Neplatič

Vložil svj534, 29. Září 2010 - 16:53 ::

Dobrý den,potřebuji poradit jak formulovat předexekuční výzvu pro neplatiče,abychom se nedopustili právních chyb.Děkuji předseda SVJ

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Paja, 1. Říjen 2010 - 8:24

    Dobrý den, nejsem právník, ale přesto zkusím poradit.

    V dopise vlastníkovi bytu je třeba uvést výši dluhu/nedoplatku, k jakému je to datu, k čemu se váže (příspěvek na správu, služby spojené s užíváním bytu), uvést přesnou adresu bytu. Uvést lhůtu, do které má zaplatit a jak. Upozornit, že pokud neuhradí, budete vymáhat dluh soudní cestou. Doporučuji předat dopis proti podpisu nebo ho poslat doporučeně. Pak u nás následuje podání návrhu na platební rozkaz, kde soud zejména vyžaduje řádné zdokumentování a vyčíslení nedoplatku. Pokud vím, exekuce následuje, když dlužník neplní podle pravomocného platebního rozkazu. Prokázat doručení upomínky zatím soud nevyžadoval, ale určitě je dobré to mít :-)

    Pavel H.

    Vložil Anonymka (bez ověření), 1. Říjen 2010 - 8:58

    Zaslání předexekuční výzvy zákon neukládá, tekže si s formulací nemusíte dělat až takové starosti…

    Dokonce nám právník říkal, že zasílání upomínek neprodlužuje promlčecí dobu (tříletou), takže pokud dluh vznikl např. v r.2008, je nutné do 3 let podat žalobu, jinak máme smůlu… a upomínky nemají u soudu vpodstatě žádnou váhu…

    Vložil penik, 1. Říjen 2010 - 11:11

    Upomínky sice nejsou nutností k soudu, ale velice dobré je mít je. Důvod? Když je nemáte, soud dlužníka hezky poučí o svých právech a pak budete mít k vymožení komplikovanější cestu. Když je máte, celý proces je jednodušší. Takové zkušenosti máme u nás. Už se necháváme jen zastupovat a upomínky posíláme.

    Vložil lake, 1. Říjen 2010 - 8:47

    Domnívám se , že Paja radí nesprávně. Tazatel jasně napsal, že se jedná o předexekuční výzvu. To znamená, že o dluhu již soud pravomocně rozhodl a stanovil dlužníkovi platební povinnost. Nyní jde o to, že dlužník tuto povinnost neplní a věřitel hodlá požádat soud o nařízení výkonu rozhodnutí (exekuci).

    Žádná výzva v této fázi není nutná; bude mít pouze ten účinek, že dlužník z bytu odveze a skryje všechny cenné předměty, případně převede automobil na příbuzného, atd.

    lake

    Vložil Štěpánka (bez ověření), 1. Říjen 2010 - 11:29

    Souhlasím, jen jen doplním, že exekuci je potřeba si řádně promyslet, neboť jak píše pan lake, pokud dlužník nebude mít žádný majetek popř. účet či plat, který by mohl exekutor obstavit, bude exekutor úhradu svých nákladů (v nemalých částkách) vymáhat po věřiteli.

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 1. Říjen 2010 - 16:06

    Dlužník vlastní alespoň byt a ten se dá prodat nebo zastavit.

    Vložil Štěpánka (bez ověření), 3. Říjen 2010 - 18:02

    Toť otázka – co když má na bytě hypotéku, popř. jeho dluhy narostly jsou ve větší než cena bytu…

    Vložil Štěpánka (bez ověření), 1. Říjen 2010 - 11:29

    po věřiteli = po tom, kdo podal návrh na exekuci.

    Vložil svj534, 10. Říjen 2010 - 10:47

    Děkuji za Vaše odpovědi.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".