Nemáme účetnictví, pomoc..?

Vložil Obcan, 6. Srpen 2018 - 6:09 ::

Dobrý den, co dělat, když nemáme žádné účetnictví za posledních XX let. Začíná to zajímat stát… Co dělat, má někdo radu jak problémy šikovně řešit…? Členové výboru máme byty na hypotéky, můžeme o ně přijít..? Díky. Výbor SVJ

  • účetnictví

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil ArtCasa, 16. Srpen 2018 - 12:21

Dobrý den, tady nezbývá nic jiného než se pokusit dát účto dohromady. Něco jistě máte, zcela jistě znáte své dodavatele..Určitě se to dá dát dohromady. Zajímalo by mne jakým způsobem se dělalo vyúčtování služeb pro jednotlivé vlastníky… Pokud budete potřebovat mohu poradit…

Vložil Marek2018 (bez ověření), 6. Srpen 2018 - 8:11

Jediná možnost začít s účetnictvím. Vyberte si firmu, která Vám to bude provádět. Za peníze Vám určitě udělají i předešlé roky, pokud máte veškeré podklady.

Co mě zaráží, že jako celek shromáždění nic roky nedělalo a neslapalo výboru na paty. Pokud jste nový vybor mnoho štěstí jednání s úřady.

Vložil Obcan, 6. Srpen 2018 - 8:40

Nejsme nový výbor. Jeden člen je např. ve výboru od zápisu SVJ do rejstříku SVJ, ostatní dlouho. Pár podkladů máme, ale ty nelze zveřejňovat. Jaké případné postihy hrozí pouhému členu výboru, mistopředsedovi, předsedovi a bývalým členům výboru…? Kde lze najít k věci informace? Kolik let zpátky je nutné udělat účetnictví a kolik to asi stojí? A z čeho by firma vycházela, když nemáme dost podkladů, jak se takové případy v praxi celkově řeší?

Vložil páčko (bez ověření), 7. Srpen 2018 - 9:32

Co se tejká odpovědnosti a možnejch postihů členů výboru, nedávno tu někdo citoval judikát:

5 Tdo 1226/2015: obviněný nesplnil povinnost provést opatření k obnovení účetnictví, ze kterého se zachovaly pouze fragmenty hlavní knihy … v případě, že účetní záznamy jsou ztracené … je účetní jednotka povinna provést opatření k obnovení účetnictví. Obviněný proto byl povinen účetnictví obnovit a zajistit jeho řádné vedení, což nesplnil, čímž naplnil znaky přečinu zkreslování údajů o stavu hospodaření. 

Takže je to až na dva roky v báni, možná víc pokud byla způsobená škoda viz § 254 trestního zákoníku, tam je to vyjmenovaný.

Nutný je mít účto: 10 let dozadu závěrku (rozvaha, výsledovka, příloha) a 5 let k tomu navíc hlavní knihu, účetní deník, účtovej rozvrh a inventury.

Znám a můžu nakontaktovat lidi, co dělaj rekonstrukce účto za 160 kaček za byt a rok, a dokážou to v případě nouze i z minima dokladů, nutný jsou kompletní výpisy z účtu (duplikáty vám udělá za poplatek banka) a k tomu aspoň něco dalšího, nejlíp vyúčtování.

Kdybyste měl zájem o kontakt pište na: packo zavináč volny tečka cz

Vložil Max (bez ověření), 12. Srpen 2018 - 8:20
Vložil Adam wohlra (bez ověření), 6. Srpen 2018 - 10:33

Když jsem si přečetl Váš dotaz a odpověď na Marka2018. Tak jsem se zhrozil. Výbor by měl být odvolaný.

Nikdo nevedl ani výdaje a příjmy? Kde shromažďujete faktury?

Nevim, s jakým úřadem máte problém,ale pokud zahájil nějaké řízení,tak výsledkem bude pokuta pro SVJ. Co vím,tak je to 6% z aktiv.

Najmete si ihned firmu a reste letošní rok.

Kolik stojí účtování za předešlé roky? 20 000 až 30 000 Kč za jeden rok, ale každá firma to má jinak.

Vložil Obcan, 6. Srpen 2018 - 11:58

Zajímat se začala PČR, FU… Nevíme jak to to zkončí. FU nařídí vypracovat účto za XX let zpět..? Co vlatníci, mají nárok na revizi plateb záloh za cele zpětné období? Někteří to žádali.

Vložil × (bez ověření), 6. Srpen 2018 - 14:38

Jak jste docílila toho, že policie začala konat?

Obracela jsem se na policii opakovaně s podnětem k prošetření hospodaření SVJ, „bylo kvalifikovaně posouzeno a odloženo bez opatření“.

Vložil Pavel II (bez ověření), 7. Srpen 2018 - 14:08

Pomocnou ruku je třeba hledat na vlastním rameni. Pokud to vlastníkům vadí není nic jednoduššího jak si stále nevolit stejný výbor. Pokud to vadí jen Vám lze zahájit samostatný boj počínaje předáním předpisu záloh, který reklamujete pro neurčitost po předchozím vyžádání přístupu k účetnictví. Žádná policice, FÚ nebo jiný státní orgán ten boj za Vás neprovede.

Vložil Obcan. (bez ověření), 6. Srpen 2018 - 15:07

My nevedem zákon.učto apod. XX let. Nevím, vybor se sám neudal.

Vložil aaaa (bez ověření), 6. Srpen 2018 - 12:46

Občane, jaké úkony zahájila PČR a FÚ? Tyto státní složky se nezajímají, ale konají tj. zahajují nějaké řízení. Jak se jmenují dokumenty, které od nich přišly na SVJ? Nejdříve byste měl uvést, v jaké jste procesní pozici. Asi někdo ztratil nervy a udal neschopný výbor, který mnoho let porušuje zákony, ani se mu nedivím.

Vložil aaaa (bez ověření), 6. Srpen 2018 - 12:46

Občane, jaké úkony zahájila PČR a FÚ? Tyto státní složky se nezajímají, ale konají tj. zahajují nějaké řízení. Jak se jmenují dokumenty, které od nich přišly na SVJ? Nejdříve byste měl uvést, v jaké jste procesní pozici. Asi někdo ztratil nervy a udal neschopný výbor, který mnoho let porušuje zákony, ani se mu nedivím.

Vložil radka222222 (bez ověření), 6. Srpen 2018 - 12:14

vám nenařídí nic dodělávat, fú dá pokutu. vlastníci asi (doufám) budou požadovat náhradu škody po výboru. skončí to pokutami a doufejme (podle pčr to tak vypadá) trestním oznámením na výbor.

Vložil Pavel II (bez ověření), 7. Srpen 2018 - 14:22

nikoliv konkrétní osoby (statutáři) a také ji všichni zaplatí ze svého a mohou se soudit s nejistým výsledkem se statutáry. Udavačství se nevyplácí. Není nad přímé řešení výbor prostě vyměnit. Často to musí vzít na svá bedra vůdce „vzbouřenců“, ale kdo chce mít pořádek musí se o něj SÁM postarat. Nakonec to není taková věda, když se dá spoustu věcí zadat a jen kontrolovat správce a hlavně peníze, které je třeba dávat na účet SVJ a ne správce (jak je mnohde zvykem).

Vložil Obcan. (bez ověření), 6. Srpen 2018 - 14:50

Pro radku2

Jak hluboce zpět může fu vyžadat komplet ucto podklady? Nějaké mame až od konce 7/2015. Do te doby je to bída… Jak muzou vlastnici žalovat vybor, jako každý vlastnik podá sám žalobu na členy výboru? Vždyť např. škoda za pokuty vznikne SVJ, to bude mít pohledávku…

Vložil radka222222 (bez ověření), 7. Srpen 2018 - 6:48

archivovat se musí účto a doklady 10 let. ano, pokuty bude muset zaplatit svj, ale od NOZ je osobní a majetková odpovědnost členů výborů SVJ v čele s předsedou výboru. Tím, že člověk přijme funkci, stává se osobně odpovědným za škodu způsobenou v souvislosti s výkonem takové funkce. Takže kterýkoliv (či všichni) z vlastníků může podat žalobu na náhradu škody. Takže pokud se výbor nechal zvolit a nic nedělal, věřím tomu, že soud žaloby vlastníků na náhradu škod potvrdí. A to doufejte, že jste neinvestovali peníze vlastníků do předražených oprav či nějakých věcí bez souhlasu shromáždění apod… Naštěstí žalob na členy výboru přibývá, takže už asi nebude zájem ze strany „domovnic či domovních důvěrníků“, kteří členství ve výboru berou jako legitimaci k tomu buzerovat vlastníky a hrát si na pány tvorstva, být ve výboru.

Vložil účetní (bez ověření), 7. Srpen 2018 - 8:26

Archivovat 10 let se musí jen účetní závěrka. Účetní doklady a účetní knihy se musí archivovat jen 5 let. Pište jen o věcech o kterých něco víte, pokud takové vůbec jsou. Váš výrok, že „Naštěstí žalob na členy výborů přibývá“ svědčí o tom, že sama nic užitečného neděláte, jen jste zbytečně živena ze státního rozpočtu.

Vložil revizor. (bez ověření), 7. Srpen 2018 - 9:19

po 5ti letech udělá jen ten komu se to hodí. Likvidace podkladů po 5ti letech chápu u subjektu kde je jeden vlastnik ale u svj je to krajně podezřelé!

Vložil účetní (bez ověření), 7. Srpen 2018 - 11:11

Revizore, já jsem reagoval na lživou informaci radky222222. Váš příspěvek je tedy mimo mísu. Asi nemoc z povolání jako u radky, co?

Vložil janica, 6. Srpen 2018 - 10:22

Co to je pár dokladů? Máte snad výpisy z bankovního účtu, kde se objevuje, za co jste platili, jsou tam platby vlastníků a ze SIPO. Co jste udělali s fakturami, pokladními účtenkami za nákup v hotovosti? To se vyhazuje? Jaké máte smlouvy s dodavateli SV, tepla, teplé vody, elektřiny a plynu? Oni vám neposílají faktury? Museli jste platit za revize. Jak vlastně jste prováděli roční vyúčtování? Měli jste správce nebo jste vyúčtování vůbec nedělali? Najděte si účetní nebo správce, který vám bude dělat nasmlouvané úkony. Firma určitě dokáže udělat účetnictví i za minulé roky, ale bez podkladů a dokladů asi těžko. Napravte to tím, že budete dělat účetnictví aspoň od letošního roku. Archivace účetních dokladů je podle zákona. Pokud někdo z vlastníků podá trestní oznámení, tak si to výbor odskáče. Říká se, co není psáno, není dáno.

Vložil 333€ (bez ověření), 6. Srpen 2018 - 10:09
Vložil aaaa (bez ověření), 6. Srpen 2018 - 9:58

Občane, výbor by měl být okamžitě odvolán a měl by být zvolen někdo, kdo alespoň tuší, co má člen výboru dělat. Nerozumím tomu, že máte podklady, „ale ty nelze zveřejňovat“. Na tomto webu po vašich podkladech nikdo neprahne. Ale pokud je nepředáte účetnímu, tak co si myslíte, že bude účetní účtovat? Nebo si děláte jen srandu? Nebo jen blouzníte z horka?

Vložil AsiTak, 9. Srpen 2018 - 23:26
  1. Nutno si uvědomit, že SVJ pro „stát“ ekonomickou aktivitu nevykonává, ten spravuje dům vlastníků a řeší potřeby uživatelů domu. Nebudete-li zbytečně na sebe upozorňovat udáním, nikdo od vás chtít asi nebude nic.
  2. Začněte vést účetnictví od letoška jako nově vzniklé SVJ. Rekonstrukce účta bez dokladu je neprůkazné, zbytečné vyhazování peněz.
  3. Pokud máte běžný účet a obsahuje finanční operace v minulosti, vyžádejte si výpisy do souboru a z toho lze vyčíst úhrady závazků a pohledávek a rekonstruovat i předpisy. To dělejte jen pro sebe a příliš mnoho peněz do toho neinvestujte! Záleží na tom, jak máte složité hospodaření (zda úvěr, pracovní poměry, výroba tepla a TUV atd.)
Vložil jux (bez ověření), 10. Srpen 2018 - 5:31

ale nee, ekoaktivni nejsou jen nektera SVJ. Doporucuji trest. judikaty k prav. dovzelani…

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".