Neplatiči - vnitřní směrnice

Vložil DH 10 a 12 Břeclav, 4. Prosinec 2011 - 16:09 ::

Dobrý den všem,

jsme nováčci v oblasti společného vlastnictví. Rád bych se zeptal na způsob jednání s neplatiči. Jsme malé sdružení 16 bytových jednotek a nechceme na sebe zbytečně štěkat (výbor na majitele). Je možné provádět upozornění pouze ústně, se zápisem o uznání dluhu, od tohoto data do dvou měsíců první upomínka, další dva měsíce druhá upomínka a poté podání soudní žaloby??? Předpokládám, že úroky z prodlení se počítají od vzniku dluhu (tedy od data splatnosti daného poplatku) ve výši reprosazby plus pět procent p.a. – jak jsem včetl v některých diskuzích. Je možnost tyto urkoky začít počítat např. až od odeslání první upomínky?? Aby zbytečně nevznikaly administrativní náklady při zpoždění jen o několik dní? Pokud jsem popsal smysluplný systém, jakým způsobem jej zakotvit – předpoklad – odhlasování 75% členů společenství – stačí vnitřní směrnice SVJ nebo je třeba toto vkotvit do stanov.

Předem Vám všem děkuji za odpovědi a nezlobte se, prosím, zbytečně na neznalého začátečníka.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil penik, 4. Prosinec 2011 - 20:38

    měl bych doporučení. Upomínky neposílejte po dvou měsících. Tuto lhůtu zkraťně. Až budete mít dlužníka, tak jej začnete právní cestou řešit v o polovinu kratším čase. A jestli se nebude schopen srovnat po dvou třech měsících, těžko se srovná po šesti. Ti, co se chtějí srovnat/dohodnout se srovnají nejpozději s předžalobní upomínkou. Ti co se nechtějí srovnat, akorát získají čas.

    Vložil DH 10 a 12 Břeclav, 4. Prosinec 2011 - 22:43

    děkuji za doporučení, nechám schválit výborem. Přesto mne zajímá, zda v mnou navrhovaném postupu (a náhledu na věc) nespatřujete nějakou chybu, která by mohla vést k právním problémům vůči výboru, zejména co se úroků z prodlení týká. Dá se stanovit nějaká maximální lhůta splatnosti (např. 21 dní od posledního dne měsíce, v němž pohledávka vznikla) aby nevznikaly v otázce zmíněné úroky ve výši pár korun (a jejich administrace by byla mnohem dražší)?

    Bc. Jaroslav Sojka předseda výboru SVJ

    Vložil Petr, 5. Prosinec 2011 - 13:34

    Nic vám nebude platný právní postup, když zmeškáte čas nam podání žaloby. To je důležitější než pár korun úroky a pěkne slušně, aby se pan dlužník nezlobil. Například správní firma (účetní) pozdě ohlásí výboru dluhy (až při ročním vyúčtování). Pokud mezitím někdo jiný podá na neplatiče návrh na exekuci (nesplácení hypotéky), jsou vám všechny rady k ničemu. Viz další vlákna o neplatičích. Kolik takových neplatičů se směje ostatním věřitelům v domě (nejen tam) do očí a nic neplatí ?! Nemají majetek, nic si na něm „nevezmete“ a byt je již v exekuci. Třeba ani nepřebere Vaše upomínky ať jsou po týdnech či měsíci. Problém je (může být) už přebírání vyúčtování. Řekne, že ve schránce nic nebylo.

    Vložil DH 10 a 12 Břeclav, 6. Prosinec 2011 - 21:44

    Pane Petře,

    děkuji za rady a také respektuji Váš názor. Na štěstí jsme sdružení pouze se 16 BJ a všichni se známe. Informace o platbách nám chodí pravidelně, proto můžeme jednat rychle. Nevýhodou toho, že bydlíte v malém domě je to, že se se všichni znají se všemi. Naprosto striktní přístup by se jistě setkal s nevolí, navíc, málo BJ dává možnost výboru se jednotlivým (mimořádným) případům věnovat pečlivě a rychle. V původním dotazu mi šlo zejména o to, zda námi navrhovaný způsob není v některých krocích protiprávní, případně o rady, jak si naše chování navíc pojistit. O zkrácení lhůty samozřejmě uvažujeme a projednáváme v rámci výboru. Bc. Jaroslav Sojka předseda výboru SVJ

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".