Názor na SVJ

Vložil Přestárlí důchodci. (bez ověření), 1. Květen 2015 - 17:01 ::

Jsme hlupáci? Pověřený správce (ne výbor, či shromáždění vlastníků) navrhuje a schvaluje plán všech druhů plateb ve prospěch účtu SVJ a to na různé délky období bez ohledu na účetní období. Nikdo z členů SVJ nemá k tomuto způsobu plánování a řízení hospodaření SVJ připomínky (pokud je shromáždění vlastníků vůbec svoláno) Vypracovaný plán všech plateb správcem je proti podpisu výborem předán jednotlivým členům SVJ a je považování za závazný. Dotaz: Má správce vůbec právo zpracovat návrh rozpočtu SVJ a považovat jej za schválený i když nebyl vůbec projednán na shromáždění SVJ? Má právo správce určovat jednotlivé druhy poplatků přímo pro jednotlivé členy SVJ? Do jakého termínu je povinen správce (nebo stat.orgán SVJ) předložit členům SVJ vyúčtování čí vypořádání poskytnutých záloh? Do dnešního dne se tak dosud nestalo. Je možno konstatovat, že statutární orgán hospodaření SVJ vůbec neromí (hlavně účetnictví) a veškerá rozhodnutí ponechává na správci SVJ. Výbor proto nedokáže aní odpovědět koho se týkají nevyrovnané pohledávky či závazky vykázané v HK. Správce tento rozbor nedává k dispozici pokud ho vůbec zpracovává. Správce v účetnictví vůbec nerozlišuje kŕárkodobé či dlouhodobé zálohy, orostředjky na rekonstrukce či modernizace domu. Všechny tyto prostředky účtuje ála guča na účet 351 a to jen za celé SVJ. Výbor SVJ na případné písemné reklamace nereaguje. Považuji za zbytečné podrob- něji popisovat problémy v našem SVJ protože členové jsou převážně přestárlí důchodci a několik mladších členů nemá žádné znalosti v hospodaření SVJ a netroufá si v tomto oboru žádnou funkci zastávat. Stávající pověřený správce (dříve SBD) zpracovává účetnictví cca pro 22 SVJ a to ne jako jed- notlivá SVJ, ale jako samostatná střediska a to zřejmě pod jedním software. Zřejmě každé další zpřesnění výsledků hospodaření by zvýšilo dosavadní pracnost pro správce. Považoval bych za rozumné, kdyby pro několik desítek tísíc SVJ byl zřízen nadřízený orgán který by měl povinnost kontroly nad správností účetování SVJ a vyvozování fin. důsledků vůči SVJ, či pověřeným správcům. Předpokládám, že s někomu podaří tento zámšr uskutečnit. Přestárlí důchodci.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil AsiTak, 2. Květen 2015 - 8:18

    Předpokládám, že se jedná o smluvního správce. Ten „má právo“ dělat jen to, co vyplyne ze smlouvy. Schvalovací pravomoc nemá. A pokud něco nedělá nebo dělá špatně od toho je smluvní partner – výbor aby zasáhl a takovou praxi netoleroval. Takže pracuje-li smluvní správce špatně, pak především nefunguje výbor, tolerují-li vlastníci nedostatky výboru, může za to každý vlastník.

    Vložil janica, 2. Květen 2015 - 0:54

    Správce Vaší SVJ může předložit návrh plateb za služby z Vašeho účtu. To se snad ani schvalovat na shromáždění nemusí, stačí informace. Stejně tak sleduje plán revizí. Výbor by měl předložit shromáždění plánované akce v domě, že přehled připraví správce i s náklady je spíše plus.Toto výbor musí nechat schválit na shromáždění. Jako shromáždění si rozhodujete o výši plateb, ty Vám může připravit správce. Vyúčtování služeb se musí do 5 měsíců od skončení zúčtovacího období. Měli byste dostat písemné vyhotovení, kde je přeplatek nebo nedoplatek. Správce Vám musí vyhotovit vyúčtování, účetní závěrku, musí mít položky podle jednotlivých účtových tříd. Jestli to tak není, tak je to na změnu správce, upozornění FÚ, atd. Správce má jeden SW pro účetnictví jak BD, tak SVJ, v tom snad není problém. Výbor si nekontroluje, co se platí a jaký je stav účtu? Nemusí rozumět dokonale účetnictví, ale aspoň málo je nutno se orientovat, zeptat se, pročíst si i tady názory nebo jinde na internetu. Řada lidí je ve výboru, je jim 70 let a více, nejsou přestárlí. Vy si jako vlastníci musíte uvědomit, že je to Váš majetek, musíte se starat sami. Žádný nadřízený orgán nebude, ale spíše jste asi mysleli, že zákony nejsou pro lidi.

    Vložil Qwerty, 1. Květen 2015 - 22:19

    Omlouvá Vás věk. Byl jste zvyklý žít většinu života v prostředí, kdy se většina věcí řešila na uličním výboru nejmenované strany. Doba je již, naštěstí, jiná. Touha po zřízení „nadřízeného orgánu nad SVJ“ je pozůstatek totalitního myšlení. Pokud se cítíte být krácen na svých právech máte možnost podat žalobu k soudu. Ten rozhodne. Pokud nikomu z dalších členů SVJ nevadí stávající způsob, tak se musíte starat sám, nebo rezignovat a zařadit se do stáda.

    Vložil Alois B. (bez ověření), 1. Květen 2015 - 22:30

    „máte možnost podat žalobu k soudu“

    Taktně jste opomněl uvést očekávanou dobu trvání soudního sporu a očekávanou výši nákladů se sporem spojených. Pokud je někdo mimo realitu, pak to jsou právě soudy v ČR.

    Vložil Pub (bez ověření), 1. Květen 2015 - 21:33

    Pane Žalobo, nebuďte podělaný a řeknete na plnou hubu, že jde o Komanče. Doba je jiná, jo? Ne, je stejná, jen vy jste se nějak zapoměl probudit. Teď k Vám příkazy nechodí z uličních výborů a MNV případně KNV, ale od shromážděné tlupy ovládané pohrobky a synky tehdejších MNV-tajemníků ovládajících firmy vzniklé z rozpadnuvší se OPBH. Ti si najali armádu hladových právnáíků „brilantně ovládajících“ sečtení částky za svoje právní úkony a vymyšlení dalších nepotřebností (u nás např. nově sledujeme „insolvenci“ – doposud to byla jen sestava z účrtnictví. Nově není pojem definován ale SVJ za něj utrácí 3500 měsíčně. Prý jde o správu majetku… aby se nerozkutálel).

    Takže si ujasněte svou ovčí roli. Nakopat pr..l dokáže i osamocená ovce, která si konečně řekne, že toho má dost. A jak vy – stále ovce kecavá – nebo nás seznámíte s v praxí prověřenými metodami boje?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".