Neodsouhlasená výše záloh na schůzi

Vložil palucio (bez ověření), 24. Červen 2011 - 12:23 ::

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné vymoci po neplatičích příspěvků na správu domu a záloh na úhradu za služby jejich dlužné částky i v případě, že po založení našeho SVJ až dosud nebyla písmně na schůzi SVJ schválena výše záloh (schváleno pouze ústně). Při zakládání SVJ neměl nikdo z členů SVJ zkušenosti s touto činností. Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil palucio, 26. Červen 2011 - 18:40

    Bohužel už existujeme od 10/2008 a dosud se řídíme vzorovými stanovami. Dokud se pravidelně platilo, nebyla nutnost něco řešit. Teď už nějakou dobu 2 vlastníci jednotek neplatí a zjišťuji, že řešit situaci soudní cestou nemá cenu, protože stanovy jsou pouze všeobecné (vzorové) a u soudu by se o ně nedalo opřít.

    Je potřeba upravit část stanov „Hospodaření společenství a způsob nakládání s jeho majetkem“ a „Úhrada nákladů spojených se správou domu a pozemku a úhrada za služby“ tak, aby bylo u soudu vše jasné a vymahatelné.

    Prostě bychom potřebovali upravit část stanov výše uvedených tak, aby se o ně dalo opřít u soudu (stanovit tam jestli navíc dlužník zaplatí úroky nebo pokutu, v jaké výši atd.). Taky jsem se ptal právníka, za jakou částku by nám mohl stanovy sestavit – odpoveď 18.000,– Kč :-) Tak se je snažím pomocí zákonů sestavovat sám.

    Bohužel ale nemáme shromážděním schváleny výši záloh na správu domu a pozemku (není zapsáno v zápisu ze schůze). Oznámeno ale bylo naší správcovskou firmou. Zálohy na služby byly také oznámeny.

    Chyba byla na začátku fungování našeho SVJ, ale když nikdo nic nevěděl, bylo to těžké. Děkuji za reakce!

    Vložil lake, 25. Červen 2011 - 10:08

    Palucio, je třeba rozlišovat dva druhy záloh:
    (a) zálohy na správu domu a pozemku,
    (b) zálohy na služby.

    Zálohy na správu domu a pozemku:
    Povinnost platit tyto zálohy vznikla pouze v případě, že
    (a) o výši záloh rozhodlo shromáždění (§ 15 odst. 2),
    (b) výši zálohy, frekvenci placení a způsob platby sdělil vlastníkovi jednotky pověřený vlastník nebo výbor.
    Podotýkám, že vlastník jednotky je povinen hradit pouze takové zálohy, jejichž výše odpovídá ustanovení § 15 odst. 1 , to jest přispívání se musí dít poměrně podle spoluvlastnického podílu.
    Pokud v SVJ nebyly stanoveny zálohy a/nebo vlastníkovi sděleny, pak se žádné neplatí. Vlastníci jednotek jsou povinni uhradit vzniklé náklady dodatečně, a to na základě řádného a doručeného vyúčtování.

    Zálohy na služby:
    O výši záloh na služby platí obdobně, že výši záloh, frekvenci placení a způsob platby sděluje vlastníkovi jednotky osoba, která služby hradí a poskytuje. To může být např. původní družstvo, nebo SVJ, nebo správce jednající na základě komisionářské smlouvy. Vlastník jednotky je povinen hradit zálohy pouze v takové výši, která odpovídá jedné dvanáctině skutečných nákladů jednotky za předchozí rok, se započtením vlivu předvídatelných změn (viz Cenový výměr MF 01/2010). Pokud v SVJ nebyly stanoveny zálohy na služby a/nebo nebyly vlastníkovi sděleny, pak se žádné neplatí.
    Způsob rozúčtování nákladů na služby je stanoven v Prohlášení vlastníka, nebo si jej shromáždění odsouhlasilo podle § 11 odst. 4 ZoVB.
    Vlastníci jednotek jsou povinni uhradit poměrnou část nákladů na služby dodatečně, a to po skončení zúčtovacího období, na základě řádného rozúčtování a doručeného vyúčtování.

    lake

    Vložil 566a567, 25. Červen 2011 - 2:29

    Dobrý den!

    Každý jsme jednou začínali. A my to měli těžší, neboť tento portál neexistoval.

    Předpisy záloh se neodhlasovávají. Ty vypočte správce podle zálohy předepsané dodavatelem. Následně ji rozpočítá mezi byty podle velikostí nebo podle počtů osob v bytech – jak co. Přitom je povinen pouze jednou věcí. Ten součet záloh nesmí být ani o 20% vyšší než záloha placená dodavateli a ani o 20% nižší.

    Pokud ještě správce nemáte a teprve začínáte hledat účetní, která „esvéjéčka“ dělá, je to na Vás (tedy jako na předsedovi). Ale rozhodně to nelze nechat odhlasovávat shromážděním. To odsouhlasuje pouze výši platby do fondu oprav.

    A pokud ještě ani dál nevíte, tak pro každý jeden byt udělat v excelu jednu tabulku na jednom listu, náklady dodavatelům rozpočítat a udělat jim jakýsi provizorní výpočtový list.

    Zdlouhavější, ale jistá verze: K tomu výpočtovému listu jim napíšete dopisy, kde bude číslo účtu společenství, jim přidělený variák, datum splatnosti (obvykle do 25. v měsíci), podepsáno předsedou a druhým členem ve výboru, jak po Vás chce způsob jednání ze zákona o vlastnictví bytů a jak máte napsáno na výpisu z rejstříku. To rozházíte, kopie si necháte podepsat „Převzal(a)“ datum a podpis, u toho bude přílohou ten výpočtový list a tím je stanovena povinnost placení záloh.

    Krátká verze (vhodná pro domy se 40 a více byty): Ta se liší v tom, že si v kopiích vytisknete jen ty výpočtové listy, a necháte si podepsat převzetí jejich kopií. Může se samozřejmě stát, že někdo nebude chtít podepsat či neotevře, ač bude doma. Nic složitého. V místě jeho podpisu doplníte „převzetí odmítnuto, doručeno vhozením do schránky“ a podepíšete se tam Vy a ještě jeden svědek.

    Vidíte, že na tom dohromady nic není. Ale naprosto Vás chápu. Také jsem tenkrát nevěděl, jak do toho…

    A protože jste se ptal ještě na neplatiče, tak udělejte vyúčtování hned, jak najdete tu účetní či správce a jim okmažitě bude dopočten nedoplatek. Oni se pak urychleně srovnají.

    Přeju od srdce, aby Vám to tam klapalo co nejlépe a dokázali jste se vždycky shodnout! (-:

    Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz

    Vložil Randa (bez ověření), 26. Červen 2011 - 7:12

    Vaše naivní poezie správy společenství je úsměvná.

    Vložil anon (bez ověření), 25. Červen 2011 - 12:31

    Cituji „Předpisy záloh se neodhlasovávají“. Není až tak pravda. Třeba v našich stanovách je odstavec, že shromáždění SHVALUJE (stanovuje) zálohy.

    Hned ale musím uvést, že je to bohužel naprostý NESMYSL aby shromáždění rozhodovalo o výši záloh a to protože:

    1. Zálohy se stanovují tak aby pokryly spotřebu. Nejlépe toto stanoví výbor/správce/ú­četní apod.
    2. I kdyby se to náhodou někdo rozhodl realizovat, jak se jako bude na schůzi hlasovat o výši záloh třeba pro 50 i 100 bytů?

    Tedy stejně jako se ve spoustě společenství porušují bohužel nesmyslné zákony tak ve spoustě společenství se bohužel MUSÍ porušit o schvalování záloh protože to prakticky NELZE.

    Předseda

    Vložil jardaparda, 25. Červen 2011 - 7:26

    Výše záloh:
    Záleží, co mají ve stanovách, a ne co vy považujete za správný. Viz čl. VII. odst. 3 písm. g) vzorových stanov.
    Mělo být samozřejmě řešeno s jinými globálními otázkami hned na prvním (ustavujícím) shromáždění.
    Způsob rozúčtování záloh:
    §11 odst. 4 ZoVB.

    Vložil Hadac (bez ověření), 24. Červen 2011 - 13:06

    Hadam, ze se musi podilet na nakladech bez ohledu na to, zda se plati zalohove, ci jakkoliv jinak. Schvaleni vyse zaloh se tyka prave jen vyse zaloh, nikoliv zda se bude vubec platit anebo ne.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".