Můžeme s domovníkem uzavřít DPP?

Vložil Biba (bez ověření), 19. Listopad 2016 - 11:16 ::

Domovník bere 3000 Kč měsíčně a uzavřeli jsme s ním DPP. Je to důchodce a když podepíše růžové prohlášení, nemusí platit žádné daně, ani SP a ZP. Dostane každý měsíc 3000 Kč na ruku čistého a je spokojený.

Současně je dotyčný místopředsedou výboru a má odměnu 6000 Kč ročně. Z toho se už něco odvádí na SP a ZP, protože vyplácíme jednorázově jednou ročně.

Nemůže sociální správa šťourat v té DPP a říct, že jde o zastřený poměr a že vlastně funkce domovníka je totéž, co místopředseda výboru a vyhýbáme se platbě SP?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil roztomily, 19. Listopad 2016 - 11:51

    Funkce domovníka a místopředsedy výboru jsou dost odlišné. Nicméně vyplácet 6000 kč za funkci ve statutárním orgánu jednorázově je plýtvání. Vyplaťe je raději 3× ročně po 2000kč a nebudete odvádět SP, zdravotnímu se bohužel nevyhnete. Pokud jsou v DPP uvedené činnosti které nejsou náplní práce statutárního orgánu je vše v pořádku.

    Vložil Pavel, 19. Listopad 2016 - 11:44

    Bibo,

    předně nedoporučuji uzavřít pouze DPP na domovníka a neodměňovat místopředsedu. To by bylo velmi pravděpodobně napadeno.

    Naproti tomu rozdělení odměňování domovníka a místopředsedy je poměrně rozšířené a prochází to kontrolami.

    Pokud bude dostatečně popsán rozsah náplně práce domovníka, tak je možné, že by prošlo i Vámi uvedené rozdělení odměn.

    Doporučuji vyplácet odměny členům orgánů do 2 499 Kč/měsíc. Tím nebudete muset platit sociální, které je nepřiměřeně vysoké. Budete muset platit pouze zdravotní.

    Závěrem: kontrolní berušky z jakéhokoliv státního úřadu se mohou šťourat v čemkoliv. Záleží na Vás, zda budete mít dostatečně přichystané podklady a obhájíte si své tvrzení.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Krupp, 19. Listopad 2016 - 23:07

    Pane Pavle, vašich odpovědí si obvykle velice vážím. Tentokrát však nemohu souhlasit. Proč by mělo být napadeno uzavřít pouze DPP na domovníka a neodměňovat místopředsedu? Když si představím, že jsem ten místopředseda a současně domovník a nějaká beruška z FÚ, nebo spíš úředník, by mi tvrdili, že se nemohu vzdát odměny za funkci místopředsedy…Už ústavní soud rozhodl, že důchodci mají právo na nezdanitelnou část mzdy, tak proč by o tom měla nějaká beruška rozhodovat jinak? Ať se kontrolní berušky šťourají v čem chtějí, ale nemohou nikoho k ničemu nutit. Když může domovník mít DPP na 3000,–Kč, může ji mít i na 3500,–Kč. A když se chce místopředseda odměny vzdát, je to jeho nezadatelné právo. Žádné berušky na tom nemohou nic změnit. Jirka.

    Vložil Jar (bez ověření), 19. Listopad 2016 - 14:11

    Pavle, můžete prosím poradit co s tímto?: výbor má shromážděním schválené odměny ve výši 21 000 Kč měsíčně. loni si vyplácel 3× 2400 měsíčně odměnu a na další peníze si uzavřeli členové výboru sami se sebou nebo rodinným příslušníkem DPP, jako DPP na dobu neurčitou bez určení počtu odpracovaných hodin v měsíci a ceny práce za hodinu na poměrně neurčité věci, např. administrativní práce. Shromáždění žádné DPP neschválilo. Letos je to ještě horší. Jedna zvolená členka pár dnů po volbě sdělila, že funkci vykonávat nebude, neodstoupila z funkce, je podle sdělení výboru pouze „formálním členem výboru“, výbor si místo ní najal opět o své vůli jednu členku SVJ, uzavřel s ní opět DPP na dobu neurčitou. V náplni práce má např. "kontrola plateb, komunikaci s členy SVJ, a podobné nesmysly. Formální členka výboru nedostává nic, paní, která ji zastupuje, je placena na DPP, další členka výboru na DPP vše, předseda výboru má odměnu v plné výši jako mzdu, tedy včetně soc. zdr. pojištění 7000 měsíčně hrubá mzda.

    Ve vyúčtování správy se uvede „Odměny členů výboru činily“ je to cca 240 000 Kč ročně, tedy vše co, dostali statutáři jako odměnu, na DPP včetně jejich rodinných příslušníků. V účetnictví je o rozlišeno. V příloze účetní závěrky se píše, že odměny členů výboru byly cca 65 000 Kč. Na dotaz na členy výboru, proč se DPP neschválí na shromáždění, aby bylo všem jasné, co se v jejich rámci dělá a bylo to kontrolovatelné, odpověď, že je věcí výboru, jak si odměny výboru vyplácí a že tím šetří naše finance.( DPP často obsahují činnosti, které vykonává podle mandátní smlouvy správce.) Na dotaz na účetní, která dělá i vyúčtování, proč se členům SVJ nesděluje jasně, kolik činí odměny a kolik DPP, kdy na DPP se vyplácí cca 180 000 ročně, dostanu odpověď, že jsou dvě roviny, účetní a správní rovina. Že tedy ze správního hlediska není třeba ve vyúčtování toto rozlišovat. A že účetnictví není zase tak důležité.

    Poradíte? jako zkušený praktik, přijde Vám v pořádku takové jednání?

    Díky.

    Jar

    Vložil Krupp, 19. Listopad 2016 - 11:23

    Nenapadlo vás uzavřít s ním DPP na 9 tis. jako domovník a neplatit mu nic za funkci? Jirka

    Vložil Krupp, 19. Listopad 2016 - 12:15

    Omlouvám se, špatně jsem četl dotaz. tak tedy, co 3500 za domovníka a za funkci nic? Jirka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".