Nesouhlas 100% SVJ

Vložil Tomáš (bez ověření), 21. Březen 2018 - 10:52 ::

Hezký den,

rád bych zasklil balkon, ale bohužel ve stanovách je uvedeno, že musí být souhlas 100% členů a 3 rodiny zatím nesouhlasí. Stanovy jsou z roku 2001, tedy nevím, zda je můžu prát za platné. Nemáte prosím někdo zkušenost, pokud balkon zasklím přes jejich námitky, co se může stát?

Děkuji

Tomáš

  • černá stavba

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil JV (bez ověření), 23. Březen 2018 - 14:41

Je to nekonečná diskuse, chtěl bych jen sdělit, sklo je stavební materiál, jako kterýkoliv jiný a že se nemění zasklením vzhled domu je velký omyl. SÚ si vzhledem k množství těchto úprav zjednodušují výklad, aby neměli moc práce a dodavatelé by přišli o byznys. Stavební zákon uvádí jasně 183/2006 Sb. §103 odst.1 písm.c), změna vzhledu, která se projeví zrakově rozlišitelnou změnou a ta je při zasklení jasně patrná – zasklená lodžie vypadá prostě jinak než nezasklená (v klasickém paneláku měníte cca 10m2 plochy). Nezbývá než získat souhlas ostatních vlastníků.

Vložil Anonymouk (bez ověření), 21. Březen 2018 - 19:17

Já bych vyšel ze stanoviska SÚ, kolik hlasů požaduje. Pokud máte ve stanovách 100 %, málo co prosadíte. Nemusíte čekat na shromáždění, obejdete vlastníky, SÚ to bere.
co se může stát? Záleží na SÚ, jinak nic, musel byste být vláčen soudem. Nebo máte ve stanovách sankce?
Mínusovači, pokud nesouhlasíte s účastí SÚ, pište za sebe, zákon hovoří o vzhledu stavby.

Vložil JaVa, 21. Březen 2018 - 11:41

Můžete zde,prosím, citovat platné znění vašich stanov a prohlášení vlastníka,které se týkají konkrétně vlastnictví balkónu a omezení jeho úpravy na vlastní náklady.

Děkuji.JaVa

Vložil Tomáš L. (bez ověření), 21. Březen 2018 - 12:38

Ve stanovách je jen tato poznámka: K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby, o změně stavby, o změně stavby, jakož i o podstatných změnách týkajících se společných částí domu je zapotřebí všech vlastníků jednotek.

Vložil Pavel II (bez ověření), 21. Březen 2018 - 15:13

i pokud nebyly přizpůsobeny NOZ. Pak by pozbyly platnosti jen pasáže, které jsou v rozporu s obligatorními ustanoveními NOZ. Zasklením balkonu neměníte účel užívání, stavbu ani neprovádíte podstatnou změnu společných částí domu. Stačí tedy souhlas nadpoloviční většiny vlastníků. Zasklení nepodléhá ani stavebnímu řízení nebo ohlášení stavby.

Vložil . (bez ověření), 21. Březen 2018 - 11:18

Na základě čeho se domníváte, že musíte mít souhlas ostatních vlastníků bytú? Máte to ve stanovách? Stanovy z roku 2001, jsou platné, proč by neměly být? Pokud je v nich napsáno, že musíte mít nějaký souhlas, tak ten souhlas mít musíte. Jenom pro pořádek, nepotřebujete žádný souhlas SVJ ani 100% SVJ. Pokud souhlas skutečně potřebujete, tak souhlas vlastníků a ne svj. Pokud máte ve stanovách, že potřebujete souhlas SVJ, tak je to blbost.

Vložil KL (bez ověření), 21. Březen 2018 - 11:01

Co přesně máte ve stanovách?

Jde o balkon nebo lodžii?

Pokud lodžii, jaký použijete systém pro zasklení? Pokud bezrámový neměníte vzhled budovy a nepotřebujete ani souhlas SÚ. Čí je balkon, Váš nebo společná část domu ve Vašem výlučném užívání…

No v konečném důsledku se nic nestane, maximálně na.erete pár sousedů…

Vložil Tomáš L. (bez ověření), 21. Březen 2018 - 11:33

Jedná se o balkon v přízemí, který patří mému bytu. Chci právě použít rámové plastové zasklení. Ve stanovách je toto: K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby, o změně stavby, o změně stavby, jakož i o podstatných změnách týkajících se společných částí domu je zapotřebí všech vlastníků jednotek.

SÚ sdělil, že povolení na tento typ nepotřebuji. Jen pár lidí je výrazně proti.

Vložil franos, 21. Březen 2018 - 15:01

Dobrý den, z pohledu stavebních úřadů opravdu BEZRÁMOVÉ zasklení LODŽIE (např. systém Optimi) nemění vzhled stavby a nepotřebuje proto nic. To bych provedl bez nějakého schvalování, pouze bych to oznámil výboru, případně argumentoval vyjádřením stavebního úřadu, že se nejedná o změnu stavby. Pokud ale chcete zasklívat BALKON nebo chcete cokoliv (balkon? ze 2–3 stran?) uzavírat RÁMOVÝM zasklením, tak potřebujete stavební povolení. K němu bude stavební úřad nejspíš chtít SOUHLAS SVJ (§184a odst.1 stavebního zákona, novinka od letoška), který Vám výbor vystaví asi jen na základě usnesení shromáždění nebo souhlasu 100%.

Vložil Tomáš L. (bez ověření), 21. Březen 2018 - 15:21

Balkon bude rozdělen na 3 okna, oddělené plastovým rámem. Ten mi stavební úrad bez problému povolil. Možná sem se ani neptal v budově ani ptát, ale jedna paní s tím zásadně nesouhlasí. Otázka je, zda nebrat zřetel nebo ji zkusit ještě přemlouvat.

Děkuji

Vložil franos, 21. Březen 2018 - 15:31

Dobrý den, pořád tak trochu žonglujete s termity. Balkon (fakt to není lodžie = zasklíváte alespoň 2 stěny?) nebude rozdělen, 3 okna nebudou od ničeho odděleny nějakým rámem… Můžete prosím přesně ocitovat, co Vám vydal stavební úřad? Např. „stavební povolení na stavební úpravu zasklení balkonu trojdílným oknem…“?

Vložil Tomáš L. (bez ověření), 21. Březen 2018 - 15:36

Děkuji za informaci a mé neobratné výrazy. Konkrétně zasklívám 2 strany. Stavební úřad na tento druh zasklení povolení nepožaduje a jen jsem ohlásil záměr zasklení a nemají s tím tedy žádný problém.

Vložil Zasklení (bez ověření), 21. Březen 2018 - 11:43

Pokud je balkon ve společném spoluvlastnictví členů SVJ, tak potřebujete jejich 100% souhlas. Společné části domu jsou v Prohlášení vlastníka, obvyklé je, že balkon je společnou částí domu. Co si myslí SÚ je nedůležité pro to, kdo ze spoluvlastníků musí dát souhlas. Jisté je, že balkon nepatří bytu, protože byt nemůže nic vlastnit.

Vložil * (bez ověření), 21. Březen 2018 - 11:40

SÚ sdělil, že povolení nepotřebujete. Tak se proč se tím zabýváte? Asi nemáte co dělat.

Vložil Tomáš L. (bez ověření), 21. Březen 2018 - 12:35

Jde spíš o to, abych balkon nezasklil a sousedé se případně obrátili na soud s odstraněním.

Vložil radka222222 (bez ověření), 21. Březen 2018 - 11:50

povolení z hlediska stavebního zákona. ale co povolení spoluvlastníků??

Vložil Tomáš L. (bez ověření), 21. Březen 2018 - 12:36

Právě, stavební povolení není třeba, ale pokud je některý ze sousedů proti a já postavím, co poté může nastat. Při nejmenším jejich naštvání, při nejhorším obrácení se na soud?

Vložil Zasklení (bez ověření), 21. Březen 2018 - 13:13

Pokud na cizím majetku postavíte bez souhlasu všech spoluvlastníků něco, tak se jedná o černou stavbu a může být nařízeno odstranění stavby. Stavební úřad do toho nemá co mluvit, své již uvedl, nyní je to záležitost všech spoluvlastníků. Píšu to opakovaně. Rozhodující je, co je v Prohlášení vlastníka.

Vložil Aklim (bez ověření), 5. Duben 2018 - 22:59

Dobrý večer, řeším obdobný problém .chci zasklít bezrámovým systémem lodžii, která je dle prohlášení součástí mé bytové jednotky. Na stavebním úřadě nic nepožadují, není to změna vzhledu. Musím přesto žádat o souhlas vlastníky ostatních jednotek pokud je lodžie vedena jako součást mého bytu v mém vlastnictví a nikoliv jako společná část? Děkuji za reakce. Aklim

Vložil Tomáš L. (bez ověření), 21. Březen 2018 - 13:32

Děkuji, zkusím prohlášení vlastníka vypátrat.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".