Náhrada za statutární orgán

Vložil Jan S. (bez ověření), 27. Říjen 2016 - 12:28 ::

Dali byste do stanov?

Pokud se nesejde shromáždění k volbě orgánů společenství nebo nejsou-li tyto orgány zvoleny, plní funkci orgánů společenství vlastník, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu, jinak vlastníci jednotek, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 27. Říjen 2016 - 12:50

    To máte ale dvě otázky. To musíte vědět vy, zda to ve stanovách chcete či ne, zda to projde. Můžete mít ve výboru i nevlastníky, za adekvátní odměnu se možná někdo najde, ale jste-li rozháraní.....

    Vložil TN (bez ověření), 27. Říjen 2016 - 13:22

    Ani za adekvátní odměnu se lidi nenajdou. Ne každý žije v Praze, Brně nebo jiném univerzitním městě. Chodím na schůze v domě mých rodičů (žijí odděleně) v jednom okresním městě, jsou již staří a jednak jsem vlastník, byty mi předloni darovali, jednak mě zajímá, co se v domech děje. Oba domy mají 100 jednotek. Předsedkyní domovního výboru jednoho domu (pozor, nejde o statutární orgán SVJ, ale tzv. další orgán) je paní v důchodu, celý život pracovala jako kuchařka ve školní jídelně. Druhá členka výboru pracuje jako dělnice v průmyslové zóně. Je to jen konstatování, snad každý pochopí, že se nad nikým „nepovyšuji“. Jenže deficit vzdělání je zde prostě vidět. Do chodu domu nezasahuji, ale letos jsem předsedkyni nabídl pomocnou ruku, protože jejich SBD jim „připravilo“ nové stanovy, se kterými se já vnitřně odmítám ztotožnit. Samozřejmě, že jde o zde na portálu dobře známé a propírané stanovy od SČMBD. Nabídl jsem k převzetí naše stanovy a naše vnitřní dokumenty, na kterých v našem SVJ pracovala neformální komise pro stanovy, máme v domě dva právníky, z nichž jeden je se mnou ve výboru a ekonomickou ředitelku středně velké firmy (absolventku FÚ VŠE). Nebyl jsem přímo odmítnut, ale předsedkyně „rozumně“ argumentovala, že jim správu dělá SBD a že by s jinými stanovami „nesouhlasilo“, což i chápu, neuměli by podle nich vést správu (máme otevřeně vedené hospodaření, vč. zveřejňování všech písemností SVJ na webové stránce). Tak se jsem alespoň pokusil iniciovat drobné změny – navrhl jsem ke hlasování tři konkrétní změny v předkládaných stanovách, mj. zrušit zákaz kopírování dokumentů SVJ. Dopadlo to tak, že jsem byl některými přítomnými rázně okřiknut, abych nezdržoval, že v domě nebydlím a nemám tedy právo nic navrhovat. Nechtěl jsem být zdrojem nějakých vnitřních sporů a tedy jsem v navrhování nepokračoval. Díky neustálému aktivnímu pokřikování druhé členky výboru „jedeme dál“ mohla být schůze již po půl hodině ukončena. Takto krátkou schůzi upřímně nepamatuji, u nás běžně záležitosti domu probíráme 2–3 hodiny. V druhém domě jsou lidé evidentně se správou SBD nespokojeni, stanovy jim neschválili a neschválili ani tzv. zprávu o hospodaření (kterou mi pracovník družstva odmítl ukázat, co v ní je, nevím :-) Navrhl jsem, že bychom svolali novou schůzi a zvolili výbor, nikdo se nepřihlásil. SBD účtuje za správu 32000 Kč, to je 320 Kč na byt, navrhl jsem, že z té sumy dáme 12000 Kč předsedovi výboru, který bude domovníkem a najdeme levnější správcovskou společnost, nebo jen někoho pověříme vedením účetnictví. Ani poté se nikdo nepřihlásil. Bylo mi vysvětleno, že nezaměstnaní by přišli o podporu, pro zaměstnané je to jako náhrada mzdy málo. Já jsem ve 3 výborech, ve dvou odměny nemáme, ve třetím 3000 Kč ročně. Nicméně slušně vydělávám v práci a nevadí mi to.

    Vložil VN (bez ověření), 27. Říjen 2016 - 14:45

    ale z poměrně velkého města. Nabízel jsem nějakých 8.000 Kč/měsíc za funkci externího předsedy SVJ pro dům , kde je 25 jednotek. Bez úspěchu.V domě bydlí několik vzdělaných penzistů , kteří jsou ještě ve formě......chápal jsem to i jako možný přivýdělek k důchodu… Prostě tyto práce jsou opravdu o práci a zodpovědnosti. A do toho se dnes nikdo nehrne… Navíc , být předsedou SVJ znamená se učit. Je třeba mít všeobecný přehled o všem. A řada lidí má ještě i dnes představu , že vzdělávání končí opuštěním střední či vysoké škole a běhá jim mráz po zádech , když po nich zaměstnavatel v práci chce, aby se ve 35 letech něco nového naučili…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".