Musí být člen kontrolní komise bytového družstva členem družstva?

Vložil Jan Kerník (bez ověření), 27. Červen 2019 - 20:35 ::

Musí být člen kontrolní komise bytového družstva členem družstva? U představenstva je to jasné, ale jak u kontrolní komise? Nemáme vhodného kandidáta, ale dcera jednoho z členů (která v domě vyrůstala, ale už tu nebydlí) je účetní auditorka a funkce by se ujala. Není ale členkou družstva.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Procházka Jan 41d498 (bez ověření), 29. Říjen 2019 - 0:44
    Vložil Pavel, 28. Červen 2019 - 6:07

    Odpověď dává § 630 ZOK, podle kterého členem orgánu družstva může být jen člen družstva. Toto ustanovení považuji za kogentní.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Jan Kerník (bez ověření), 28. Červen 2019 - 7:42

    Děkujeme. Lze ustanovení obejít a přijmout dotyčnou za tzv. nebydlící členku? Jsme klasické nebytové družstvo, nebydlící členy nemáme, nepřevádíme byty do OS.

    Vložil VN (bez ověření), 29. Červen 2019 - 11:12

    ale nikoliv uvažovaného člena KK , ale předsedy družstva. Doporučuji prostudovat ZOK a stanovy vašeho družstva. Tam byste měli najít podmínky za jakých se lze stát členem družstva. Každé družstvo to má jinak. U nás je členství v družstvu podmíněné pronájmem nějakého prostoru.Takže je třeba najít nějaký vhodný prostor, který není pronajmutý (nějaká nepoužívaná místnost , nebo část nějaké společné místnosti) a tuto formálně pronajmout. Další možnosti , jak zapojit kvalifikovanou dceru vašeho člena do práce pro družstvo jsou následující:

    • formálně zvolit členem KK jejího otce s tím , že práci bude vykonávat ona
    • do KK zvolit kohokoliv ze členů a uvedenou dceru zaměstnat na DOČ nebo DPP.
    Vložil Jan Kerník (bez ověření), 28. Červen 2019 - 8:07

    Nerozumím, co je na vstupu někoho do družstva podvodného? Představenstvo může přijmout nového člena. Máme pořadník na přidělení bytu a teoreticky jsme i počítali s tím, že pokud se byt uvolní, přidělíme ho zájemci.

    Vložil . (bez ověření), 28. Červen 2019 - 7:48

    Jste družstvo, tedy obchodní korporace. Podvody dělat nelze. Vždyť jste firma zapsaná v OR.

    Vložil Petr123 (bez ověření), 28. Červen 2019 - 7:43

    Kogentní ustanovení nelze obejít.

    Vložil 25Malý (bez ověření), 27. Červen 2019 - 21:28

    Obecně platí, že pokud není členství v orgánu spolku stanovami omezeno na členy spolku, může být členem voleného orgánu i nečlen spolku (družstva, SVJ).

    Prostudujte stanovy! To ostatně platí vždy, když hledáte odpověď na základní otázky spolkového práva.

    Vaše konkrétní kandidátka, zdá se, je velice vhodná.

    Vložil Jan Kerník (bez ověření), 27. Červen 2019 - 22:46

    Stanovy mlčí.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".