náklady na výtah a žádná pravidla

Vložil simmed, 8. Září 2013 - 13:08 ::

Dobrý den,

jsme nově vzniklé SVJ a nemáme stanovena žádná pravidla pro rozúčtování nákladů za provoz výtahu. Prosím o radu, jak v takovémto případě postupovat? Dle stanov a prohlášení vlastníka, kde máme určeno podle spoluvlastnických podílů? Podrobná pravidla zatím nebyla stanovena. Správcovská firma to udělala podle osoboměsíců, ale já si myslím, že je to špatně a měli to rozúčtovat dle spoluvlastnických podílů, tak jak je uvedeno ve stanovách. Jsme novostavba a všechny byty nejsou prodány a tím pádem, když je to podle těch osoboměsíců, tak doplácíme na ty neprodané. Děkuji za odpověď Simona

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil VJ (bez ověření), 9. Září 2013 - 20:46

    Bydlím v 10ti poschoďovém domě společná spotřeba elektřiny se platí dle velikosti bytu.Za osvětlení chodby a provoz výtahu platím 2,60Kč za den a byt. Zdá se mi malicherné počítat osoby psy atd. Když chcete šetřit tak se zaměřte na TUV,topení...­..Kolik dáte za jednu cigaretu?

    Vložil tpd, 9. Září 2013 - 22:02

    No je otázka jak máte velký byt..přesněji kolik m2 se vám započítává do vyúčtování..nicméně jste uvedl „zajímavou“ cifru..tak jsem si to zkusil spočítat jak to je u nás..kdy platíme podle osob..a vyšlo mi 2,70Kč den a osobu..tak že tak velký rozdíl to není..obecně..mi připadá „spravedlivější“ když se platí na osoby..ale je to můj subjektivní názor..ostatně pokud někomu nevadí že na provoz výtahu přispívá.. početnějším rodinám..které zpravidla bydlí v menších bytech (bohužel).. tak je to jen jeho věcí..popřípadě věcí všech spolubydlících v SVJ..

    Vložil Kovář (bez ověření), 8. Září 2013 - 20:46

    Služby jsou měřené (voda, teplá voda, teplo, …) a neměřené (úklid, osvětlení společných prostor, provoz výtah). Bylo by je možné měřit, což by ovšem mohlo být chápáno jako nežádoucí sledování pohybu osob (světla a výtah na čip).

    Pokud neměřím, účtuji podle spoluvlastnického podílu. Snad to půjde i od 2014, máme v bytech různý počet zásuvek TV+R+SAT. I tady je technicky možné měřit dobu sledovanosti TV, ale opět je to zásah do práv spočívající v nežádoucím sledování.

    Vložil lake, 8. Září 2013 - 18:23

    Simmed napsala: „… nemáme stanovena žádná pravidla pro rozúčtování nákladů za provoz výtahu“
    To je v rozporu s Vaším následujícím tvrzením, že pravidla máte ve stanovách. Takže jak to tedy je? Které z Vašich tvrzení platí? Co konkrétně máte ve stanovách?
    Bez srozumitelného dotazu nemůžete dostat použitelnou odpověď.

    lake

    Vložil simmed, 9. Září 2013 - 12:47

    Dobrý den pane lake, můj dotaz zněl zřejmě trochu zmatečně,omlouvám se, v bytovém domě bydlím poprvé a s těmito věcmi se tudíž setkávám také poprvé. Ve stanovách SVJ máme napsáno toto: „Člen společenství je povinen: hradit stanovený podíl na výdajích spojených se správou domu a pozemku, včetně příspěvku na opravy, rekonstrukce a modernizace domu a nedoplatky vyplývající z jejich vyúčtování, a to poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu na společných částech domu, neurčuje-li písemná dohoda všech vlastníků jednotek jinak“. Žádnou jinou dohodu nemáme a nějaký podrobnější rozpis také ne. Ještě jsem také zjistila, že výtah není uveden v prohlášení vlastníka. Tak by mě zajímalo jestli za provoz výtahu máme vůbec platit a pokud ano, tak si myslím, že dle spoluvlastnického podílu a nikoliv podle osoboměsíců. Co si, prosím, o tom myslíte? Děkuji

    Vložil lake, 9. Září 2013 - 13:03

    Takže ve stanovách nemáte o rozúčtování služby „provozování výtahu“ uvedeno nic. Až budete mít schválená pravidla, bude mít smysl začít kontrolovat jejich dodržování. Protože pravidla nemáte a výbor je zřejmě nečinný, rozhodl se správce rozúčtovat služby tak, jak se rozhodl.

    Co si o tom myslíte Vy je bezvýznamné. Tím míním, že jediný, kdo může rozhodnout o pravidlech rozúčtování služeb, je shromáždění.

    Pokud výtah v domě je a není uveden v Prohlášení, jde jednoznačně o vadné Prohlášení. Kupovali jste jednotky už s touto závadou, takže si to vyřešte mezi sebou dodatečně. Je možné například, aby výtah byl ve vlastnictví SVJ.

    lake

    Vložil X (bez ověření), 10. Září 2013 - 14:01

    Lake: „Je možné například, aby výtah byl ve vlastnictví SVJ.“

    Z toho usuzuji, že výtah nemusí být nutně společnou částí domu a tedy výtah může vlastnit kdokoliv.

    Není-li výtah uveden v Prohlášení, pak můj selský rozum mi říká, že ho původní vlastník nikomu nepřevedl a stále ho má ve vlastnictví. Že to nejspíš nebylo jeho úmyslem je pro věc zcela bezvýznamné, co je psáno, je dáno. Prohlášení se tím nestalo vadným. Technická zařízení v domě často vlastní třetí osoby (u nás např. zařízení kotelny vlastní Dalkia, teplo máme drahé jak sviňa).

    Pokud má být výtah ve vlastnictví SVJ, tak mu ho musí původní vlastník převést.

    Vložil Jirka1974, 8. Září 2013 - 16:15

    A z jakých osob se při tom vychází? Podle počtu osob přihlášených v bytě? A co když přijede na měsíc tchýně? Nebo někdo jede na měsíc na dovolenou nebo je měsic nemocný? :) Je to naprostá pitomost, tyhle náklady nelze účtovat jinak, než podle spoluvlastnických podílů. A správcovská firma, jejíž jste jako SVJ klientem má pracovat podle vašich pokynů… Asi mají nějaké vazby na developera, ale ani to na věci nic nemění.

    Vložil simmed, 8. Září 2013 - 16:28

    Děkuji za odpověď. Já si také myslím, že je to pitomost. A jak píšete, správcovská firma má vazbu na developera, jelikož je pověřeným vlastníkem. Je to nový bytový dům a jsou v něm jen samé problémy, ale to by bylo na dlouhé povídání.

    Vložil tpd, 8. Září 2013 - 19:43

    No ona to zas taková „pitomost“ není..naopak je to jedna z možností jak účtovat náklady na provoz výtahu..uvedu příklad..ve stejném patře budou dvě bytové jednotky..jedna má třeba 80m2 a bydlí v ní jedna osoba..druhá je menší třeba 40m2 a bydlí v ní tři osoby..jednoduchá otázka..kdo bude používat výtah častěji..odpověď není třeba psát..každý „školák“ zná odpověď..a aby mi bylo dobře rozuměno..nemluvím o opravách..kde je samozřejmě správné účtovat dle vlastnického podílu na domě..řeč je o provozních nákladech..je na vás (všech) pro jakou variantu se rozhodne vaše SVJ..jo a je jasné že se vychází z počtu osob hlášených v bytě pro potřebu řádného vyúčtování..to že za někým přijede výtahem..babička nebo snad pošťák..popřípadě že bude někdo déle marodit..není žádný věcný argument..tedy je ale poněkud úsměvný..

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 9. Září 2013 - 9:28

    A to budete měnit pravidla pokaždé, když se změní počet hlášených osob? Ten poměr hlášených osob se může kdykoliv otočit.

    Vložil lifťák (bez ověření), 9. Září 2013 - 13:22

    Logické by to bylo a změny jsou v ev. listu k určitému datu což se dá zpětně dohledat. Jistě že je takovéto rozúčtování spravedlivější nežli podle započitatelné plochy. U nás v domě měli pronajatý byt nepřizpůsobiví a jako obvykle v jednom bytě 3+1 bydlely naštěstí jen dvě rodiny takže celkem cca 10 lidí včetně dětí+2 psů+náv­štěvy. Jízdy jsem nepočítal bylo jich požehnaně. Já sám v 4+1 jedna jízda v 5:00 do práce druhá v 19:00 z práce. Teď mi vysvětlete logiku rozúčtování podle plochy, přestěhování mi neraďte to už mi radili. :-) Naštěstí je to u nás zatím podle osoboměsíců.

    Vložil Jar (bez ověření), 9. Září 2013 - 23:51

    Náklady na výtah:

    1. myslím, že výtah, pokud je společnou částí domu, nemusí být mezi společnými částmi domu uveden, pokud nejde o součást BJ, což jistě nejde, ani o část domu, společnou pouze některým, pak společný všem, nebo se pletu, musí být vyjmenovány všechny části domu společné všem?
    2. náklady výtah mají dvě základná složky:
    1. náklady na servisní prohlídky, havarijní servis atd.
    2. náklady na elektřinu

    Můžete , pokud Vám to umožňují technické podmínky, navrhnout různé způsoby rozúčtování těchto nákladů, ale obecně, cokoli podle počtu osob v BJ je problém, nikdo není povinen hlásit počet osob v BJ a i kdyby byl, nemáte šanci kontrolovat správnost údajů. Vždy budou námitky: např. bydlím v 1. patře, výtah nepoužívám, dále majitel psa, kterého venčí několikrát denně, klidně pojede výtahem častěji než vícečlenná rodina atd. Podle podl. plochy je myslím nejrozumnější.

    3. Pokud není v PVB nic o rozúčtování nákladů na výtah, tak snad platí tím spíš, že se rozúčtuje podle podl. plochy? Nebo se pletu?

    4. Je provoz výtahu služba nebo součást správy domu?

    5. Developer a jeho chování, to je vždy stejná kapitola, s různými nuancemi, hledejte na tomto portále, myslím, že např. Lake psal na toto téma přehledný článek, ale myslím, že škála jejich vynalézavosti nezná mezí.

    6. Napište jméno developera a správce, možná zde narazíte na jejich další „klienty“ a ti Vám dají cenné rady.

    7. Každopádně – potřebujete funkční výbor, svůj účet, na to velký POZOR a všechny smlouvy rychle převést na SVJ. Pokud Vás developer donutil podepsat příkazní smlouvy se správcem, tak od ustavení statut. orgánu si rozhodují o správci členové na shromáždění, SVJ uzavírá mandátní smlouvu na správu, doporučuje se smlouva o vedení účetnictví atd.

    Záleží ovšem na podílu developera, jestli se Vám podaří důležité věci protlačit. Pozor na to, že obvykle má developer i spřízněné duše ve výboru!

    Hodně sil, ale zase tomu nepodléhejte příliš, nestojí to za ty nervy, jde jen o peníze, ne o život.

    Jar

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".