Naměřené jednotky - vyúčtování záloh na topení

Vložil Michal M. (bez ověření), 29. Listopad 2017 - 15:48 ::

Dobrý deň,

rád by som sa s Vami poradil v súvislosti s vyučtovaním záloh a nákladov na topení. Hodnoty nameraných jednotiek v porovnaní s rôznymi obdobiami skáču hore-dole, pričom v byte sa permanentne býva celý rok a topí sa stále rovnako. Berme do úvahy 2 pokoje:

Pokoj 1:

1.Leden až 29. Únor 2016 (2 zimné mesiace)= 324 jednotek

na začiatku Března bola vykonaná zmena meračov v celom byte

1. Březen až 31.Prosinec 2016 (10 mesiacov, z toho 1 zimný)= 1972 jednotek

1.Leden až 29. Listopad 2017 (11 mesiacov) = 310 jednotek

Pokoj 2:

1.Leden až 29. Únor 2016 = 249 jednotek

na začiatku Března bola vykonaná zmena meračov v celom byte

1. Březen až 31.Prosinec 2016 = 581 jednotek

1.Leden až 29. Listopad 2017 = 1492 jednotek

Viete mi prosím niekto vysvetliť, ako mohla táto situácia nastať? Kontaktoval som spoločnosť Inmes, ktorá má na starosti merače a bolo mi povedané, že môžme požiadať o metrologickú kontrolu meračov. V prípade, že ale budú v poriadku, budeme musieť zaplatiť 2000Kč.

Druhou vecou, ktorá ma na vyučtovaní prekvapila, že UF Faktor (kq*kc) sa po výmene zvýšil z hodnoty 2,13 na 2,65 v 1. pokoji a v pokoji 2 z 3,02 na 3,77. Ako je to možné? Nie sú tieto hodnoty príliš vysoké?

Ďakujem za každú odpoveď. V tejto problematike som úplný laik. Nie som v pozícií majiteľa, ale podnájomníka, ktorému sa nedoplatok za energie medziročne zvýšil o 6000Kč. Je to vôbec reálne pri konštantnom využívaní bytu?

Ďakujem, Michal

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil x (bez ověření), 30. Listopad 2017 - 9:58

    Vy jste vůbec nepochopil, že je to udělané tak, aby to vyšlo. Celý ten systém je založený na principu, že ve vyšších patrech lidi protopí víc. Vy bydlíte někdo nahoře, jestli se nepletu, tak vám přidali, aby to vyšlo podle představ těch, co stvořili vyhlášku. Pokud nemáte možnost změnit způsob vyúčtování na denostupňovu metodu, která tyto hovadiny nemá, tak budete platit za chyméry.

    Vložil Misme, 30. Listopad 2017 - 9:49

    Michale, píšete, že jste v roli podnájemníka – to je první věc, na kterou si dovolím upozornit. Jako podnájemník byste měl tyto záležitosti řešit s tím, kdo vám byt pronajal.

    Druhou věcí jsou uvedené informace zde.

    Pokud jde o UF faktor, jak je definován? Najdete tuto informaci na vyúčtování? Našla jsem jakousi definici na stránkách ISTA, pak ale tuto definici lze aplikovat jen na vyúčtování této společnosti. ISTA uvádí, že jde …o součin všech koeficientů předepsaných normou ČSN EN 834 nebo 835… Zde mám zásadní výhradu, protože vyhláška č. 269/2015 Sb. jasně v § 6 odst. g) stanoví, že doklad musí obsahovat: koeficienty a součinitele použité pro přepočty podlahové plochy nebo započitatelné podlahové plochy konkrétního bytu či nebytového prostoru a pro přepočty odečtů měřidel podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění u příjemce služeb. Podle mého názoru nelze toto ustanovení obejít tak, že uvedu namísto konkrétních koeficientů, jež jsou kontrolovatelné, číslo UF, z něhož nezjistíme nic.

    Další věcí jsou opakovaná ujištění zde níže v diskusi, že v měřičích/in­dikátorech netřeba hledat chybu. Příspěvky „tep (bez ověření)“ jsou vždy vedeny v korektní rovině, určitě se jim nevyhýbejte, ale jsou věci s nimiž nesouhlasím, a tato je jednou z nich, viz např. https://ekonomika.idnes.cz/…onomika.aspx?…. Druhá se pak týká důslednosti v zavírání dveří – připustíme-li v zatepleném domě výrazné přestupy tepla zdmi mezi sousedními byty, můžeme považovat funkci zavřených pokojových dveří za zanedbatelnou.

    V tuto chvíli poslední věcí, na níž upozorním, je spíše jen informace pro diskutující na tomto vlákně, a to je to, že životnost měřáků s dálkovým odečtem je stanovena na cca 10 let, toto je možnou příčinou a důvodem jejich výměny.

    Co z toho zde uvedeného v tuto chvíli plyne? V prvé řadě byste měl zjistit, co se krývá pod UF faktorem nyní a co se pod ním skrývalo v minulosti, protože to vám umožní zjistit, proč je nyní hodnota UF odlišná. Já odhaduji, že došlo jen ke změně koeficientu přenosu tepla, ale dokud to neuvidíte černé na bílém, jde jen o hypotézu. Tyto údaje máte právo vidět přímo na vyúčtování a je povinností vyúčtovatele je přímo na vyúčtování uvést, viz zde již uvedený odkaz na znění § 6 odst. g) vyhl. č. 269/2015 Sb. A na tomto splnění povinnosti si dovolím doporučit trvat. Až tyto hodnoty koeficientů uvidíte na vyúčtování, můžete si vyžádat podklady k ověření jejich správnosti. Proč to všechno? Protože, jak vidíte, mít koeficienty na vyúčtování, možná se dopátráte řešení a odpovědi na svůj dotaz sám a ;-) mi ušetříte čas s psaním tohoto sálodlouhého příspěvku. Snad vám alespoň pomůže.

    Vložil janica, 29. Listopad 2017 - 23:16

    Ještě taková úvaha. Ventily máte nastavené na jaký stupeň? Nesušíte náhodou prádlo na radiátorech a nemáte překryté měřiče prádlem nebo záclonou. V každém pokoji se může topit jinak. Když doplácíte tolik za topení, tak máte asi malou zálohu.

    Vložil tep (bez ověření), 30. Listopad 2017 - 8:01

    Vezmu-li v úvahu rozměry pokojů, pak poměr náměrů 324 ku 249 bych bral jako reálný základ. V druhém období pokoj č. 1 vyhříval i 2. pokoj a ve 3. období si role vytápěčů pokoje vyměnily. Majitel bytu vůbec nemůže ovlivnit, jak se v bytě podnájemníci chovají. Chybu v měřičích bych nehledal, kdybych v bytě nebydlel. Měřiče budou nejspíš OK – svědčí o tom i rozdílné náměry ve 2. a 3. období.

    Vložil Vladimir B., 29. Listopad 2017 - 18:14

    Ve Vašem sdělení chybí podstatné údaje: 1)O jaké měřiče /indikátory/ se jedná- typ, výrobce, počet roků provozování

    1. Proč byly měřiče /indikátory/ vyměněny
    2. Jaký druh dodávky tepla máte do Vašeho domu
    3. Jaké máte radiátory, regulační ventily a termostat. hlavice na ventilech- kolik roků jsou v provozu.
    4. Jak často se v bytě /pokojích/ denně větrá

    To jsou základní požadavky na prvotní vyjádření k Vašemu dotazu.

    Vložil Michal Mm (bez ověření), 29. Listopad 2017 - 20:29

    Jedná sa o elektronický indikátor topných nákladů E-ITN 30.2 s integrovaným rádiovým vysílačem značky Apator Metra. Merače sú momentálne provozované po dobu 2 rokov.

    http://www.metra-su.cz/index.php…

    1. Na otázku, prečo boli merače vymenené, Vám neviem úplne odpovedať. Dá sa predpokladať, že to bolo z dôvodu modernizácie.
    2. Dodávateľom je Pražská teplárenská spoločnosť, jedná sa o byt na 13.poschodí zo 14tich.
    3. Merače sú namontované na klasických starých rebrovaných liatinových radiátoroch s rozmermi 1,5m x 0,6m (v každom pokoji 1 kus). Na radiátoroch sú namontované staré regulačné ventily bez možnosti sledovania teploty a pod. (určite nie sú termostatické)
    4. V pokoji sa vetrá 1× denne, priemerne jednotky minút. Nič, čo by sa vymykalo priemeru.

    Okrem iného, celý bytový dom je zateplený a vybavený plastovými oknami. Pokoj 1 má približnú rozlohu 20m štvorcových a pokoj 2 má zhruba 14m2

    Vložil tep (bez ověření), 29. Listopad 2017 - 21:31

    https://www.ista.com/…ozuctovanie/#…

    Když nemáte termostatické ventily, vypadá to, že došlo k podstatné změně v nastavení ventilů.

    V zatepleném domě lze také jedním radiátorem vytápět více místností, takže nezáleží na ploše místnosti, ale na důsledném zavírání dveří mezi místnostmi. Měl byste porovnat spotřebu tepla za celý byt – pochybuji, že důsledně zavíráte za sebou dveře.

    .
    Vložil Michal Mm (bez ověření), 29. Listopad 2017 - 21:41

    Dvere sú zatvorené väčšinu času, pretože byt nevyužíva 1 rodina, ale viac cudzích podnájomníkov. Každý si topí vo svojom pokoji podľa svojej potreby. Samotný štýl nastavenia ventilov sa preto v priebehu posledných 2 rokov výrazne nemenil.

    Keď sa ale pozriete na čísla nameraných jednotiek, vyššie spomenuté rozdiely sú častokrát násobné a bez akejkoľvek logiky…

    Vložil R. (bez ověření), 15. Duben 2018 - 21:59

    Michale našemu SVJ rozúčtovává stejná firma jako vám.Několik let reklamuji.Po změně EITN – nyní stejné jako u vás – došlo k navýšení výkonů litinových radiátorů přes koeficienty kqkc o více než 30 % (u vás je to navýšení o více jak 24 %), zatímco deskové radiátory zůstaly na stejné úrovni, tj. koeficienty kqkc mají hodnotu 1. Firma odmítla sdělit koeficienty jednotlivě. Ty skoky v náměrech nemohou být způsobeny při otevřených kohoutech při větrání?

    Vložil tep (bez ověření), 30. Listopad 2017 - 7:27

    Nezměnilo se složení podnájemníků? Vypadá to, že někdo větral díle, než vám tvrdil. Náměry máte vždy za dlouhé období, zkuste to odečítat po měsících. V indikátorech chyba nebude – půjde o lidský faktor. V noci stačí pootevřená ventilačka, podnapilý nájemník. který usne tvrdým spánkem a radiátor se rozehřeje naplno a pak dílky jen skáčou! V noci přece okna podnájemníkům nešmírujete, tak to všechno, co tvrdíte, jsou jen domněnky. Informace máte jen zprostředkované, když v bytě nebydlíte, na nich bych nestavěl. Začněte sledovat náměry po měsících a z nich se se dá něco vysledovat. Zatím nemáte žádnou solidní časovou řadu a náročnost jednotlivých měsíců na topení je různá a vliv lidského faktoru je zásadní.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".