Může být v Prohlášení vlastníka zástavní právo na dluh celého družstva?

Vložil astera, 30. Září 2015 - 12:20 ::

Můj známý je členem družstva. To vzniklo proto, aby později mohlo dávat byty do osobního vlastnictví. V družstvu jsou dvě lokality, každá v jiném místě. Proto se i družstvo jmenuje Družstvo X-Y. Jako celek si družstvo vzalo půjčku u ČSOB na koupi obou lokalit s pozemky i s domy. Družstevníkům byla vypočtena částka, kterou musí družstvu uhradit. Známý zaplatil částku celou (cca 2 miliony), tím měl svůj díl splacený. V domě, kde žije, je 20 bytů a cca 1/3 má vše zaplaceno, ostatní splácejí úvěr u ČSOB. Nyní vzniká SVJ v domě mého známého. A v prohlášení vlastníka stojí, že:

Vlastník nemovité věci prohlašuje, že na jednotky přecházejí se vznikem vlastnického práva k jednotce tato zástavní práva: • Zástavní právo smluvní, pohledávky ve výši X desítek milionů- Kč a příslušenství, ve prospěch Československé obchodní banky, a.s., • Zástavní právo smluvní, pohledávky ve výši 2× X desítek milionů,– Kč a příslušenství, ve prospěch Československé obchodní banky, a.s., s Vlastník nemovité věci prohlašuje, že mimo výše uvedených zástavních práv a věcného břemene na jednotky nepřecházejí se vznikem vlastnického práva k jednotce žádná další práva jako jiná zástavní práva, předkupní práva, věcná či jiná práva jako nesplacené úvěry.

Je to možné? Snad by ti, co splatili celou částku a chtějí byt do osobního vlastnictví, neměli mít svůj byt v zástavě proti těm, co dluží a třebas nikdy byt nesplatí. Co s tím? Známý to zatím nepodepsal a já radím nepodpisovat, formulace se musí změnit. ALe jak? Astera

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil franos, 1. Říjen 2015 - 10:51

    Astero, pokusím se rozklíčovat, o co asi jde. Prosím o reakci, jestli jsem to pochopil správně:

    1. Družstvo má úvěr u banky, za který ručí (celým) domem, který zatím nebyl rozdělen na jednotky. Mj. není pravda, že „ostatní splácejí úvěr u ČSOB“. Dluží družstvo, ne družstevníci.
    2. Družstvo dohodlo (resp. nějak se zavázalo) s členy družstva převod (budoucích) bytových jednotek do jejich vlastnictví. Za jakých podmínek? Má družstvo právo převádět byty se zástavním právem? Má nabyvatel povinnost ho převzít?…
    3. Družstvo připravuje text prohlášení vlastníka, kterým jednak vymezí jednotky a současně nahradí zástavní právo banky na domě zástavními právy na jednotlivých jednotkách (na všech?, jen na některých?, poměrná část?, podle jakého klíče?). Toto lze samozřejmě provést (= zapsat do katastru) pouze se souhlasem banky.
    4. Člen družstva (natož budoucí nabyvatel jednotky) samozřejmě žádné prohlášení nepodepisuje. Možná ho schvaluje členská schůze (neznám Vaše stanovy) a možná ho proto předem projednává družstvo s jednotlivými družstevníky. Spíš mi to ale připadá, že se jim družstvo snaží dodatečně vnutit nějaké změny podmínek převodu?
    5. Jakékoliv platby toho, či onoho člena družstva družstvu nejspíš nemají nic společného se splátkami úvěru, které platí družstvo bance. Resp. bance je fuk, co si družstvo ujednalo s jednotlivými družstevníky.
    6. I po převodu bude mít družstvo úvěr, za který ale nebude ručit svým domem, ale cizími byty. Opravdu chcete ručit svým bytem za dluh někoho jiného? Tohle mi furt hlava nebere…
    7. Budoucí zakládání SVJ do toho nepleťte. Toho se úvěry ani zástavy nijak týkat nebudou.
    Vložil astera, 1. Říjen 2015 - 17:35

    Ano, o to mi jde. Už jsem si přesně nepamatovala, jak to u nás bylo s Prohlášením vlastníka, máte pravdu, pro náš dům to podepisovala starostka městské části, takže zde to logicky bude podepisovat představenstvo družstva. Ale v našem domě jsou všichni vlastníci a to, zda zaplatili byt hotově nebo mají úvěr a splácejí ho, do toho SVJ nic není, to je jejich věc. Zde si družstvo vzalo úvěr na vše včetně pozemků kolem atd. a nyní chce, aby tímto Prohlášením vlastníka byl dům mého známého včetně jeho bytu stále zastaven bance. Podle mne by byty, ktaré plně splatily anuitu (ve které byly započítány i pozemky a prostě vše, co družstvo vlastnilo), by ze zástavních povinností družstva vůči bance měly být v Prohlášení vlastníka vyjmuty. Astera

    Vložil lake, 1. Říjen 2015 - 7:27

    Není zřejmé, proč se domníváte, že by prohlášení měl podepsat Váš syn. Prohlášení je jednostranný právní úkon vlastníka budovy. O obsahu prohlášení rozhoduje vlastník budovy (není-li to omezeno např. ve stanovách družstva).

    Je-li Váš syn pouze nájemcem cizího bytu v cizí budově, nebude prohlášení podepisovat. Jeho podpis by byl nutný pouze v případě, že je předsedou družstva a zastupuje družstvo při písemných právních jednáních.

    lake

    Vložil astera, 1. Říjen 2015 - 9:11

    Aha,to máte vlastně pravdu. Ale vznikající SVJ ho musí na své první schůzi schválit, ne? Protože toto Prohlášení vlastníka se týká jejich domu, jejich bytových jednotek.

    Proto mě zajímá, zda je možné, aby vlastníci z nově vzniklého SVJ ručili svým bytem za závazek celého družstva, když oni sami svůj závazek již uhradili. Astera

    Vložil Pavel, 1. Říjen 2015 - 9:27

    Astero,

    nemáte pravdu. Vlastníci – členové SVJ – žádné Prohlášení vlastníka neschvalují. Prohlášení vlastníka schvaluje pouze vlastník, který Prohlášení ukládá do KN.

    Vlastníci by mohli Prohlášení schvalovat pouze pokud by ho 100% chtěli změnit. Taková situace je spíše teoretická, v praxi jsem ji ještě nezažil.

    Ale až bude schvalovat Prohlášení vlastník, tj. bytové družstvo, tak by syn mohl s ostatními, kteří zaplatili, uplatnit námitky ke znění Prohlášení vlastníka na členské schůzi, ale nikoliv jako vlastník bytu, ale jako člen BD.

    Pokud je již Prohlášení v KN tak je to špatné. V žádném případě bych ale nic nepodepisoval.

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".