Návrh na ušetření až 80% energií v domě?

Vložil pavelh, 22. Květen 2013 - 10:50 ::

Dobrý den všem, kteří cítí stejnou potřebu osamostatnění se od energetických vyděračských monopolů. Má dlouholetá snaha o částečném osamostatnění se od energetických společností, které neustále zvyšují ceny energií, opět vyvstává s posledním vyúčtováním cen energií a opět narážím na legislativní paskvily a neochotu úřadů věci řešit tak, aby byly výhodné i pro běžného občana žijícího v bytovém domě.

Existuje totiž vyhláška ERÚ č.541/2000 o pravidlech trhu s elektřinou, kde se stanovuje povinnost distributorů el. energe přiznat zákazníkovi sazbu D56d (pro tepelná čerpadla) která umožňuje zákazníkovi odebírat el. enrgii v níkém tarifu (kolem 2.5Kč/kWh oproti vysokému tarifu kolem 5.5Kč/kWh) po dobu 22hod. denně a to pro VĚECHNY SPOTŘEBIČE V DOMÁCNOSTI!! (tedy nejen pro instalované tepelné čerpadlo, které je podmínkou pro přiznání této výhodné sazba D56d.

Nastal ale neočekávaný problém, kdy distributor elektřiny a dokonce i sám ERÚ jednání distributora posvěcuje a odmítá tuto sazbu D56d uznat pro bytový dům s více byty, který by se vytápěl tepelným čerpadlem minimálně z 60% (což je též podmínkou pro udělení sazby D56d). Jako důvod uvádí, že pokud by se nainstaloval do bytového domu jeden hlavní elektroměr a odečet dílčích odběrů jednotlivých bytů a jeho rozúčtování by bylo svěřeno SVJ – konkrétní pověřené osobě, pak by již nemohl být přiznán tarif D56d, neboť SVJ je právnickou osobou, ale mohl by být přiznán pouze tarif C56d (pro podnikatele a právnické osoby) který ovšem již výhody tarifu pro domácnosti (22hod. denně nízký tarif pro VŠECHNY SPOTŘEBIČE v domácnosti) nepřiznává.

Mám zde (protože již opravdu nevím, kde se zeptat a jak to řešit) několik dotazů. Mám dojem. že především p.LAKE by mohl v této věci nejen poradit, ale i sám podniknout určité kroky, které by celou věc jistě vyřešili ke spokojenosti občanů, majitelů BJ v bytových domech. Byl bych i velmi rád, kdyby mne p.LAKE kontaktoval, abych s ním mohl celou věc, která má ještě další souvislosti,po­drobně prokonzultovat. Dozvěděl jsem se, že je třeba vyvolat nějaké správní řízení na ERÚ a s tím opravdu zkušenosti nemám. Bylo by opravdu škoda nechat tuto věc na libovůli úřadů a tím se nechat dál diskriminovat a potupně platit za energie snad skoro nejvyšší cenu v Evropě.

Tak tedy pro začátek 2 dotazy:

  1. Má SVJ nějaký zláštní status právnické osoby, který by se mohl použít v tomto konkrétním případě a vysvětlit na tomto základě ERÚ, že není možno striktně trvat na statusu SVJ jako právnické osobě? Vždyť přeci SVJ není výdělečným subjektem a tedy není možné takto SVJ zařadit do sféry podniků s tvorbou zisku?

2)Nejsou v tomto případě evidentně diskriminováni obyvytelé bytových domů sdružených povinně do SVJ, nebo družstev, oproti obyvatelům rodinných domům, kterým se podstatně výhodnější tarif D56d běžně přiznává?

A ještě se ptám jaký smysl mělo zavedení sazeb D56d pro domácnosti? A rozlišují se tedy domácnosti žijící v rodinných domech (třeba i vícegeneračních s více byty) a domácnosti žijící sice ve svém bytě, ale v bytovém domě?

Díky za konstruktivní odpovědi, které by mohli přispět k dobré věci a ne se nechat poslušně se svěšenou hlavou stále odírat úřední a státní zvůlí.

Pro úplnost přikládám odpověď na můj doatz z ERÚ

PřílohaVelikost
Sazba D 56d, C 56d upr.doc30.5 KB

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Lukáš K (bez ověření), 25. Červen 2013 - 23:27

    Tak tohle by mě také zajímalo. Proč já jako vlastník mám platit za elektřinu ve společných prostorách za firemní tarif, když jsou tu samí vlastníci, tj. domácnosti?

    Vložil lake, 26. Červen 2013 - 4:12

    Samozřejmě platí, že SVJ je oprávněno požádat o smlouvu na odběr elektrické energie v tarifu D. Je známým problémem některých SVJ, že si výbor z neznalosti nechal při uzavírání smlouvy vnutit sazbu C (tzv. sazba pro podnikatele).

    Ing. Svátek z ERÚ popleteně napsal: „… pokud by smlouvu na dodávku uzavíralo společenství vlastníků nebo bytové družstvo, popř. společnost zajišťující správu nemovitosti, jednalo by se tedy o právnickou osobu. Právnická osoba jako odběratel elektřiny je dle přílohy 4a vyhlášky 541/2005 Sb., o pravidlech trhu s elektřinou, zařazena do kategorie konečných odběratelů typu „C“. “.

    Toto tvrzení je nepravdivé. Pan Ing. Jan Svátek netuší o čem píše a nezná ani vyhlášku, podle které je jeho zaměstnavatel (ERÚ) povinen se také řídit. Pro SVJ bude přiznána sazba D, jedná-li se o činnosti správy a provozu domu. Je to ve vyhlášce výslovně uvedeno, viz příloha 4a.
    -----------------------------------------------------------------------------

    Tazatel napsal: „… existuje vyhláška ERÚ č.541/2000 o pravidlech trhu s elektřinou, kde se stanovuje povinnost distributorů el. energe přiznat zákazníkovi sazbu D56d (pro tepelná čerpadla) (…) pro VŠECHNY SPOTŘEBIČE V DOMÁCNOSTI!! (tedy nejen pro instalované tepelné čerpadlo (…).“.

    Toto tvrzení je nepravdivé. Podmínky pro přiznání sazby D56d nejsou obsaženy ve vyhlášce. Podmínky určuje Energetický regulační úřad každoročně svým cenovým rozhodnutím. Pro rok 2013 je platné rozhodnutí č. 6/2012, viz http://www.eru.cz/…V10_2012.pdf. A definice sazby D56d neobsahuje nic o tom, že by tarif D56d pro SVJ měl snad zahrnovat odběr pro „všechny spotřebiče v domácnosti“. Viz strana 29 citovaného Cenového rozhodnutí.

    Pro tepelná čerpadla samozřejmě lze požádat o sazbu D56d. Sazba se ovšem pro odbětratele SVJ použije pouze pro samostatný okruh pro napájení vytápění s tepelným čerpadlem. Jakákoliv další spotřeba domu bude napojena na druhý okruh, samostatně měřena a účtována např. v jednotarifové sazbě D02d, nebo v jiné vhodné sazbě.

    lake

    Vložil Lukáš K, 27. Červen 2013 - 10:52

    Díky za radu, už to řeším.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".