neplatiči

Vložil Iva (bez ověření), 6. Leden 2014 - 21:47 ::

Dobrý den, mám dotaz – má někdo zkušenosti s následujícím: v SVJ je neplatič, který svůj byt během letošního roku prodal. Prodej se uskutečnil v době, kdy již neplatil na náklady spojené se správou domu a pozemku (a zřejmě i zálohy na služby)- dluh údajně již činí okolo 70 000,00. Zatím výbor SVJ vlastníky o této skutečnosti neinformoval, a to ani na shromáždění vlastníků. Ovšem jak je zřejmé z katastru nemovitostí tímto majetkem je ručeno bance. Nový vlastník také neplatí. Jak byste v tomto případě postupovali při vymáhání dluhů u obou vlastníků (původního a nového)? Exekuce na majetek zde zřejmě uplatnit nepůjde, tak jak se domoci dlužných částek. Děkuji za jakoukoliv radu.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Neználek' (bez ověření), 6. Leden 2014 - 21:53

    Nu jak vidět výbor je odměňován ale činnost nevykazuje. Částku 70.000 odhaduji na neplacení v počtu 10 – 14 měsíců. To je značná doba poro „úvěrování“ neplatiče. Máte nepochybně i chybně stanovené zálohy dle §15/2 jinak byste si nedovolili tak dlouho otálet s vymáháním.

    Neználek'

    Vložil tazatel jaryn, 7. Leden 2014 - 18:57

    Problém je v liknavosti vlastníků a né výboru. Pokud je vše jedno vlatníkům tak proč by to nemělo být jedno výboru. Jaký výbor tací vlastníci a naopak … Každého rozumného vlastníka by mělo zajímat , zda je vše v SVJ finančně v pořádku. Pokud né tak odvolat výbor a sám jít příkladem a začat konat.

    Vložil IvaP. (bez ověření), 13. Leden 2014 - 10:24

    Říkáte, že problém je v liknavosti vlastníků. Ale když vlastníky výbor neinformuje, a to ani na shromáždění vlastníků (kdy již dluh existoval) tak vlastník samozřejmě předpokládá, že všichni řádně platí. To bych vlastníkům za vinu nedávala. Nahlédnu-li do obch.rejstříku, tak z roční účetní závěrky za r.2012 lze vyčíst, že dluhy nebyl, takže začal zřejmě vnikat až po 1.1.2013. Ovšem výbor celý rok vlastníky neinformaval, a to ani, jak jsem již výše uvedla, na shromáždění vlastníků. Informace o dluhu se dostala ven neoficiálně zhruba před 14 dny. Jsem zvědavá, co nám na to výbor odpoví.

    Vložil levape, 13. Leden 2014 - 11:32

    Vy v obchodním rejstříku vidíte roční účetní závěrku SVJ ?

    Vložil hlava napěchovaná senem (bez ověření), 13. Leden 2014 - 12:10

    a divíte se čemu? Hodně SVJ ji tam dává např. ICO: 26741555, 27264734, … stačí jen několik záznamů projít. někteří ji tam nedají a jiní ano.

    Jenže ono zjišťovat z účetní závěrky kolik je zde neplatičů a jak moc se o vymáhání výbor stará je krávovina. Vlastníci na to přijdou ale to již bude pozdě. Vlastníci musí sami aktivně se starat jak SVJ hospodaří. A je třeba je k tomu přinutit palečnicemi.

    Jak výbor „IvaP“ odpoví – to je jasné NIC jí neřekne nebo jen na púl huby – prostě k ničemu to nebude ani jí ani těm které by to mělo zajímat. Chtěl bych vidět který majitel společnosti by dopustil aby se jeho výkonný ředitel a banda vyžírků pod ním (členové výborů) nazývající se vznosně management starali takhle o majetek a jěště drze obstruovali při snaze zjistit skutečný stav věcí

    Vložil Rexcat (bez ověření), 7. Leden 2014 - 11:51

    Určitě to lze vymáhat po bývalém i současném vlastníkovi. Ovšem musí tak učinit výbor- prokázat předpis záloh,neuhrazené částky atd. Pokud máte neschopné členy výboru,začněte tím,že je odvoláte a zvolíte nové.

    Vložil hlava napěchovaná senem (bez ověření), 7. Leden 2014 - 12:17

    náš výbor se stará o vymáhání svojich „odměn“. To je tolik práce že na jinou mu již nezbývá fortel. Když mě bude výbor štvát, tak mu prostě ukážu kdo je Pánem a kdo jen psem (sluhou jak káže pán Lake)

    Vložil Milan Vlček (bez ověření), 7. Leden 2014 - 16:51

    Předpokladem k jemukoliv vymáhaní dluhů, jsou průkazné doklady z účetnictví a průkazné doklady o stanovení záloh , poplatků atd. Usnesení shromáždění SVJ. Po shromáždění kopií všech dokladů najděte právníka a podejte návrh na platební rozkaz (PR ) . Dá se to stihnout za dva dni, PR se podávají elektronicky, záloha pro právníka cca 4000 Kč za jeden případ. My podáváme pokud dlužník nekomunikuje , PR po 1 měsíci prodlení. I menší částka se pak prodraží dlužníkovi minimálně o 800 Kč. Zatím jsme vždy úspěšní, většinou zaplatí dlužník ještě před odsouzením. V případě, že je byt zastaven bance, nic se nemění, v první řadě jde exekuce na b. účty , mzdy a soc. dávky. Pokud ani to nepomůže ( dlužník dělá jen načerno a nemá žádný příjem ) a byt je zastaven, budete to platit za dlužníka i nadále a nikdo vám nepomůže. Poučení , žaluje dlužníka ihned jak dluh vznikne.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 7. Leden 2014 - 21:00

    Pane Vlčku, ono jde o to, co si představujete pod průkazným dokladem např. k předpisu dlouhodobé zálohy. Představa, že je to usnesení vlastníků o tom, že se platí 20,–Kč za metr vlastněné plochy bez dalšího, tak se obávám, že to tak není. To že existují neplatiči, kteří neplatí, protože mají důležitější věci a že se tito leknou po doručení platebního rozkazu a zaplatí je jedna věc, pokud se ale znalí vlastníci ohradí proti platebnímu rozkazu a podají odpor, tak teprve vznikne problém. Máte pouze případy vylekaných neplatičů, nebo se již někdo vzepřel a došlo to až k soudu? Přiznám se, že podávat na někoho platební rozkaz po měsíčním zpoždění mi přijde trochu přitažené za vlasy. Mějte se pěkně Magda

    Vložil salve, 7. Leden 2014 - 17:49

    A jak to bude v případě, že neplacení vzniklo jako reakce na událost, kdy je zde doporučováno přestat platit do dlouhodobě přijatých záloh?

    Vložil Janek000 (bez ověření), 8. Leden 2014 - 10:59

    Rád bych se zeptal k tématu neplatičů. Máme ve svém SVJ taktéž neplatiče, ale žaloby si podáváme v rámci našeho SVJ. Zatím vždy úspěšně a bez problému. Jediné čeho se nyní bojíme se změnou v NOZ. Nevíte náhodou jesti se změny dotkly i podávání žalob na neplatiče dle NOZ.

    děkuji za radu

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".