mimořádné náklady na vyúčtování služeb v průběhu zúčtovacího období

Vložil cleverservis, 27. Březen 2014 - 17:39 ::

Jak zdůvodnit mimořádné náklady na vyúčtování služeb v průběhu zúčtovacího období při převodu vlastnického práva k jednotce? Jedná se o to, že při převodu vlastnického práva převodce – prodávající požádá SVJ o provedení mimořádného vyúčtování služeb k určitému datu. Od následujícího dne se náklady rozúčtovávají na nabyvatele – nového vlastníka. Samozřejmě, že k vyúčtování dojde až po skončení zúčtovacího období, a to do čtyř měsíců. S tímto mimořádným vyúčtováním je spojena vícepráce, za kterou si účetní firma počítá určitou odměnu. Otázka zní, jak tuto mimořádnou odměnu rozúčtovat. Služba to není, zákon o službách na nic takového nepamatuje. Náklad na správu domu to bezesporu je, ale zákon o vlastnictví bytů i NOZ říká, že náklady na správu domu se rozúčtovávají podle velikosti spoluvlastnického podílu, popř. všem stejně. Jde ale o to, že bychom chtěli naúčtovat tento mimořádný náklad pouze tomu vlastníkovi, který si ji u SVJ objednal. No, a trochu si s tím nevíme rady, především jak to zdůvodnit a obhájit.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil petrsv, 28. Březen 2014 - 7:22

    Tyto náklady se nově (od 1.1.2014) rozúčtovávají na každou jednotku stejně. Za rok 2013 to ještě mohlo být podle spoluvlastnických podílů. Myslím, že není co řešit – tyto vícenáklady rozdělte mezi oba vlastníky, tedy původního i nového, a to stejným způsobem, jakým rozúčtováváte celkové náklady na rozúčtování. Tuto službu si nikdo objednat nemusel, je to zákonná povinnost. I proto bych doporučil, aby to dělala účetní firma automaticky a nic navíc si za to už neúčtovala. Navíc…zas tolik práce to není.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".