bez ověření), 12. Leden 2021 – 11:49 :: Ostatní Převod bytu na nebytový prostor (kanceláře) v bytovém domě. Co je k tomu zapotřebí a jestli je nutný souhlas všech vlastníků společenství vlstníků.

    Vložil Justitianus, 29. Duben 2021 - 19:18

    Martine, zcela zbytečně zde citujete jakési dávno neplatné vykopávky z roku 2014 až 2018.

    To je dnes už k ničemu. Stavební zákon byl mezitím novelizován. Občanský zákoník byl mezitím novelizován dvakrát. Například z toho textu Pavla Púčka dnes neplatí nic. Jím zmíněná judikatura je též nepoužitelná.

    Justitianus

    Vložil Vinický Roman (bez ověření), 28. Duben 2021 - 18:53

    Souhlas ostatních členů byl písemný, s jejich podpisy .

    Vložil Geoff (bez ověření), 28. Duben 2021 - 19:40

    „Souhlas ostatních členů byl písemný, s jejich podpisy .“ (Vložil Vinický Roman (bez ověření), 28. Duben 2021 – 18:53)

    Pane Vinický,

    katastr chce ověřené (nebo elektronické) podpisy. Takový je předpis.

    Vložil Petr, 28. Duben 2021 - 17:43

    „jsem tyto prostory se souhlasem ostatních členů SVJ předělal na dvě byt. jednotky o velikosti 1+1. Byty jsou již zkolaudované a bydlí tam nájemníci. Chtěl jsem změnit údaje v katastru a tam mi bylo řečeno, že musím mít usnesení ze schůze SVJ s ověřenými podpisy“

    V jaké formě byl souhlas členů s „předěláním“ dán ?

    Zkuste hledat zde nebo jinde na netu toto téma.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".