Návrh zákona o službách v souvislosti s transpozicí směrnice o energetické účinnosti

Vložil anon1234 (bez ověření), 28. Leden 2021 - 15:20 ::

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty, ve znění pozdějších předpisů

Důvod předložení: Transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/2002 ze dne 11. prosince 2018, kterou se mění směrnice 2012/27/EU o energetické účinnosti.

návrh zde: https://apps.odok.cz/veklep-detail…

  • EED

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil * (bez ověření), 28. Leden 2021 - 22:58

Lze shromážděním odhlasovat odmítnutí měsíčních odečtů? Nevím, v čem bude přínos energetické účinnosti nějakými měsíčními odečty. Leda že odečítatel vydá ze sebe běháním po schodech nějakou energii a tím pádem bude mít lepší cholesterol.

Vložil Anynomous (bez ověření), 29. Leden 2021 - 7:21

Kdepak, východ evropy se nikdy neměl stát součástí Evropské unie. Obchcávání a zlodějina, žvanění na tomto foru jak obejít rozumné předpisy jest důkazem. Nazdar.

Vložil asi tak (bez ověření), 29. Leden 2021 - 9:21

Milý chytrý pane, na přiblblé zákony můžete reagovat pouze švejkovským chováním, jina vás uštvou jako zvíře. I na dálkově odečítatelném vodoměru si lze přečíst spotřebu vody, tak nevím, proč by ty čísla měl někdo přežvýkávat dálkovým odečtem. Co se týče spotřeba tepla, tak mě osobně jako spotřebiteli je ukradené číslo, které mi někdo bude každý měsíc zbytečně vnucovat a já za to musím platit. Máte pravdu, že východ Evropy se nikdy neměl součásti EU, ne sočástí Evropy,ja k píšete, protože součásti Evropy je od jaktěživa. EU, tento nesmyslný moloch, stejně nemá šanci na život. Nazdar.

Vložil Justitianus, 29. Leden 2021 - 7:17

Pane * (bez ověření), odpovím na Váš dotaz.

Je třeba vyjít ze znění zákona č. 67/2013 Sb. o službách spojených s užíváním bytů. Napíšu Vám odpověď podle toho, co je uvedeno v předkládaném návrhu.

Podle navrženého znění § 8a bude poskytovatel služeb povinen doručit příjemci služeb informace o jeho skutečné spotřebě tepla alespoň jednou za měsíc. Dále bude povinen doručit příjemci služeb informace o spotřebě společně připravované teplé vody alespoň jednou za měsíc. Tyto povinnosti jsou veřejnoprávní a není možné je odmítnout ani hlasováním shromáždění, ani stanovami SVJ.

(Ponechám teď stranou skutečnost, že tato povinnost vznikne pouze v domech s nainstalovanými přístroji umožňujícími dálkový odečet – přičemž dodneška se neví co toto označení znamená.)

Při nesplnění povinností stanovených v § 8a se uplatňuje sankce: pokuta podle § 13 zákona. Příjemcem pokuty je příjemce služeb, nikoliv stát či Státní energetická inspekce. Navíc zákon umožňuje, aby o sazbě pokuty rozhodlo SVJ (tedy ten, kdo má pokutu hradit). Zákon omezuje pouze maximální výši pokuty (50 Kč za den).

Jestliže si tedy SVJ stanoví výši pokuty na 0 (nula) Kč za den, pak právnické osobě SVJ hrozí při nesplnění povinností podle § 8a pokuta v celkové výši 0,00 Kč denně. Bude i nadále možné odečítat a rozúčtovat jednou ročně, tak jako dosud. Zákon tomu nebrání.

Justitianus

Vložil Taky člen (bez ověření), 28. Leden 2021 - 18:47

Tak a teď by se zde měla objevit sofistikovaná rada od zdejších „právníků“, jak tuto ptákovinu EU a našich " připos… zákonodárců nějakým zákonným způsobem (stanovami, usnesením nejvyššího orgánu atd..)obejít.

Vložil Justitianus, 28. Leden 2021 - 20:07

Pane „Taky člen (bez ověření)“, ptáte se jak obejít tuto ptákovinu EU.

Na Vaši otázku bylo už na tomto portálu odpovězeno. V první řadě nemusíte v domě montovat nic dálkově odečitatelného. Tím odpadne jakákoliv povinnost odečítat měsíčně a odpadne samozřejmě i povinnost doručovat příjemcům služeb „informace o spotřebě tepla“ měsíčně. To je jednoduché řešení.

Existuje ovšem i konečné řešení: Pokud nechcete mít v bytech žádné indikátory, kalorimetry či vodoměry, nemusíte je mít namontovány. Takovou obecnou povinnost neukládá vlastníkovi domu žádný celostátně účinný právní předpis.

I na tuto otázku bylo už na tomto portálu odpovězeno. Odpověď je totiž obsažena přímo v § 7a odst. 4 vyhlášky č. 194/2007 Sb.. Stačí si to přečíst.

Justitianus

Problém svobodných občanů je ten, že se nepovažují za svobodné. Trpí vstřícnou předposraností, neznají svá práva, a třesou se strachem před českou i bruselskou vrchností. 

Vložil Taky Člen (bez ověření), 28. Leden 2021 - 20:12

Děkuji za „rady“, ale pro všechny vlastníky jednotek je zcela jistě pohodlnější mít namontovány IRTN a a bytové vodoměry s dálkovým odečtem. Odpadá totiž nutnost, být v určitý čas v místě fyzického odečtu ta se tím sníží na 1× za pět/rersp. deset let. Tudíž si většina rozumných lidí, tato zařízení již pořídila. Co k tomu máte dál? Lze to obejít stanovami nebo stačí rozhodnutí většiny, že se odečet bude provádět jednou ročně jako doposud?

Vložil Vlastnice (bez ověření), 28. Leden 2021 - 21:33

Přesně tak, problém nepředstavuje dálkový odečet (i když ten zvládám bez potíží již mnoho let pomocí samoodečtu a e-mailu), ale zbytečná četnost odečtů, jejíž přínos je nulový, resp. záporný.

Podle Justitiana je četnost odečtů jistě nezávazná (s odkazem na jeho oblíbený § 1 odst. 2 občanského zákoníku).

Vložil Justitianus, 28. Leden 2021 - 21:05

Pro Vás už k tomu nemám nic.

Justitianus

Vložil taz (bez ověření), 28. Leden 2021 - 18:22

Víte někdo, k čemu je ta komedie měsíčních odečtů dobrá? Co se tím má vlastně ušetřit, nebo jinak řečeno, k čemu to má sloužit? V čem spočívá filozofie takto stanovených odečtů?

Vložil Jardas (bez ověření), 28. Leden 2021 - 22:37

Třeba viz zde: http://www.portalsvj.cz/…ke-ucinnosti#…

Elektronický vodoměr za 600,– má registry stavů 18 měsíců zpět a není problém tak rozúčtovat mezi nájemce. Chápu, že to 80% vlastníků nezajímá, ale co těch 20% resp. 50% těch v Německu, co potřebují rozúčtovat…

V USA je měsíční vyúčtování běžné už dávno.

Myslím, že netřeba živnost, tohle dělá (zatím jednou ročně) v jednom SVJ předseda a bez nároku na odměnu. Čtečka stála snad 2500,– a notebook má svůj.

Dovedu si představit automatické a levné řešení, nevím, kolik stojí tohle ale mohlo by to fungovat (se zakoupením routeru sbírajícího vodoměry a připojením na net) i gratis http://www.odectyonline.cz/

Vložil Macegriffin (bez ověření), 28. Leden 2021 - 19:52

K čemu to má sloužit? Nejspíše aby všichni přešli na online dálkové odečty a firmy si na tom dobře založili živnost.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".