Nechtěné SVJ

Vložil džery (bez ověření), 3. Květen 2012 - 14:39 ::

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak postupovat v případě, kdy v domě rozděleném na bytové jednotky (5 bytů, 5 vlastníků) většina vlastníků tvrdí, že SVJ nechtějí založit a nechtějí dům spravovat dle ZoVB a nechtějí svolat první shromáždění a zápis do OR. Tato situace trvá již 7 let. Když jim řekneme, že SVJ je vlastně z dikce zákona již založeno, tvrdí opak. Jako společenství vlastně nefungujeme. Jak můžu jako menšinový spoluvlastník tento stav změnit, když mírné většině tento stav vyhovuje?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Klára* (bez ověření), 4. Květen 2012 - 10:06

    U nás byla podobná situace. SVJ ze zákona vzniklo, ale nikdy se vlastně nepodnikl žádný krok k jeho „oživení“. V celku se u nás vždy dospělo k nějaké rozumné dohodě, tak nebyl problém a důvod si život komplikovat. Jediné co nejen mě dělalo problém, bylo zasílání záloh na bankovní účet jednoho z vlastníků. Ono to 30 let může fungovat, ale nikdy nevíte jak na tom ten vlastník – majitel bankovního účtu je. Může se dostat do dluhů, následně exekuce a hned máte po penízkách, protože nikdo nebude řešit, kdo mu peníze na účet posílá a čí vlastně jsou. Prostě a jednoduše o peníze příjdete. To stejné se bude dít v případě smrti vlastníka. Vaše penízky jednoduše půjdou do dědictví. Dále v našem domě většinou nikdo moc nechtěl nic dělat – nejlépe být bez starostí. Obešel jsem vlastníky a podařilo se mi je přesvědčit hlavně o nevhodnosti ukládání financí na účtu jiného vlastníka a o možnostech o peníze přijít. Na to lidé slyší. Pak se SVJ „oživilo“ byl jsem zvolen PV a najal se menší správce, který za nás řeší administrativu. Za malé peníze máme kvalitní služby a v podstatě vše funguje jako předtím. Navíc máme díky správci dokonalý přehled o financích, což dříve nebylo. Správce funguje dálkově po celé ČR. Na e-mail mohu zaslat kontakt na správce, který nám pomohl i SVJ oživit. Hodně zdaru.

    Vložil xej (bez ověření), 3. Květen 2012 - 14:45

    A kdo vám objednává dodávky vody, energií, platí faktury a zajišťuje opravy?

    Vložil džery (bez ověření), 3. Květen 2012 - 15:01

    Smlouvy jsou právě vedeny na jednoho z původních podílových spoluvlastníků a zálohy se zasílají na jeho účet. Je to stav, který se mi nelíbí, ale enmůžu s tím nic udělat. Pravda je, že doposud nebyl problém. Ten nastal ve chvíli, kdy se část majitelů jednotek (nadpoloviční, ne však dvoutřetinová) dala svévolně do oprav společných částí domu, bez souhlasu zbytku. Oni prostě neuznávají, že v našem domě je SVJ a mělo by se hospodařit podle zákona.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 4. Květen 2012 - 5:57

    Slušnou formou vyzvěte všechny vlastníky k jednání. Zároveň jim oznamte, že do vyřešení přestáváte platit. Tedy jestli něco někomu platíte.

    Jen dotaz, o jakou opravu společných částí domu se jedná?

    Vložil Štěpán (bez ověření), 6. Květen 2012 - 17:18

    Váš dotaz má dvě části: placení spoluvlastníkovi a fungování SVJ.

    Co se týká placení za stávajícího stavu, je řešení poměrně jednoduché, hraďte ve výši nákladů, škoda Vám nemůže vzniknout. Spoluvlastník koná za nečinné SVJ. Dnem první schůze začnete platit společenství, do té doby trvá stávající stav. To je ta důležitější část Vaší otázky.

    Odpověď na druhou část závisí na tom, zda Vám stávající stav vyhovuje, či nikoliv. Pokud Vám vyhovuje, stačí vymezit jednotky tak, aby SVJ nevzniklo. Už se zde řešilo. Pokud Vám nevyhovuje, konejte. Jste oprávněna konat za nečinné společenství sama, stejně jako každý jiný spoluvlastník, po marném vyzvání, aby konalo společenství.

    Vložil svjrumunska, 3. Květen 2012 - 20:00

    Nejlepší je dohoda – kontaktoval bych právníka a jeho stanovisko předal ostatním vlastníkům. Při počtu 5 to je na jedno odpoledne – nás je v domě 46 :-) Zkusil bych kontaktovat aspoň další 2 či 3 sousedy s tím, že i drobné ústupky jsou mnohem lepší než soudy a komplikace. Hodně zdaru.

    Vložil džery (bez ověření), 6. Květen 2012 - 15:22

    Ona právě dohoda není možná, neuznávají, že SVJ již vzniklo. Právníka kontaktuji, zajímalo mě spíše jestli má někdo podobnou zkušenost a jak to řešil. Pokud vás nikdo neposlouchá a odmítá vaše názory tak i 5 je moc. Já jsem pro dohudu vždy, ale pokud se někdo dohodnout ani nechce, pak se asi bude muset vše řešit přes právníky. Je to zbytečné a hlavně časově i finančně nákladné pro všechny strany, ale bohužel jinou možnost jak bránit svá práva nevidím. Jen by mě zajímalo, jestli někdo může nařídit konání shromáždění a ustanovení právnické osoby – SVJ, pokud na shromáždění nikdy nepřijde nadpoloviční většina.

    Vložil svjvmt, 3. Květen 2012 - 22:34

    A kdo toho právníka zaplatí? Je SVJ jen jediná možná forma vlastnictví??

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".