Minimální korunová rezerva b.ú.

Vložil hrujan (bez ověření), 28. Červenec 2014 - 16:19 ::

Je právně stanoveno, že SVJ musí na svém bankovním účtu držet určenou korunovou minimální rezervu? Pokud ANO, prosím o info., který zákon, ev. jiný předpis toto řeší. Děkuji.Hrujan

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil AsiTak, 28. Červenec 2014 - 23:34

    Předpokládám, že se ptáte na stav minimálního zůstatku. Záležitost je věc konkrétního finančního produktu (zde BU) a banky. Pokud se to předepisuje pak tato podmínka převážně souvisí nějakou jinou bankovní podmínkou (získáním úlevy, nebo tvoří instrument jištění platby splátky úvěru). Např. při min. zůst. 1 mil. Vám nebudou účtovat nějaké poplatky, nebo při placení úvěru min. zůst. tvoří úhrn 2 měs. splátek atd.
    Něco jiného je stanovení stavu minimálního zůstatku BU SVJ z hlediska zajištění likvidity (schopnost směny aktiv na peníze) a platební schopnosti (schopnost vydávat peníze). Likviditu asi moc nemusíme řešit, neboť aktiva tvoří zejména peníze na BU, vyjímečně použijeme termínovaný vklad, ale zde nepotřebnost většinou známe. Trochu složitější je situace se zajištěním platební schopnosti. Rozpočet je o ročních úhrnech příjmů a výdajů (to nejsou peníze!) – platební schopnost je o kladném stavu peněžného toku (příjmy převyšují výdeje) v čase a protože peníze tvoří účet BÚ, případně pokladna převážně reprezentován stavem a pohyby účtu BU. SVJ je solventní pokud je schopen uhradit své závazky v čase splatnosti a v požadované výši, pokud to neplatí je insolventní (v platební neschopnosti). Příjmy SVJ tvoří měsíčně pravidelné konstantní úhrady poplatků za bydlení (příspěvky a zálohy na služby), ale výdeje peněz jsou nepravidelné, různorodé a někdy nahodilé a proto tento tok lze obtížně předvídat. Bilancujeme-li rozpočet bez rezervy snadno se dostaneme do stavu insolvence. Např. máme-li kotelnu pak fin. výdej za plyn v lednu (hradí se měsíčně) určitě převyšuje měsíční zálohy (1/12 ročního příjmu) za TU a TUV, nemáme-li možnost tento deficit z jiných příjmů saturovat (např. ze zakázaného FO) jsme v (dočasné) platební neschopnosti a musíme získat zápůjčku nebo sjednávat možnost přečerpání stavu BÚ do „červených čísel“. Plánovat finančí tok bychom měli za oblast provozu a za oblast opravy a údžby.

    Vložil Josef Soukup, 28. Červenec 2014 - 17:00

    Také neznám předpis, který by to stanovoval konkrétně pro SVJ. Možná ale máte na mysli minimální vklad, který vyžaduje banka od každého při založení b.ú. a který se vrací až při jeho zrušení

    Vložil Pavel, 28. Červenec 2014 - 16:37

    Neznám předpis, který by to stanovoval.

    SVJ by ale mělo mít nějaký rozpočet, který by zachycoval i cash flow.

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".