Neprovedené vyúčtování, zneužití společných peněz

Vložil alena.vrana, 15. Září 2017 - 7:51 ::

Dobrý den,

chtěla bych zkušenější poprosit o radu, jak nejlépe postupovat v našem případě. S manželem jsme si minulý rok koupili byt a stali se členy SVJ. V našem SVJ je 8 bytů, 6 třípokojových, 2 dvoupokojové. Dvoupokojové byty vlastní starší důchodci, 2 třípokojové majitelé pronajímají a na shromáždění nechodí. V našich stanovách je uvedeno, že vyúčtování záloh na služby je společenství povinno provést nejpozději do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období a s každým členem vyúčtovat dlouhodobou zálohu v minimálním členění na náklady na opravy a na výdaje na modernizace a rekonstrukce společných částí a to do 4 měsíců po skončení roku. I když doba pro vyúčtování dávno uplynula, žádné vyúčtování jsme neobdrželi, a když jsme se předsedy ústně i písemně ptali, jak je to možné, vždy odpověděl, že jsme se jako dům do záloh vlezli, a tak není potřeba nic vyúčtovávat, což se nám samozřejmě nelíbí, tak jsem se obrátila i s požadavkem na vyúčtování na správcovskou firmu, kde mi bylo řečeno, že jsou domluveni s předsedou, že se vyúčtovávají zálohy na služby i na opravy na celý dům a stanovy je nezajímají.
Dále si předseda a další dva členové výboru nechali vyměnit při výměně společných dveří i své vlastní vstupní dveře, i když se dle stanov nejedná o společnou část z peněz z dlouhodobé zálohy, a když jsme se na shromáždění dožadovali vysvětlení, bylo nám řečeno, že nikdo jiný vyměnit nechtěl, ale nás se nikdo neptal. Na shromáždění chodí jen 5 vlastníků, z toho 3 jsou členové výboru, kteří jdou předsedovi na ruku a důchodce, který se vůbec neorientuje a my, kteří jsme označování za potížisty. Minulý majitel asi prodal byt z tohoto důvodu, protože nám říkal, že má s předsedou problémy, ale přesně jsme nevěděli , o co jde. Situaci chceme samozřejmě řešit, protože jednání předsedy se nám nelíbí, a proto bych chtěla zkušenější poprosit o rady, jak situaci nejlépe řešit. Podat na předsedu a výbor trestní oznámení, že zneužili společné peníze k financování soukromých potřeb, protože po dobrém s předsedou nic nezmůžeme. Obrátit se na soud a požadovat vyúčtování soudně? Správcovské firmy jsem se i ptala, za co jim tedy platíme, když nám vyúčtování nepředkládají a bylo mi řečeno, že to je obsahem smlouvy mezi SVJ a správcem, kterou mi však nechtěla ukázat, což lze doložit i emaily. Děkuji za odpovědi Alena

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 16. Září 2017 - 16:56

    Vyúčtování záloh požadujte písemně, prokazatelně (nejlépe s dodejkou) u SVJ na adrese uvedené ve stanovách. Samozřejmě se po marném uplynutí doby, které si v urgenci vyúčtování sami stanovíte, můžete obrátit na soud. Lze ovšem tento gard obrátit. Opět písemně a prokazatelně oznámíte, že do doby pžedání vyúčtování budete hradit jen zálohy předepsané za služby (vody, úklid, energie, pojištění) a budete čekat zda Vás SVJ zažaluje pro neplacení dlouhodobých záloh na opravy. Tento postup ovšem vyžaduje dobré právní vědomí nebo spolupráce s advokátem zabývajícím se bytovým právem v SVJ.

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 16. Září 2017 - 8:30

    Chcete podat trestní oznámení, přidají se k vám ostatní? Půjde o TČ, přestupek či občanskoprávní věc? 3:5, nemáte šanci, když to jiným nevadí. Ale toto není jen u vás, vlastníci se nechovají hospodárně i když jde o jejich prachy, hlavně klid. Žádejte o vyplacení podílu, co dveře stály. Smlouva se správcem, žádejte po výboru.
    Sledujte činnost a žádejte stále (písemně), aby postupovali dle zákona a čekat na pořádnou botu. Jste ochotni se soudit, o důležitou věc? A co veřejný ochránce práv?

    Vložil René (bez ověření), 17. Září 2017 - 9:41

    Pokud se chci obrátit na soud, tak k tomu nepotřebuji ostatní. Samozřejmě to můžu udělat i s ostatními, pokud se na tom s nimi domluvím.

    Aleno, nemá cenu se spoléhat na rady zde uvedených právních amatérů. Obraťte se o radu na nějakého advokáta, který vám poradí, jak opatřit potřebné důkazy pro soudní řízení, pokud členové výboru nebudou ochotni respektovat zákony (NOZ a Zákon o službách) a stanovy. Např., že si členové výboru nechali vyměnit vlastní dveře, nemusí nic znamenat, pokud by úhradu výměny dveří zaplatili ze svého a bylo o tom tak účtováno. Proto potřebuje nejdříve opatřit doklady o vyúčtování záloh či doklady z účetnictví pomocí nichž budete moci u soudu dokázat, že došlo k zpronevěře. Někdy stačí výboru sdělit, že se obrátíte na soud kvůli zpronevěře a ti výměnu raději dodatečně zaplatí vědomi si toho, že by u soudu neměli šanci. Prostě to někteří podvodníci zkoušejí okrádat ostatní vlastníky a jen čekají, zda jim to projde.

    Vyúčtování záloh za služby je pro SVJ dle Zákona o službách samozřejmě povinné a nedostanete-li ho po dobrém, tak ho vyžadujte přes sod. Zároveň můžete za nevyúčtování záloh na služby požadovat vyplacení pokuty od SVJ dle Zákona o službách. Jak správně postupovat (i v případě, že vám vyúčtování a podklady z účetnictví SVJ neposkytne) vám poradí advokát, vč. případného soudního řízení.

    Vložil Misme, 17. Září 2017 - 11:53

    René, ve víře, že mi advokát nejenom poradí, ale i zastoupí u soudu, jsem jich oslovila asi pět desítek. Včetně těch, které má v krajích ČAK vedeno jako „bezplatné právní poradenství“. Výsledek? Žalobu jsem si psala sama. Proč? Z těch tří, kteří se mnou alespoň komunikovali, nebyl žádný ochoten se případu ujmout a jediná rada, kterou jsem dostala, byla překvapivá – mám si byt koupit do osobního vlastnictví (jsem nájemce – člen BD). Domnívám se proto, že advokát toho tušil o vyúčtování méně než já, tím spíše, že svou radu nedokázal zdůvodnit.

    Vložil René (bez ověření), 17. Září 2017 - 12:08

    Takže radíte tazatelce nevyhledat právní pomoc a plácat se v tom raději sama?

    Vložil Misme, 17. Září 2017 - 12:47

    Ne, to neradím, to tam psáno není. Je to zpráva o aktuální situaci a je možné, že je podmíněna i lokalitou, tzn. že v jiných lokalitách je advokátů, ochotných věnovat se této problematice, přehršel. Upřímně přeji každému, aby mou zkušenost nemusel absolvovat, tedy pokud si to přeje. Mě toto prozření stálo 23 měsíců života.

    No a pokud už dojde ke stejnému poznání jako já, pak mu doporučuji spoléhat zejména na sebe, neupínat se k jakémusi zdroji absolutní a univerzální pomoci, nečekat, že jeho problém vyřeší někdo jiný. Čerpat vědomosti samostudiem, diskusí např. i zde na fóru, ale mít vlastní vědomí, podložené přesvědčení, vědomosti a sebevědomí ve věci. A to vše proto, aby si v případě, že nenajde pomoc u odborníků, dokázal pomoci i sám. A pokud najde pomoc u odborníků, aby byl schopen s nimi vést VĚCNÝ dialog.

    Vložil René (bez ověření), 17. Září 2017 - 14:04

    Takovému žalobci přeji hodně štěstí. Žalované SVJ by tato skutečnost jistě potěšila.

    Vložil Misme, 17. Září 2017 - 15:09

    Vaše přání sice vyznívá ironicky, ale třeba takto nebylo myšleno. A štěstí určitě není na škodu.

    Proč se domníváte, že by žalované SVJ tato skutečnost jistě potěšila? Ty, co žaluji já, tato skutečnost nepotěšila, zaskočila je zcela v nedbalkách. Vůbec nepočítali s tím, že bych se žalobním návrhem domáhala nápravy. Na vynesení rozsudku ale ještě nedošlo, je předčasné předjímat, jak to dopadne. Já jsem měla potřebu věc řešit, ne čekat na zázrak. Dějí se mi nepravosti, které mi vadí a u nichž jejich původci očekávají, že bych je měla stejně jako ostatní trpně snášet.

    Věnovala jsem hledání pomoci téměř 2 roky, nejen u advokátů. No a pak jsem si jednoho dne řekla, že někdo utrácí za cigarety, někdo hraje na automatech, jiný vráží prachy do base jumpingu, a já, vzorňucha, si teda za svý prachy užiju české soudnictví. Dospěla jsem k závěru, že pokud prohraju, aspoň ušetřím za advokáta, a po umístění do „ústavu pro dlužníky“ budu mít zajištěnu střechu nad hlavou a stravu (doufám). Pokud ovšem vyhraju – očekávám obdobně opojné pocity, jako milovníci typicky adrenalinových sportů. Ať tak nebo tak, dozvím se něco nového, možná se něco nového doví i jiní (pokud budou chtít), a za to mi má hra vabank stojí. Pan soudce se snaží udržet mrtvolný výraz, těžko mohu odhadnout, co se mu děje v nitru. A je příjemné domnívat se, že se za tím mrtvolným výrazem skrývá porozumění pro mé rozhořčení. Považuji za úspěch už jenom to, že žalovaný navrhl zamítnutí žaloby a o věci se jedná, protože soud mu nevyhověl. Vyhověl mně.

    Rozumím ale tomu, že tak jako já nemám odvahu např. na paragliding, tak někdo jiný ji nemá na soudní spor. Ale nevidím důvod, proč by jedno nebo druhé mělo být terčem ironie.

    Vložil Čmuchal (bez ověření), 17. Září 2017 - 15:35

    Když jste hledala 2 roky advokáta, víte že na dovolání ho potřebujete ať chcete nebo ne a že Vám pak Vaše právní amatérština nestačí. Stačí aby to SVJ za peníze SVJ podalo odvolání či dovolání. Kde potom budete shánět narychlo právníka?

    Ve Vašem blízkém okolí se někde nachází „ústav pro dlužníky“? Já míním že (1) řízení trvá většinu let 5 a více a (2) místa pod mostem jsou již trvale obsazena bezdomovci. Možná též budete potřebovat nájemní list.

    Vložil K.L.F. (bez ověření), 17. Září 2017 - 16:15

    „na dovolání ho potřebujete“

    Potřebujete ho toliko na podpis dovolání, nikoliv na sepis dovolání.

    Vložil Misme, 17. Září 2017 - 16:08

    Je to moje volba. A není to poprvé, co jsem se rozhodla jít k soudu bez advokáta a přesto jsem zvyklá vyhrávat. Opravdu jsem ještě neprohrála, a to i když protistrany advokáty měly. Tento případ je věcně odlišný, proto jsem hledala pomoc. Uvědomuji si, že můj pohár štěstí se možná naplnil, ale jak jsem psala, pořád mám výrazně vyšší pravděpodobnost přežití než u base jumpingu. To ostatní budu řešit, až nastane čas. K těm úvahám ohledně odvolání a dovolání – protože jsem se odvolávala u všech předchozích řízení, advokát v odvolacím řízení potřebný nebyl, nikdy jsem ho neměla. A to, že jsem hledala advokáta automaticky neznamená, že vím, že na dovolání protistrany, tak to píšete, ho potřebuji.

    Co radíte? Čekat, až ten chlív v „bytové politice“ vymete někdo na nás? Pokud řízení trvá zaručeně 5 let, mám dost času se připravit na jiné časy. A jiné neznamená horší.

    Vložil aaaaaa (bez ověření), 15. Září 2017 - 8:31

    Do čeho jste vlezli, to máte. Trestní oznámení můžete podávat jak chcete, ale nejdříve si prostudujte základní dokumenty abyste věděli, na koho to trestní oznámení vlastně máte podat a co má být jeho obsahem. Správcem domu je svj. Ještě jednou studujte, studujete základní dokumenty, máte veliké mezery ve znalostech jak funguje svj a kdo komu co platí a co vlastně platíte vy.

    Vložil MartinII, 15. Září 2017 - 20:43

    „Vyúčtovat dlouhodobou zálohu v minimálním členění na náklady na opravy a na výdaje na modernizace a rekonstrukce společných částí“

    Správní firmu musí zajímat, co je ve smlouvě se společenstvím a za co dostává zaplaceno. Smlouvu (dobrovolně) výbor a správa neposkytnou, i když jako člen SVJ máte právo znát její obsah.

    Přečtěte si příspěvek pana Pavla ze srpna 2016 na téma Příspěvek správy domu jako konečná platba nebo jako zálohová platba

    Co znamená „jako dům do záloh vlezli“ ? Že jste utratili přesně tolik, kolik jste na příspěvcích uhradili ? Zálohami myslel předseda „příspěvky správy domu a pozemku“ ? Asi nedostáváte ani vyúčtování služeb, viz „pokuty a penále“ se strany vlastníka 104/2015 Sb. a 67/2013 Sb. (viz zdejší diskuse).

    • – – – – – – – – – –

    „předseda a další dva členové výboru nechali vyměnit při výměně společných dveří i své vlastní vstupní dveře, i když se dle stanov nejedná o společnou část z peněz z dlouhodobé zálohy“

    Pokud byla (dle mne) škoda vyšší než 5000 Kč, tak snad naději máte. Já jsem trestní oznámení na výbor podával a Policie ho odložila, že je škoda nižší než 5000 Kč.

    Co je o tom v zápise ? Lake zde psal, že společenství může poslat za odměnu třeba výbor na Seychely, a pokud to je odhlasováno v zápise, tak s tím asi nic nezmůžete. Zkuste si opatřit nahrávací techniku a přečtěte si zdejší diskusi o nahrávání schůze.

    Kolik je váš podíl na ceně dveří ? Zkuste si ho třeba odpočítat z měsíčních příspěvků správy domu a pozemku. A uvidíte, co výbor podnikne. Zda podat žalobu, zvlášť když je podíl třeba 999 Kč.

    • – – – – – – – – – – – – – – –

    Pokud se někomu moje rady nelíbí, ať navrhne něco schůdnějšího. Hlavně ne ale, že si má člen společenství (kterým se nestal dobrovolně, jak již jeden diskutující v jiném vláknu připomněl) nechat vše líbit. Snad i pro člena společenství platí, že je nutno posuzovat NOZ v celém kontextu, nejen od § 1158, případně ještě § o schůzích spolku cca § 200.

    Viz

    "§ 1

    (2) Nezakazuje-li to zákon výslovně, …

    §2

    (1) Každé ustanovení soukromého práva lze vykládat jenom ve shodě s Listinou základních práv a svobod

    (2) Zákonnému ustanovení nelze přikládat jiný význam,

    (3) Výklad a použití právního předpisu nesmí být v rozporu… "

    Myslíte že paragraf zneužití společných peněz v trestním zákoníku je ? Znáte vůbec trestní zákoník, když jako mnozí jiní se na něj spoléháte ? Přečtěte si, když už, tak §220 a §221.

    Rozlišujte trestní oznámení dle zákona 40/2009 Sb. a civilní žalobu !!!

    Vložil maruška (bez ověření), 17. Září 2017 - 17:08

    pro Alena. Mám stejné zkušenosti,náš předseda je větší kalibr,ten si dal udělat rovnou plynové rozvody ve dvou jednotkách,policie to smetla ze stolu,měl známého.U soudu to bylo ještě horší,viník jsem já,že jsem mu přestala platit do FO.když nemáte na hodně dobrého právníka u soudu neuspějete,zákony jsou jenom pro bohaté.

    Vložil Jarmila 44 (bez ověření), 17. Září 2017 - 17:53

    Sice nevím přesně jak je to s balkony, ale účtují nám nebalkonovým nátěr balkonů, vyúčtování služeb dle staré vyhlášky, za „pronájem“ střechy T-mobilu, si prý „správce“ ponechal část peněz za členy SBD i když jsou vlastníky, ale zůstali i členy SBD a o částku, kterou si ponechali, krátili i podíl vlastníků. Navýšení záloh , bez vyůčtování, které neprošlo shromážěním , neakceptuji , nevíme za co byly utraceny, tak mi z přeplatků (vysokých) srážejí dluh. Neví někdo jak se z kladných zůstatků vypočítává dluh, a proč se zálohy zvedají, když tam mám peněz dostatek, ale to jen tak na okraj.

    Vložil K.L.F. (bez ověření), 17. Září 2017 - 17:22

    „U soudu to bylo ještě horší,viník jsem já,že jsem mu přestala platit do FO.“

    To by mne zajímalo. Soud určil, že jste povinna platit do FO? O jaký § takovouto povinnost opřel?

    Vložil maruška (bez ověření), 17. Září 2017 - 21:46

    já jsem se obhajovala bez právníka.Práník protistrany se zná se soudcem,chodí spolu na kafe,to snad stačí,žijeme ve zkorumpované zemi

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".