Nebytový prostor

Vložil Nikola Mojžíšková (bez ověření), 18. Září 2018 - 11:01 ::

Prosím o radu. Bydlíme v bytě který je vedený jako nebytový prostor. Ve smlouvě je uvedeno že je to bytová jednotka a máme uvedenou výpovědní dobu 3 měsíce potřebujeme ale odejít dříve dá se posuzovat jako porušení smlouvy ze strany pronajímatele že uvádí bytovou jednotku?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jarda_ (bez ověření), 18. Září 2018 - 15:52

  Dohodněte se s pronajímatelem.

  V urcitem pripade by to mohlo zpusobit neplatnost smlouvy a mozna i s vydanim bezduvodneho obohaceni (doposavad zaplacenym najmem).

  V kazdem pripade, muzete tvrdit, pokud je to smlouva najemni (nikoliv podnajemni), ze z duvodu nemoznosti zapsani trvaleho pobytu odstupujete od smlouvy, nebot vam pronajal nebytovy prostor a tvrdil, ze jde o byt.

  V kazdem pripade bude ferove pronajimateli navrhnout ukonceni pronajmu dohodou k 30.9.2018 (navrh mu podejte ihned, aby mel moznost se podle toho zaridit) a pokud dohodu nepodepise, teprve bych to resil dale.

  Vložil xyz (bez ověření), 18. Září 2018 - 12:13

  Bydlíte v tom, co je uvedené v Katastu nemovitostí. Neměli jste takovu smlouvu podepisovat, měli jste si to ověřit. Pokuste se s majitelem domluvit na dřívější výpovědi. Pokud nebude souhlasit máte smůlu a nájem musíte uhradit i když se odstěhujete dřív.

  Vložil Ajša, 20. Září 2018 - 5:32

  V případě, že pronajatý prostor není určen k bydlení, tato skutečnost nemůže být na újmu nájemci, jelikož zákonodárce klade důraz na jeho ochranu. § 2236 odst. 1 stanovuje, že jednají-li si pronajímatel s nájemcem, že k obývání bude pronajat jiný než obytný prostor, jsou strany zavázány stejně, jako by byl pronajat obytný prostor.To znamená, že byt musí být ze zdravotního hlediska k bydlení vhodný a nezávadný. V případě, že nebytový prostor, jenž byl pronajat za účelem bydlení, není ze zdravotního hlediska způsobilý k bydlení, má pronajímatel vůči nájemci stejné povinnosti jako u nájmu prostor k bydlení určených, může tedy po pronajímateli požadovat odstranění závadného stavu nebo dokonce vypovědět nájem bez výpovědní doby.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".