Nejasnosti kolem Stanov

Vložil Pepa (bez ověření), 4. Listopad 2016 - 21:41 ::

Vážení, dovolil bych si zde rovněž uvést pár otázek. Musí být ve Stanovách že existence SVJ je na dobu neurčitou? Je pravda, že zákon 89/2012 Sb. určuje vlastníkům bytů hradit měsíčně pouze finance na zálohy např. elektr,SV a TV,teplo, a pod. a na správu domu za byt.plochu měsíčně zálohy platit nemusí? Zde stačí, když uhradí vše až na konci roku? Takových jobove by bylo víc, ale nechci zde obtěžovat,protože jsem zjistil, že tu např. otázka kolem náhrady za nesprávný postup výboru spolu s předsedou byla již uvedena, i když z toho nejsem v obraze, jak postupovat, když se výboři brání a prohlašují, že to dělat nebudou. Děkuji za odpovědi. Pepa

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil anon. (bez ověření), 5. Listopad 2016 - 5:04

    Pepo, váš dotaz je docela nesrozumitelný. Svj existuje pokud existuje dům a že svj existuje na dobu neurčitou, tak to nepatří do stanov. Vlastník má podle § 1180 NOZ povinnost hradit příspěvky na správu domu a to průběžně, ne najednou na konci roku. Dům se taky opravuje průběžně. To co vyjmenováváte jsou služby a na ty se přispívá zálohově, zálohy se každoročně vyúčtují. Na správu domu včetně oprav se může nebo nemusí přispívat zálohově, záleží na tom, jak máte schválená pravidla, žádné zálohy se zde ovšem vlastníkovi nevrací. Dům je potřeba opravovat a správu dělat průběžně. Členství ve výboru je dobrovolné a když někdo nechce ve výboru pracovat, tak ho nemůžete donutit, aby tam pracoval. O jakých náhradách za nesprávný postup výboru píšete, to je zcela nejasné. Když výbor něco dělá špatně, tak to není pouze jeho problém, ale taky problém vlastníků, protože mu to svou nečinností dovolí.

    Vložil trevor (bez ověření), 5. Listopad 2016 - 10:46

    Nemyslím, že by z kapitoly bytové spoluvlastnictví vyplývalo, že vlastník MUSÍ platit průběžně (asi jste myslel zálohově každý měsíc?). Byť je to samozřejmě v 99 % případů tak a u velkých domů by asi hospodaření ani jinak fungovat nemohlo.

    Máme malý dům o 6 jednotkách se 3 majiteli. Na služby přispíváme periodicky podle splatnost faktur dodavatelům, což je čtvrtletně. Dům nemá prakticky žádné provozní náklady, a když byla nutná oprava, tak jsme se složili jednorázově na úhradu firmě. V brzké době nic neplánujeme, tedy ne v příštích 5 letech.

    Vložil vn (bez ověření), 5. Listopad 2016 - 11:18

    Protože společenství má plovinnost každý měsíc platit dodavatelům zálohy. Domníváte se, že si snad bude peníze na tyto zálohy tisknout? Nekecejte, že dodavatelé požadují čtvrtletní splátky. Kecáte, že dům nemá žádné provozní náklady, nejaké mít musí a opravy nejsou dodávky od dodavatelů. Máte v tom drobátko zmatek.

    Vložil proč průběžně 2 (bez ověření), 6. Listopad 2016 - 17:02

    No úplně bych to tak kategoricky neviděl. Pokud jsou schopni vybírat potřebné finance na placení služeb dodavatelům a na správu tak, aby vždy včas zaplatili, tak proč ne. S tím měsíčním placením záloh dodavatelům to nemusí být vždy, my např. platíme dodavatelům zálohy na vodné a stočné, elektřinu společných prostor domu i výtahu a servis výtahu čtvrtletně, domovní odpad a úklid domu pololetně. Za účetnictví ročně. Teoreticky by stačilo, kdyby platili členové SVJ na tyto výdaje k datu, kdy budou hrazeny. To by asi mohlo fungovat v domě, kde je málo členů a nemají problém s placením. Je to samozřejmě trochu riskantní, ale třeba tam jsou movití vlastníci, kterým zaplatit potřebnou částku na vyžádání nedělá problém. Samozřejmě by měli platit tak, jak to mají ve stanovách. Já osobně bych to nedoporučoval, ale dovedu si představit, že to tak může v pohodě fungovat.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".