Nařízení provedení opravy

Vložil Vlasta (bez ověření), 3. Září 2020 - 7:59 ::

Dobrý den, může Stavební úřad našemu společenství nařídit provedení opravu stavby, když většinově společenství s opravou nesouhlasí a navíc ani nemáme potřebné finanční prostředky? děkuji Vlasta

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 3. Září 2020 - 13:01

    Vlasto, stavební úřad nemůže vašemu společenství (právnické osobě) nařídit provedení opravy stavby. A to z jednoduchého důvodu: SVJ není vlastníkem stavby. Je pouhým správcem cizího majetku. Odpovědnost má vlastník.

    • Podle § 139 zákona č. 183/2006 Sb. platí, že není-li stavba řádně udržována, může stavební úřad vlastníkovi stavby nařídit zjednání nápravy. Náklady udržovacích prací nese vlastník stavby.
    • Podle § 179 zákona č. 183/2006 Sb. platí, že fyzická, právnická nebo podnikající fyzická osoba se jako vlastník stavby dopustí přestupku tím, že (…) h) neprovede nařízené nezbytné úpravy nebo je provede v rozporu s rozhodnutím podle § 137 (…).
    • Podle § 142 zákona č. 183/2006 Sb. platí, že účastníkem řízení podle § 135, 137, 139 a 140 je osoba, která má vlastnické právo nebo jiné věcné právo k dotčeným pozemkům a stavbám na nich, včetně sousedních pozemků a staveb na nich, jestliže toto právo může být rozhodnutím přímo dotčeno.

    Na rozhodování úřadu podle § 139 a § 179 nemá žádný vliv zda vlastník stavby souhlasí či nesouhlasí se stanoviskem úřadu. Také je pro úřad naprosto bezvýznamné zda vlastník stavby má či nemá dostatek prostředků k provedení nařízených prací.

    Justitianus

    Vložil tomas 22, 4. Září 2020 - 9:01

    to je další svévolné blouznění pana Jusititana

    SVJ je správcem budovy a zastupuje tak vlastníky při všech jednáních se všemi úřady. Jedná jejich jménem a lze mu proto ukládat i povinnosti, jež se zprostředkovaně týkají všech spoluvlastníků.

    vsadit na blábol pana a Justitiana končí s jistotou exekučním řízením, je to jako by tvrdil, že vlastníkem domu není s.r.o, ale jeho společníci…

    Vložil Nechápající (bez ověření), 3. Září 2020 - 14:57

    Prosím o polopatické sdělení, kdo je vlastníkem domu, ve kterém je SVJ. Je to shromáždění, nebo 68 jednotlivců (vlastníků)? S kým tedy SÚ jako s vlastníkem domu má komunikovat, se SVJ (výborem), nebo s 68 vlastníky jednotlivě? Děkuji za polopatické vysvětlení.

    Vložil tomas 22, 4. Září 2020 - 9:27

    jsou spoluvlastníci a ty ze zákona zastupuje SVJ.

    Vložil Justitianus, 3. Září 2020 - 17:41

    Pane Nechápající,

    pokud do dneška nevíte kdo je vlastníkem vašeho domu, nahlédněte do katastru. Tam najdete zapsaného vlastníka budovy i vlastníky jednotek. SVJ nemá k domu žádný právní vztah. Je to cizí osoba, která pouze provádí správu cizího majetku.

    Stavební zákon vyjmenovává případy, kdy se SVJ považuje (pro účely stavebního zákona) za vlastníka domu. Pouze na základě ustanovení § 125 odst. 1, 3 a 4 přecházejí na SVJ některá práva a povinnosti vlastníka domu. Jedná se o tyto tři speciální právní normy (výčet je taxativní):

    183/2006 Sb.
    § 125 Dokumentace skutečného provedení stavby

    (1) Vlastník stavby je povinen uchovávat po celou dobu trvání stavby ověřenou dokumentaci odpovídající jejímu skutečnému provedení podle vydaných povolení. V případech, kdy dokumentace stavby nebyla vůbec pořízena, nedochovala se nebo není v náležitém stavu, je vlastník stavby povinen pořídit dokumentaci skutečného provedení stavby. Při změně vlastnictví ke stavbě odevzdá dosavadní vlastník dokumentaci novému vlastníkovi stavby.

    (2) Nejsou-li zachovány doklady, z nichž by bylo možné zjistit účel, pro který byla stavba povolena, platí, že stavba je určena k účelu, pro který je svým stavebně technickým uspořádáním vybavena. Jestliže vybavení stavby vyhovuje několika účelům, má se za to, že stavba je určena k účelu, ke kterému se užívá bez závad.

    (3) Neplní-li vlastník stavby povinnost podle odstavce 1, stavební úřad mu nařídí, aby pořídil dokumentaci skutečného provedení stavby. Pokud není nezbytná úplná dokumentace skutečného provedení stavby, uloží stavební úřad pouze pořízení zjednodušené dokumentace (pasport stavby), pokud ji stavebník nepořídil sám.

    (4) Není-li třeba dokumentaci pořízenou podle odstavce 1 nebo 3 doplnit, změnit nebo jinak přepracovat, stavební úřad ji ověří a po jednom ověřeném vyhotovení zašle vlastníkovi stavby a obecnímu úřadu, v jehož správním obvodu se stavba nachází, není-li sám stavebním úřadem, vyjma stavby v působnosti vojenského nebo jiného stavebního úřadu. To platí i pro dokumentaci skutečného provedení stavby předloženou stavebnímu úřadu spolu se žádostí o vydání kolaudačního souhlasu.

    (5) Za vlastníka stavby podle odstavců 1, 3 a 4 se považuje společenství vlastníků jednotek podle zvláštního právního předpisu.

    Povinnost udržovat stavbu podle § 139 stavebního zákona však na SVJ nepřechází.

    Justitianus

    Vložil Také nechápající (bez ověření), 3. Září 2020 - 15:56

    Vlastníkem domu jsou členové SVJ, spolumajitelé domu, ve vašem případě 68 spolumajitelů, nikoliv shromáždění nebo výbor. SVJ bylo založeno, aby zjednodušilo kontakt mezi spoluvlastníky a okolím. Za okolí považuji dodavatele tepla, vody, společné elektřiny, odvoz odpadků, úklid společných prostor, údržbu, různé opraváře atd. Z tohoto úhlu pohledu mi přijde normální, aby stavební úřad jednal s SVJ. Nicméně gramatickým výkladem stavebního zákona lze dospět k názoru, že stavební úřad má jednat ve vašem případě se 68 spolumajiteli…

    Vložil Nechápající (bez ověření), 3. Září 2020 - 17:38

    Děkuji panu Justitianus a panu/í Také nechápající za vysvětlení. Takže SÚ nařídí provedení opravy stavby všem jednotlivým 68 spoluvlastníkům = vlastník domu, prostřednictvím SVJ/statutárního orgánu = jedna osoba zastupující 68 vlastníků.

    Vložil Justitianus, 3. Září 2020 - 18:32

    Ano, úřad nařídí provedení udržovacích prací vlastníkovi domu.

    Vlastníkem domu je těch 68 spoluvlastníků, nikoliv SVJ. Společenství nemá zákonné oprávnění zastupovat 68 vlastníků v jednání se stavebním úřadem podle § 135, § 137 a § 139 stavebního zákona. (Výjimky spadající pod § 125 stavebního zákona jsem už zde uvedl.)

    SVJ tedy nemůže být jakýmsi poslíčkem, který přijímá vzkazy od stavebního úřadu a předává (nebo nepředává) je dál. V takovém případě by vůbec nedošlo k doručení úředního rozhodnutí vlastníkovi stavby!

    Podle § 132 stavebního zákona platí, že stavební úřad je oprávněn ve veřejném zájmu (…)
          c) nařizovat nutné zabezpečovací práce na stavbě,
          d) nařizovat nezbytné úpravy na stavbě, stavebním pozemku nebo na zastavěném stavebním pozemku
          e) nařizovat provedení udržovacích prací,(…).

    Jde tedy v tomto případě o veřejnoprávní záležitost. Je třeba postupovat podle správního řádu. Stavební úřad je povinen vyzvat k provedení zabezpečovacích/ udržovacích prací či k úpravě stavby vlastníka této stavby. Případná následná pokuta může být také uložena pouze vlastníkovi stavby.

    Justitianus

    Vložil Zdenek 22, 4. Září 2020 - 12:18

    ÚS i NS ČR dovodily, že SVJ v případech, kdy by některé záležitosti správy domu a pozemku jednotlivými vlastníky by byly obtížné až nemožné, může být aktivně legitimováno.

    Více viz zde:

    https://www.epravo.cz/…-110456.html

    http://kraken.slv.cz/IV.US320/15

    Pokud byla takto potvrzena aktivní legitimace SVJ, nepochybuji o tom, že v odůvodněných případech by bylo SVJ nositelem legitimace pasivní.

    Vložil tomas 22, 4. Září 2020 - 11:35

    Snaha čarovat tady paragrafy a tvrdit že SVJ nelze nařídit aby opravila stavbu ale musí se jednat s65 vlastníky je úplný nesmysl, úplný nesmysl a úplný nesmysl. To bychom mohli tvrdit že například pojištění domu z důvodu odpovědnosti za škodu musí uzavírat 65 vlastníků a nikoliv SVJ, to bychom mohli tvrdit takže případná nařízení hasičského záchranného sboru musí směřovat na 65 vlastníků a nikoli na SVJ. Budete-li se řídit těmito nesmysly odmítnete splnit nařízení stavebního úřadu a budete-li tvrdit že měl kontaktovat 65 vlastníků skončí to pokutou a exekuci. Je to nejspíš nejzbytečnější diskuse která se zde vede.

    Vložil tomas 22, 3. Září 2020 - 10:08

    dojít do situace kdy je v tak dezolátním stavu, že se tím zabývá i stavební úřad.

    To,že s tím „nesouhlasíte“ a nemáte peníze není argument.

    Vřele Vám doporučuji navýšit ihned příspěvek na fond oprav a napsat příslušnému úřadu žádost o posečkání s tím, že v dohledné době shromáždíte prostředky.

    pokud to neuděláte dostanete nejprve pokuty a za ty ručí všichni členové SVJ dle svých podílů a pokud je nezaplatíte prostě vám je v exekuci strhnou z účtu.

    Nebudete-li ani pak reagovat může úřad provést odstranění vadného stavu na vaše náklady a pak po vás vymáhat náhradu.

    nebudete-li nic dělat jste na nejlepší cestě o své byty nakonec přijít a to opravdu není „strašení“

    ano bavíme se o době za dejme tomu 10 let…

    Vložil Jan77 (bez ověření), 3. Září 2020 - 9:28

    Stavení zákon

    § 139

    Údržba stavby (1) Není-li stavba řádně udržována, může stavební úřad vlastníkovi stavby nařídit zjednání nápravy. Náklady udržovacích prací nese vlastník stavby. Nájemci bytů a nebytových prostor jsou povinni umožnit provedení nařízených udržovacích prací.

    Vložil JaVa, 3. Září 2020 - 9:18

    V případě havarijního stavu budovy(padání omítky na chodník aj.) kdy dochází k ohrožení zdraví či majetku vlastníků jednotek,kolem­jdoucích,parku­jících aut nebo sousedních budov atd…, dokonce musí!

    Přeji hezký den.JaVa

    Vložil tomas 22, 3. Září 2020 - 8:37

    ano může.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".