Musí být elektřina službou?

Vložil TN (bez ověření), 11. Leden 2017 - 19:45 ::

SVJ má roční rozpočet cca 3,5 mil. Kč (co se utratí). Za elektřinu pro osvětlení chodeb a pro výtahy se přitom ročně zaplatí jen pouhých 15 tisíc Kč (po nasazení úsporných světel a přechodu k levnému dodavateli jsme ušetřili 50 % předtím placených nákladů).

Výboru přijde zbytečné těch 15 tisíc Kč vyúčtovávat ve službách na vlastníky a ptali jsme se předběžně vlastníků, nikdo po našem vysvětlení nenamítal, pokud elektřinu ze služeb vyjmeme. Zatím to schválené není, prohlasovali bychom na letošní schůzi s platností od 1.1.2018.

Upřímně je to tak nicotná částka – osoba platí měsíční zálohu 5 Kč. Výboru by odpadla povinnost sledovat počet osob v domě a vymáhat od lidí oznamování změn počtu osob.

Otázka je, zda elektřina MUSÍ být služba. Já myslím, že ne, protože výčet služeb v zákoně 67/2013 Sb. chápu jako demonstrativní a shromáždění jistě může rozhodnout, že elektřina služba nebude.

Chci se ale ujistit, kdyby v budoucnu některý vlastník podal žalobu, že chce elektřinu vyúčtovat jako službu podle zákona 67/2013.

Samozřejmě elektřina by se i nadále vyúčtovávala v rámci vyúčtování správy domu (resp. v rámci vyúčtování krátkodobé zálohy), ale prostě už by se nejednalo o službu.

  • rozúčtování služeb

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Hubert (bez ověření), 12. Leden 2017 - 14:21

U nás máme spotřebu na osvětlení cca 3.000,– a výtahy cca 8.000,– a to celé 3×.

Samotné měření osvětlení v paušálu dělá cca 2.000,– a platby za elektřinu cca 1.000,–, tzn náklady na měření dělají u osvětlení cca 2/3 celkových nákladů

Podle starého § 9a zákona č. 72/1994, je pouze na SVJ jaké náklady zahrne pod správu domu a jaké pod služby spojené s bydlením.

Domnívám se, že ani nová úprava zákonů toto nezměnila, tj záleží jaká si stanovíte pravidla na shromáždění.

PS: povinnost sledovat počet osob v domě a vymáhat od lidí oznamování změn počtu osob se nezbavíte, stále platí informační povinnost.

Vložil Anonymouk (bez ověření), 12. Leden 2017 - 18:15

Zapomenul jste, že ZoVB už jakousi dobu néni. Nedomnívejte se a citujte! Ano, sdělit počet osob vlastníkům prostřednictvím osoby odpovědné za správu domu je povinnost ze zákona. Chybí sankce.

Vložil tazatel2 (bez ověření), 12. Leden 2017 - 15:22

vyplývá pro svj sledovat počet osob v domě a hlavně vymáhat od lidí oznamování změn počtu osob. Pokud vím, tak takovou povinost mají pouze vlastníci. Pokud se pletu uveďte prosím zákon, který svj nařizuje vymáhat od lidí změnu počtu osob.

Vložil jjj (bez ověření), 12. Leden 2017 - 8:57

pokud Vám vadí sledování počtu osob, rozúčtovávejte elektřinu jako službu podle m2 (podílu na domě) vše se zjednoduší a nemusíte řešit problém

Vložil Zdenek 22, 12. Leden 2017 - 8:37

Pane TN,

když zákon něco uvede slovem ZEJMÉNA, pak to platí vždy, pak to musí být. Pokud službou podle zákona č. 67/2013 Sb. je m.j. zejména osvětlení společných prostor, pak tato položka musí být vždy službou, pokud v domě existuje.

Můžete si ale ujednat způsob rozúčtování s ohledem na velikost těchto nákladů, např. podle SVP nebo podle jednotek.

Vložil Anonymouk (bez ověření), 12. Leden 2017 - 0:05

Ale ono to v tom zákonu je, že je to služba. Můžete si přidat. Ale čtěte dále. Je stanoven i počet hlasů pro změnu, pokud nechcete rozúčtovavat podle zákona. Máte dva elektroměry? Zrušte jeden. Platím za elektriku cca 1150 Kč ročně. Ještě tak eliminovat návštěvy.

Vložil petrsv, 11. Leden 2017 - 20:33

„Službami jsou zejména…“ chápu jako základ, tzn. elektřinu bych určitě ze služeb nevyjímal. To, jak ji budete rozúčtovávat, je už na vás. Jestli ji rozúčtováváte podle osob, tak tady lze radit jediné – pryč od tohoto modelu. Já bych tedy nechal elektřinu ve službách a rozúčtovával podle spoluvlastnických podílů.

Vložil TN (bez ověření), 12. Leden 2017 - 0:41

No tak v zákoně v § 3 se vyčísluje též úklid společných prostor. Vím o mnoha SVJ, které úklid nevyúčtovávají a úklid službou není. Faktura úklidové firmě je placena z peněz SVJ (z krátkodobé zálohy).

Tady se diskutovalo http://www.portalsvj.cz/…n-67-povinny že úklid není služba, protože náklad na úklid je dopředu známý, jelikož faktura je každý měsíc stejná a dospělo se k závěru, že úklid nemusí být službou.

Nevidím logický rozdíl mezi elektřinou a úklidem.

Vložil Korky0202, 12. Leden 2017 - 5:46

U elektřiny nevíte přesně náklad, kolik spotřebujete. A navíc vám jako SVJ přijde vyúčtování od dodavatele elektřiny do společných prostor. Toto se Vám u úklidových služeb nestane.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".